اخبار آلتکویناخبار بیت کویناخبار عمومیاطلاعیه صرافی

مجله فوربز: بیش از ۵۰٪ حجم معاملات بیت کوین در صرافی‌ها ساختگی است

بیش از ۲۰٬۰۰۰ کوین و توکن در بازار رمراز وجود دارد. اما با گذشت بیش از یک دهه از شکل‌گیری این بازار، هنوز هم بیت کوین مهم‌ترین رمزارز در این بازار است و با دامیننس بالای ۴۰٪ پرچم‌دار بازار کریپتو به شمار می‌رود. اما یکی از انتقادهایی که به بازار بیت کوین (و به شبکه و تکنولوژی آن) وارد می‌شود، حجم بالای تجارت شستشو در معاملات بیت کوین در صرافی‌های متمرکز است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از finbold، مجله اقتصادی فوربز در مقاله تحلیلی‌ خود که ۲۶ آگوست (۴ شهریور) منتشر کرد گزارش داد از بررسی ۱۵۷ صرافی ارز دیجیتال به این نتیجه رسیده است که حدود ۵۱٪ از معاملات روزانه ثبت شده برای بیت کوین به احتمال زیاد جعلی و ساختگی بوده‌اند.

مطابق تخمین مجله فوربز مجموع حجم معاملات بیت کوین در بازار رمزارز طی ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) حدود ۱۲۸ میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که حجم گزارش شده توسط منابع متعدد حجم معاملات این ماه را ۲۶۲ میلیارد دلار گزارش می‌دهد. به این ترتیب ۵۱٪ از حجم معاملات گزارش شده جعلی و ساختگی یا اصطلاحا نتیجه «تجارت شستشو (Wash Trading)» است.

کدام صرافی‌ها تجارت شسشتو انجام می‌دهند؟

بر اساس آنالیز فوربز شرکت‌هایی مانند بایننس، MEXC Global، و بای‌بیت از بزرگترین شرکت‌هایی هستند که مرتکب تجارت شستشو شده‌اند. این صرافی‌ها که حجم زیادی از معاملات را گزارش می‌کنند با نظارت اندک یا بدون نظارت مشغول فعالیت هستند. این تحقیق نشان می‌دهد صرافی‌هایی که نظارت کمتری روی فعالیت آن‌ها انجام می‌شود، (از جمله صرافی‌های نامبرده) حدود ۸۹ میلیارد دلار حجم واقعی دارند در حالی‌که حجم معاملات گزارش شده توسط آن‌ها ۲۱۷ میلیارد دلار است.

پیش از این نیز بیت‌وایز (Bitwise) در مارچ ۲۰۱۹ (اسفند ۱۳۹۷) یک وایت‌پیپر منتشر کرده بود که ادعا می‌کرد ۹۵٪ از حجم معاملات بیت‌کوین CoinMarketCap جعلی یا غیراقتصادی هستند.

فوربز از ارزیابی‌های کمی و کیفی استفاده کرد تا حجم معاملات ارائه شده توسط صرافی‌ها را تغییر دهد تا بتواند مطالعه خود را دقیق‌تر انجام دهد.

در گزارش فوربز برخلاف روش‌های دیگر که داده‌های تراکنش را بررسی می‌کنند (و ممکن است فریب داده شوند)، با تجزیه و تحلیل حداقل پنج مجموعه داده که در کنار هم، صداقت و عدم صداقت شرکت را بازتاب می‌دهند به هر شرکت نمره اعتبار اختصاص داده شده است.

  • مجله فوربز چه شرکت‌هایی را متهم به معاملات ساختگی می‌کند؟

شرکت‌هایی مانند بایننس، MEXC Global، و بای‌بیت از بزرگترین شرکت‌هایی موضوعی هستند که بر اساس آنالیز فوربز مرتکب تجارت شستشو شده‌اند.

  • به اعتقاد فوربز چقدر از حجم معاملات صرافی‌های رمزارز ساختگی است؟

فوربز تخمین می‌زند حجم معاملات بیت کوین در ماه ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) به ۱۲۸ میلیارد دلار رسیده است و ۵۱٪ کمتر از حجم گزارش شده توسط صرافی‌ها است که رقم ۲۶۲ میلیارد دلار را ارائه کرده‌اند.

منبع
finbold

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا