تحلیل آنچین

تحلیل آن‌چین کف قیمت بیت کوین را در چه محدوده‌ای پیش بینی می‌کند؟

بیت کوین در حوالی ۳۰٬۰۰۰ دلاری در نوسان است و بسیاری معامله‌گران را به این استنباط رسانده است که در کف قیمت قرار داریم، با این حال، داده‌های گلسنود نشان می‌دهد هنوز تا کف قیمت فاصله داریم و احتمال دارد افت بیشتری را تجربه کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، سرخوشی بازار صعودی که قیمت‌ها را در طول سال ۲۰۲۱ به اوج خود رساند، در طول یک سال گذشته جای خود را به رکود داده است به طوری که هرکسی که از روز اول ژانویه سال ۲۰۲۱ (۱۲ دی ۱۳۹۹) بیت کوین خریده باشد، اکنون در ضرر قرار دارد. در همین راستا، داده‌های گلسنود از تسلیم شدن (Capitulation) احتمالی سرمایه‌گذاران در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهد.

نمودار سود و زیان تحقق نیافته بیت کوین
نمودار سود و زیان تحقق نیافته بیت کوین؛ منبع: گلس‌نود

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، بر اساس شاخص NUPL که نسبت سود به زیاد تحقق نیافته را نشان می‌دهد، کمتر از ۲۵٪ از مارکت کپ بیت کوین در سود است و این شرایط به ساختار بازار در مراحل پیش از تسلیم شدن سرمایه‌گذاران در بازارهای نزولی گذشته شباهت دارد.

بر این اساس، اگر اتفاقاتی که در چرخه‌های قبلی رخ داد این بار هم تکرار شود، در صورت تسلیم کامل بازار، قیمت بیت کوین می‌تواند تا محدوده ۲۰٬۵۶۰ تا ۲۵٬۷۰۰ دلار کاهش یابد.

بازار در جستجوی کف قیمت است

با توجه به اینکه به وضوح در بازار خرسی قرار داریم، این سوال وجود دارد که کف واقعی قیمت دقیقا کجاست و در چه محدوده‌ای قرار دارد؟

یکی از شاخص‌هایی که در پاسخ به این سوال می‌تواند به ما کمک کند، شاخص میر مالتیپل (Mayer Multiple) است که نسبت قیمت و میانگین متحرک ۲۰۰ روزه را دنبال می‌کند.

مدل پیش‌بینی میر مالتیپل
مدل پیش‌بینی میر مالتیپل؛ منبع: گلس‌نود

به گفته گلسنود، در بازارهای نزولی قبلی، وضعیت فروش بیش از حد و یا زمانی که بهای بیت کوین کمتر از ارزش واقعی آن است همزمان با کاهش شاخص میر مالتیپل به محدوده ۰.۶ تا ۰.۸ رخ داده است و این دقیقا همان محدوده‌ای است که بیت کوین اکنون در آن قرار دارد.

بر اساس پرایس اکشن بازارهای نزولی پیشین، محدوده معاملاتی فعلی بیت کوین، بین ۲۵٬۲۰۰ تا ۳۳٬۷۰۰ دلار با فاز B چرخه‌های نزولی قبلی بازار مطالقت دارد و می‌تواند کف قیمت بیت کوین را مشخص کند.

علاوه بر این، بر اساس مدل قیمت تحقق یافته (Realized Price) بیت کوین، می‌توان کف قیمتی جدیدی را برای این ارز مشخص کرد. بر این اساس و طبق داده‌های وب‌سایت LookIntoBitcoin، قیمت تحقق یافته بیت کوین در تاریخ ۵ ژوئن (۱۵ خرداد)، در محدوده ۲۳٬۶۰۱ دلاری قرار دارد.

نمودار ارزش تحقق یافته بیت کوین
نمودار قیمت تحقق یافته بیت کوین؛ منبع: LookIntoBitcoin

با ترکیب این دو می‌توان گفت کف قیمت بیت کوین می‌تواند در محدوده ۲۳٬۶۰۰ تا ۲۵٬۲۰۰ دلار قرار داشته باشد.

تسلیم شدن ماینرها و هولدرهای کوتاه‌مدت

بیشتر فشار فروش فعلی بازار از جانب هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین بوده است. این فشار فروش، دقیقا مشابه با رفتاری است که در هر دو بازار نزولی گسترده قبلی شاهد آن بودیم و طی آن، هولدرهای بلندمدت بیش از ۹۰٪ از سود بازار را در اختیار داشتند.

نمودار سهم هولدرهای طولانی‌مدت بیت کوین از عرضه در سود
نمودار سهم هولدرهای طولانی‌مدت بیت کوین از عرضه در سود؛ منبع: گلس‌نود

افت اخیر قیمت بیت کوین به زیر ۳۰٬۰۰۰ دلار باعث شد تا میزان عرضه در سود هولدرهای طولانی‌مدت، به بالای ۹۰٪ افزایش یابد. این نشان می‌دهد هولدرهای کوتاه‌مدت در وضعیت فعلی، به حد بالای تحمل ضرر خود رسیده‌اند.

نمودار میزان دارایی ماینرهای بیت کوین
نمودار میزان دارایی ماینرهای بیت کوین؛ منبع: گلس‌نود

به گفته گلسنود، در ماه‌های اخیر، با توجه به کاهش سودآوری استخراج، ماینرهای بیت کوین به فروش دارایی خود مشغول بوده‌اند و این موضوع به فروش ۵٬۰۰۰ تا ۸٬۰۰۰ واحد بیت کوین در ماه منجر شده است.

نمودار شاخص پوئل مالتیپل
نمودار شاخص پوئل مالتیپل؛ منبع: LookIntoBitcoin

در صورتی که بیت کوین به افت قیمت ادامه دهد، احتمال تسلیم شدن ماینرها افزایش خواهد یافت. این مهم توسط شاخص پوئل مالتیپل (Puell Multiple)، که نسبت ارزش عرضه روزانه (کوین‌های تازه استخراج‌شده) بیت کوین به میانگین متحرک ۳۶۵ روزه آن را محاسبه می‌کند نیز قابل استنباط است.

داده‌های تاریخی نشان می‌دهد این شاخص در طول مراحل پایانی بازارهای نزولی پیشین به زیر ۰.۵ کاهش یافته است و این افت هنوز در چرخه فعلی رخ نداده است. بر اساس شرایط فعلی بازار، ۱۰٪ کاهش قیمت بیت کوین می‌تواند به تسلیم شدن ماینرها منجر شود که کاملا مشابه با سقوط قیمت و فشار فروش در بازارهای نزولی پیشین است.

  • داده‌های آنچین در مورد کف قیمت بیت کوین چه عددی را پیش بینی می‌کنند؟

بر اساس شاخص میر مالتیپل (Mayer Multiple) که نسبت قیمت و میانگین متحرک ۲۰۰ روزه را دنبال می‌کند، کف قیمت بیت کوین در محدوده ۰.۶ تا ۰.۸ رخ می‌دهد که متناظر با رنج قیمت ۲۵٬۲۰۰ تا ۳۳٬۷۰۰ دلار است.

همچنین شاخص قیمت تحقق یافته بیت کوین (Bitcoin Realized Price) که حمایت بسیار مستحکمی برای قیمت بیت کوین است، کف قیمت را در ۲۳٬۶۰۰ دلار نشان می‌دهد.

علاوه بر این شاخص پوئل مالتیپل (Puell Multiple)، که معیاری برای سنجش وضعیت ماینرهاست، در طول مراحل پایانی بازارهای نزولی پیشین به زیر ۰.۵ کاهش یافته است. اما این افت هنوز در چرخه فعلی رخ نداده است. ۱۰٪ دیگر کاهش قیمت BTC می‌تواند باعث تسلیم شدن ماینرها و سقوط ناگهانی قیمت شود.

نویسنده بر اساس این شاخص‌ها بازه قیمت ۲۳٬۶۰۰ تا ۲۵٬۲۰۰ دلار را بازه مطمئنی برای کف قیمت بیت کوین می‌داند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا