اخبار عمومی

سبقت قیمت توکن PAXG از طلا؛ بیت کوین به عنوان پوشش ریسک زیر سوال رفت!

در یکی دو روز گذشته و در پاسخ به افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، قیمت پکسوس گلد (PAX Gold) و بیت کوین واکنش بسیار متفاوتی را از خود نشان دادند. این موضوع سوالاتی را در مورد بیت کوین مطرح کرده است که آیا به عنوان یک دارایی برای پوشش ریسک در مواقع بحران مناسب است یا خیر؟

به گزارش میهن بلاکچین، توکن PAXG با پشتوانه طلا که توسط شرکت پکسوس (Paxos) منتشر می‌شود، روز شنبه و در بحبوحه تنش‌های فزاینده در خاورمیانه به بالاترین حد خود رسید که منجر به زیر سوال بردن ارزش بیت کوین به عنوان یک پوشش ژئوپلیتیکی شد.

قیمت توکن پکسوس گلد در تایم فریم روزانه
قیمت توکن پکسوس گلد در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت PAXG از ۳٬۲۰۰ دلار هم گذشت

توکن پکسوس گلد (PAXG) روز شنبه ۱۳ آوریل (۲۵ فروردین) تا ۳٬۲۹۵ دلار در صرافی بایننس افزایش یافت و ۳۰٪ بالاتر از قیمت هر اونس طلا (با بالاترین قیمت ۲٬۴۳۱.۵۵ دلار در روز جمعه) معامله شد. این در حالی است که بیت کوین در یک همبستگی منفی کامل با PAXG به نشانه تقاضای ضعیف به عنوان پوشش ژئوپلیتیک معامله شده است.

البته توکن PAXG نتوانست شتاب صعودی خود را حفظ کند و به سطح قیمتی تقریبا برابر با طلا یعنی حدود ۲٬۳۶۵ دلار در زمان نگارش این مقاله عقب‌نشینی کرده است.

PAXG با ارزش بازار بیش از ۴۴۶ میلیون دلار، دومین سکه طلای توکنیزه در جهان است. رتبه اول در اختیار تتر گلد (XAUT) با ارزش بازار ۵۸۱.۹ میلیون دلار است. البته جهش آخر هفته PAXG به XAUT و دیگر توکن‌های طلا سرایت نکرد.

سخنگوی Paxos در یک مصاحبه ایمیلی گفته است:

رویدادهای ژئوپلیتیکی تغییرات قیمت را ایجاد می‌کنند؛ این موضوع ساده‌ای نیست که تشخیص دهیم قیمت طلا در هر لحظه باید چقدر باشد. علاوه بر این، بازارهای اصلی اسپات طلا فقط از یکشنبه ساعت ۶ بعدازظهر تا روز جمعه اوایل بعدازظهر باز هستند. هنگامی که رویدادهای مهم جهانی در آخر هفته رخ می‌دهند، قیمت طلا به دلیل تعطیلی بازارهای اسپات خود نمی‌تواند مورد ارجاع قرار گیرد. بازار طلا اخیرا بسیار پرنوسان بوده و حتی در روز جمعه در محدوده ۱۰۰ دلاری معامله شده که عملا بی‌سابقه است.

شاین ذکر است قیمت طلا در چهار هفته بیش از ۸٪ افزایش یافته، در حالی که قیمت بیت کوین ۱۰٪ کاهش داشته است. روز جمعه، تحلیلگران گلدمن ساکس پیش‌بینی قیمت طلا در پایان سال را از ۲٬۳۰۰ دلار به ۲٬۷۰۰ دلار افزایش داده و اظهار داشتند هنوز سرمایه‌گذاران خرد وارد بازار فلز زرد نشده‌اند.

قیمت طلا در تایم فریم روزانه
قیمت طلا در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

آیا بیت کوین دیگر طلای دیجیتال نیست؟

باب الیوت (Bob Elliot)، مدیر اجرایی سابق بریج‌واتر (Bridgewater) و مدیر عامل شرکت Unlimited Funds گفته است همبستگی منفی کامل BTC با PAXG در آخر هفته، جذابیت این دارایی دیجیتال به عنوان یک پوشش ژئوپلیتیکی را کاهش داد. به گفته الیوت بیت کوین ممکن است خیلی دارایی خوبی باشد، اما یک پوشش ژئوپلیتیکی نیست. این آخر هفته یک آزمون تجربی خوب برای این دارایی دیجیتال بود.

مقایسه عملکرد قیمت بیت کوین و PAXG در طول بحران ژئوپولیتیکی
مقایسه عملکرد قیمت بیت کوین و PAXG در طول بحران ژئوپولیتیکی؛ منبع: X

الیوت به این نتیجه رسیده که از منظر ژئوپلیتیک، بیت کوین یک دارایی ذخیره ارزش نبوده و در این بعد قطعا نمی‌تواند «طلای دیجیتال» محسوب شود.

با این حال، مخالفان این نظر خاطرنشان کرده‌اند که توکن Paxos با حجم معاملات روزانه تنها ۳۶ میلیون دلار در مقایسه با دارایی‌های ارز دیجیتال با حجم معاملات روزانه میلیاردها دلار دارای نقدینگی بسیار کمی است.

«Checkmatey» تحلیلگر آنچین گلاس‌نود اظهار داشته است:

کسانی که در مورد افزایش قیمت یک توکن طلای غیرنقدشونده صحبت کرده و بیت کوین را مورد انتقاد قرار می‌دهند،، مفسرین جدی بازار نیستند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا