اخبار بیت کوین

تحلیلگر مطرح: برای خرید بیت کوین با قیمت مناسب تنها ۲ هفته زمان باقی مانده است

یکی از تحلیلگران مطرح فضای کریپتو مدعی است تنها یک فرصت دوهفته‌ای برای خرید بیت کوین در کف قیمت وجود دارد و پس از آن احتمالا رالی پیش از هاوینگ این ارز دیجیتال آغاز خواهد شد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر مشهور روز گذشته در توییتی نوشت روند بازار در حوالی هاوینگ معمولا به ۵ فاز مختلف تقسیم می‌شود که سه‌تای آن قبل از هاوینگ رخ می‌دهند.

به گفته این تحلیلگر، در چرخه‌های قبلی نیز اغلب بیت کوین در ماه‌های پیش از هاوینگ اصلاح قیمت شدیدی را تجربه کرده و در نهایت به شدت افزایش یافته است؛ اتفاقی که می‌تواند با توجه به اصلاح اخیر بیت کوین در ماه ژانویه دوباره تکرار شود.

توییت رکت کپیتال
منبع: X

هاوینگ بیت کوین قرار است در ماه آپریل (فروردین) انجام شود و طی آن پاداش استخراج برای ماینرهای بیت کوین نصف می‌شود؛ اتفاقی که به عقیده بسیاری با کاهش عرضه این رمزارز، به افزایش قیمت آن منجر می‌شود.

رکت کپیتال با در نظر گرفتن ریزش ۱۸٪ بیت کوین در ماه ژانویه معتقد است یک پنجره دو هفته‌ای وجود دارد که می‌توان انتظار داشت قیمت بیت کوین به شکل قابل توجهی کاهش یابد.

وی در این رابطه نوشت:

به طور کلی، هر اصلاح قیمتی در این دوره احتمالا یکی از آخرین فرصت‌ها برای خرید پیش از رالی قبل از هاوینگ خواهد بود.

پس از این دوره اصلاحی، بیت کوین معمولا وارد فاز ۶۰ روزه افزایش قیمت می‌شود؛ فازی که رکت کپیتال آن را «رالی پیش از هاوینگ» می‌نامد.

در این فاز که در نمودار زیر با مستطیل آبی‌رنگ نشان داده شده است، معامله‌گران از هیجان پیرامون هاوینگ برای خرید استفاده کرده و «با شایعه بیت کوین خریداری می‌کنند» و سپس در حوالی رخ دادن هاوینگ، «با خبر می‌فروشند».

فازهای مختلف بازار در حوالی هاوینگ بیت کوین - منبع: RektCapital
فازهای مختلف بازار در حوالی هاوینگ بیت کوین – منبع: RektCapital

به گفته رکت کپیتال، این فاز که با فروش سنگین معامله‌گران همراه است «اصلاح قیمت پیش از هاوینگ» نام دارد و معمولا یک تا سه هفته پیش از آن رخ می‌دهد. بیت کوین در سال ۲۰۱۶ طی این فاز ۳۸٪ کاهش یافت و در سال ۲۰۲۰ نیز ۲۰٪ اصلاح قیمت را تجربه کرد.

پس از یک هاوینگ موفق، بیت کوین وارد فازی طولانی و خسته‌کننده می‌شود و عمدتا در محدوده مشخصی نوسان می‌کند (مستطیل صورتی رنگ). این فاز در چرخه‌های قبلی به طور متوسط ۱۵۰ روز طول کشیده است و طی آن بسیاری از سرمایه‌گذاران با ناامیدی از افزایش دوباره قیمت پس از هاوینگ از بازار خارج می‌شوند.

در نهایت پس از رنج زدن و انباشت توسط معامله‌گران، بیت کوین وارد فاز «صعود پارابولیک» می‌شود و به شدت افزایش می‌یابد (مستطیل سبز رنگ).

در حالی که رکت کپیتال معتقد است پرایس اکشن بیت کوین حول هاوینگ این ارز دیجیتال شکل می‌گیرد، برخی دیگر از تحلیلگران معتقدند هاوینگ معیار خوبی برای پیش‌بینی روند نخواهد بود.

رالف زاگوری (Ralph Zagury)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت سوان بیت کوین در کنفرانسی با عنوان «آیا چرخه‌های هاوینگ بیت کوین مزخرفند؟» خاطرنشان کرد بر خلاف هاوینگ، این «نقدینگی» است که نقش تاثیرگذارتری بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ خواهد گذاشت.

وی در این رابطه گفت:

جریان‌های نقدینگی واقعا چیزی هستند که بازار را به حرکت در می‌آورند. بنابراین هاوینگ چیزی نیست که بر قیمت تاثیر بگذارد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا