اخبار بلاکچیناخبار عمومیاطلاعیه صرافیتحلیل اقتصادی

اپن سی حساب کاربران ایرانی را به دلیل تحریم‌های آمریکا مسدود می‌کند

تعدادی از کاربران ایرانی پلتفرم اپن سی گزارش دادند حساب کاربری آن‌ها بدون هشدار قبلی و به طور ناگهانی مسدود شده‌است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیکریپت، اپن سی، بازار NFT که دفتر آن در ایالات متحده قرار دارد، بر اساس گزارش‌های متعدد دریافت شده، مسدودکردن حساب کاربران مستقر در ایران را آغاز کرده‌است. تعداد زیادی از مجموعه‌داران و سازندگان NFT ساکن ایران اعلام کردند امکان دسترسی به اپن‌سی را ندارند.

یکی از نمایندگان اپن سی در پاسخ به ایمیل وبسایت دیکریپت تأکید کرد کاربران مستقر در مناطق تحت تحریم را مسدود می‌کند. در پاسخ نماینده اپن‌سی می‌خوانیم:

اپن‌سی کاربران و مناطق موجود در فهرست تحریم‌های ایالات متحده را از استفاده از خدمات خود، از جمله خرید، فروش یا انتقال NFT در OpenSea، منع می‌کند. شرایط خدمات ما صراحتا کاربرانی که شخصا در لیست تحریم‌ها هستند یا در مناطق ذکر شده در لیست تحریم‌ها سکونت دارند را از استفاده از خدمات ما منع می‌کند. ما خط مشی تحمل صفر برای استفاده از خدمات خود توسط افراد، نهادها و ساکنان کشورهای تحت تحریم را داریم. اگر متوجه شویم که افرادی از خط مشی تحریم‌های ما تخلف می‌کنند، سریعا برای مسدود کردن حساب‌های مرتبط اقدام می‌کنیم.

بیش از پنج کاربر ایرانی اپن سی این مشکل را گزارش کرده‌اند که سه نفر از آنها تأیید کردند که در ایران از این سایت استفاده کرده‌اند. کاربری با نام «نیما لئو فوتو» نوشت که مجموعه عکاسی آنها دیگر روی پلتفرم OpenSea قابل مشاهده نیست. کاربر دیگری به نام فرخ در رشته توییتی مجموعه‌ای از پیام‌های کاربران ایرانی در مورد عدم دسترسی به اپن سی را جمع‌آوری کرده است. در توییت او می‌خوانیم:

هنرمندان و کلکسیونرهای NFT ساکن ایران صرفا بخاطر بودن در ایران، کشوری که تحت محاصره اقتصادی آمریکا قرار دارد، از دسترسی به پلتفرم اپن سی منع شده‌اند. در این رشته توییت لینک به مجموعه‌ای از توییت‌های کاربران ارائه شده‌ است.

کابر دیگری به نام امیر در رشته توییتی این اقدام را ناعادلانه خواند و بر نیاز فوری به یک پلتفرم واقعا غیرمتمرکز تأکید کرد:

ما متوجه هستیم که شخصیت‌های حقوقی آمریکایی ملزم به تبعیت از مقررات کشور خود هستند. اما این اتفاقات نشان‌دهنده کمبود یک بازار واقعا غیرمتمرکز در فضای NFT است. اتفاقات امروز نمونه بارزی از بی‌عدالتی در حق هنرمندانی است که هیچ کاری با سیاست ندارند. این اقدامات تحریمی علیه شهروندان عادی، سیاست‌گذاران را به مقاصد دلخواهشان نمی‌رساند.

کاربر دیگری به نام آرمان، ساکن در ایران نوشت که هنگام تلاش برای دسترسی به بازار با پیام خطای ۴۰۴ مواجه است. کاربر دیگری با نام نوروزی گزارش داد حساب تأیید شده‌اش «بدون ارائه هیچ توضیحی» حذف شده است.

ادمین سرور دیسکورد اپن سی به نام «RyanW» که اغلب به درخواست‌های پشتیبانی در سرور پاسخ می‌دهد، اظهار داشت که «از ممنوعیت حساب‌های کاربری ایرانی بی‌اطلاع است».

همزمان روز پنجشنبه هفته گذشته که این اتفاق رخ داد، کاربران ایرانی از عدم ارسال تراکنش‌های خود در کیف پول متامسک خبر دادند. تلاقی این دو با یکدیگر موجب شد کاربران به تحت تحریم قرار گرفتن کاربران ایرانی در هردو پلتفرم شک کنند. اما جریان متامسک با اپن‌سی متفاوت است. جزییات اتفاقات متامسک را در «چرا تراکنش‌های کاربران ایرانی در متامسک انجام نشد؟» مطالعه کنید.

اپن سی در ماه‌های اخیر با کاربران ناراضی بسیاری مواجه بود. حمله فیشینگ ۱.۷ میلیون دلاری اخیر، دعوای حقوقی بر سر یکی از NFTهای میمون‌های کسل که گفته می‌شود دزدیده شده‌است، و پرداخت غرامت ۱.۸ میلیون دلاری به کاربرانی که NFTهای خود را در سوء استفاده از لیست کردن جدید OpenSea از دست دادند، بخشی از چالش‌های اخیر بوده‌ است.

منبع
decrypt

کوشیار حیدری

علاقه‌مند به ریاضیات، موسیقی و بیت کوین. میتونم در قالب یه بیت کوین مکسی فشار خون هواداران اتریوم رو بالا ببرم اما در عین حال به برنامه نویسی اتریوم هم شدیدا علاقه‌ دارم. مهندسی برق خوندم و دکترای نفت رو بعد از آشنایی با کریپتو ول کردم. روز و شبم رو با زیر و رو کردن داده‌های مختلف و تلاش برای بیشتر کردن آگاهیم در مورد اقتصاد کلان، برنامه‌نویسی و تحلیل آنچین می‌گذرونم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا