کریپتو کده

تتر گلد چیست؟ آشنایی با استیبل کوین XAUt

بازار طلا، یکی از امن‌ترین بازارهای مالی برای سرمایه‌گذاری است که نسبت به بازار ارز دیجیتال نوسان کمتری دارد و پوشش ریسک بهتری محسوب می‌شود. با این حال، خرید و نگهداری طلای فیزیکی مشکلات خاص خود را دارد. ما قبلا به بررسی بهترین روش سرمایه گذاری در طلا پرداخته‌ایم. شرکت تتر یک استیبل کوین به نام تتر گلد (Tether Gold) معرفی کرده است که پشتوانه طلا دارد و در عین برخورداری از امنیت سرمایه‌گذاری در طلای فیزیکی، ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارزهای دیجیتال را نیز در خود دارد. در این مقاله از میهن بلاکچین با استیبل کوین تتر گلد و توکن XAUt‌، شیوه عملکرد آن‌، نقشه راه پروژه و کیف پول‌های مناسب آن آشنا می‌شوید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
خلاصه مطلب:
👈 طلا یک سرمایه‌گذاری امن و مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذارها است. سخت بودن نگهداری‌، جابه‌جایی و معامله کردن طلای فیزیکی از دلایلی بود که ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا ایجاد شدند.
👈 استیبل کوین XAUt همانند پکسوس گلد یک استیبل کوین با پشتوانه طلا است که ارزش آن با یک انس تروا (Troy) از شمش طلای استاندارد لندن نسبت یک‌به‌یک دارد. امکان بازخرید این توکن نیز وجود دارد.
👈 تتر گلد با هدف سرمایه‌گذاری مستقیم بر روی طلا‌، دسترسی آسان به این منبع و ارائه قابلیت‌های معاملاتی همانند رمزارز‌ها فعالیت می‌کند.
👈 استیبل کوین XAUt یک توکن با استاندارد ERC-20 است و امکان خرید آن در صرافی‌های OKX‌، هیوبی، Bitfinex و غیره وجود دارد.

تتر گلد چیست؟

تتر گلد چیست
منبع: namecoinnews.com

تتر گلد یا XAUt مثل ارز دیجیتال پکسوس گلد (PAXG)، یک استیبل کوین با پشتوانه طلا است که ارزش آن با یک انس تروا (Troy) از شمش طلای استاندارد لندن (London Good Delivery) نسبت ۱:۱ دارد. این استیبل کوین که توسط شرکت TG Commodities Limited عرضه می‌شود، امکان مالکیت طلای فیزیکی را برای کاربران فراهم می‌کند و در عین حال، مشکلات ذخیره‌سازی طلای فیزیکی مثل هزینه بالا و دسترسی محدود را از بین می‌برد.

ایده و هدف ارز دیجیتال تتر گلد چیست؟

جایگزین‌های غیرفیزیکی برای طلا (مثل صندوق‌های بورسی یا ETF طلا) این امکان را برای سرمایه‌گذاران و سازمان‌ها فراهم می‌کنند که به جای خرید خود طلا و نگهداری فیزیکی آن، به‌صورت غیرمستقیم در آن سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، هزینه و مشکلات کمتری نسبت به خرید مستقیم طلا دارد.

با این حال، هنوز در بازارهای مالی سنتی یک روش کم‌هزینه برای سرمایه‌گذاری مستقیم در طلای فیزیکی وجود ندارد. ارز دیجیتال تتر گلد دقیقا به همین منظور ساخته شده است. تتر گلد، ۳ ویژگی مهم را با هم ترکیب می‌کند: ۱. سرمایه‌گذاری مستقیم در طلای فیزیکی ۲. دسترسی آسان مثل دارایی‌های مالی سنتی و ۳. قابلیت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال.

مقایسه طلای فیزیکی، ETF طلا و تتر گلد:

نوع دارایینوع سرمایه‌گذاریهزینهدسترسیقابلیت معاملاتی
طلای فیزیکیمستقیمزیادکمبسیار ضعیف
ETF طلاغیرمستقیمکمزیادمتوسط
تتر گلدمستقیمکمزیادبسیار قوی

ارز دیجیتال تتر گلد با اضافه کردن فناوری استیبل کوین‌های تتر به طلای فیزیکی، بازار طلا را تا حد زیادی پیشرفته‌تر می‌کند و موانع ورود سرمایه‌گذاران غیرنهادی به این بازار را از بین می‌برد.

استیبل کوین تتر گلد چگونه کار می‌کند؟

تتر گلد چگونه کار می‌کند
منبع: zombit.info

تتر گلد از جنبه‌های مختلف، تقریبا شبیه به محصولات دیگر شرکت تتر است؛ اما تفاوت‌هایی نیز دارد. یکی از تفاوت‌های تتر گلد با سایر محصولات این است که ارز دیجیتال XAUt توسط یک نهاد مستقل و جدید (به نام Tether Gold) عرضه می‌شود.

هولدرهای XAUt می‌توانند با پرداخت کارمزد (و رعایت شرایط بازخرید)، توکن‌های خود را در ازای طلای فیزیکی بازخرید کنند. طلای بازخریدشده به یک آدرس انتخابی در کشور سوئیس ارسال می‌شود. ضمنا هولدرها می‌توانند به جای دریافت فیزیکی طلا، از شرکت تتر گلد بخواهند که طلا را بفروشد و درآمد حاصل را به حسابشان واریز کند.

شمش‌های طلای موجود در خزانه به آدرس‌هایی که هولدر توکن XAUt هستند، اختصاص می‌یابد. سازمان Tether Gold در وبسایت خود یک بخش رهگیری قرار داده است که در آن هولدرها می‌توانند مشخصات شمش طلای اختصاص‌يافته به آدرس آنچین خود را مشاهده کنند.

بخش رهگیری مشخصات شمش طلای اختصاص‌يافته به آدرس آنچین
منبع: Gold.Tether

زمانی که توکن XAUt به‌صورت آنچین از آدرس اولیه به یک آدرس دیگر منتقل شود، مقدار طلای فیزیکی مرتبط با هر کدام از آدرس‌ها مجددا توسط شرکت تتر گلد تنظیم می‌شود. این ویرایش به‌صورت سریع و آنی اتفاق می‌افتد؛ در نتیجه، هر توکن XAUt همیشه نشان‌دهنده یک انس از یک شمش طلا است.

برای خرید یا بازخرید توکن XAUt از شرکت Tether Gold، کاربران باید فرایند احراز هویت را تکمیل کنند، با ضوابط سازمان موافقت کنند و از شرایط بازخرید برخوردار باشند.

توکن‌های XAUt از ابتدا با استاندارد ERC20 عرضه شدند و بعدها به سایر پروتکل‌ها اضافه خواهند شد. کل خریدها و بازخریدها با دلار آمریکا انجام می‌گیرد.

شرکت تتر گلد، شمش‌های طلای استاندارد لندن (LGD) را از یک فروشنده طلا در سوئیس خریداری کرده و آن‌ها را در گاو‌صندوق حضانتی نگهداری می‌کند. شمش‌های طلا برای منافع هولدرهای XAUt نگهداری می‌شود؛ نه برای سازمان تتر گلد. شرکت حضانتی با توجه به شرایط، طلاهای خزانه را بیمه می‌کند.

بر اساس وایت پیپر پروژه، برای خرید مستقیم XAUt از شرکت تتر گلد، سرمایه‌گذاران باید حداقل ۵۰ توکن XAUt (یعنی ۵۰ انس طلا) را خریداری کنند و ۲۵ درصد از هزینه خرید طلا از بازار طلای سوئيس را نیز به‌صورت کارمزد بپردازند.

برای بازخرید طلای فیزیکی با توکن XAUt، هولدرها باید حداقل ۴۳۰ توکن XAUt (معادل ۴۳۰ انس تروا از طلا) را در اختیار داشته باشند؛ چون شمش‌های طلا معمولا بین ۳۸۵ تا ۴۱۵ انس هستند.

معرفی توکن XAUt و کاربردهای آن

توکن XAUt
منبع: blog.orionx.com

هر توکن XAUt معادل یک انس تروا از شمش طلای استاندارد لندن است. این توکن را می‌توان تا ۶ رقم اعشار، یعنی به اندازه‌های ۰.۰۰۰۰۰۱ انس تروا، به بخش‌های کوچک تقسیم کرد.

در زمان نگارش این مقاله (۱ شهریور ۱۴۰۲)، قیمت توکن XAUt در محدوده ۱۹۰۶ دلار (حدودا ۹۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) قرار دارد و عرضه کل و در گردش تتر گلد به میزان ۲۴۶٬۵۲۴.۳۳ توکن است. ارزش کل بازار این توکن به میزان ۴۷۰٬۲۶۲٬۰۵۰ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعت آن در محدوده ۳٬۹۷۰٬۵۶۳ دلار قرار دارد.

با توجه به این‌که طلای فیزیکی نسبت به پول فیات تحرک کمتری دارد، استیبل کوین‌هایی با پشتوانه طلا مثل XAUt باعث می‌شوند که قابلیت‌های معاملاتی طلا به‌طور چشمگیری تغییر کند و درهای جدیدی را به روی بازار سنتی باز می‌کنند.

کاربردها و ویژگی‌های تتر گلد:

 • آسانی در حمل و نقل: حمل و نقل طلای فیزیکی مشکلات زیادی دارد؛ اما ارسال و دریافت توکن‌های XAUt به آسانی و همانند ارزهای دیجیتال دیگر انجام می‌گیرد.
 • تقسیم‌پذیری: تقسیم کردن طلای فیزیکی به بخش‌های کوچک سخت است؛ اما توکن‌های تتر گلد را می‌توان به بخش‌های بسیار کوچک به‌اندازه ۰.۰۰۰۰۰۱ انس طلا تقسیم کرد.
 • معامله شبانه‌روزی: طلای فیزیکی را فقط می‌توان در مکان‌های خاص و ساعت‌های مشخص خرید و فروش کرد؛ اما معاملات توکن XAUt به‌صورت ۷/۲۴ و تمام روزهای سال فعال است و از همه جای دنیا می‌توان آن را در صرافی‌ها معامله کرد.
 • بازخرید آسان: هر لحظه می‌توانید توکن‌های تتر گلد خود را با طلای فیزیکی بازخرید کنید.
 • ذخیره‌سازی آسان: ذخیره‌سازی طلای فیزیکی کمی سخت است و شرایط جغرافیایی روی آن اثر می‌گذارد؛ اما به راحتی می‌توانید توکن‌های XAUt را در کیف پول‌ ارز دیجیتال ذخیره کنید.
 • رهگیری آسان: تمام توکن‌های تتر گلد به‌راحتی از وبسایت تتر‌ قابل رهگیری هستند. در هر لحظه می‌توانید صحت موجودی طلای خود در خزانه تتر را پیگیری کنید.

نقشه راه و معرفی همکاری‌های پروژه Tether Gold

اگرچه تتر گلد اعلام کرد که قصد دارد تا توکن XAUt را به بلاکچین‌های دیگر منتقل کنند، اما هیچ نقشه راه مدون و ترسیم‌شده‌ای تاکنون ارائه نکرده است.

پروژه‌ها و کمپانی‌های متعددی با تتر گلد همکاری دارند. در جدول زیر می‌توانید همکاری‌های پروژه تتر گلد را مشاهده کنید:

BitGetBitfinexBitcoinVNBingXBigONE
Gate.ioEnorDigifinexCoinstore.comBTSE
OKXLedgerIcrypexHuobiGiottus
YellowCardXT.com

معرفی تیم پروژه تتر گلد

پروژه تتر گلد توسط سازمان تتر راه‌اندازی شده است. سازمان Tether توسط یک تیم مدیریت ارشد با تجربه گسترده در عرصه خدمات مالی مدیریت می‌شود. در ادامه‌، برخی از اعضای تیم فعال این پروژه معرفی شده‌اند:

خرید تتر گلد در کدام صرافی‌ها امکان‌پذیر است؟

تتر گلد را می‌توان از صرافی‌های ارز دیجیتال مختلف خریداری کرد. در حال حاضر ارز دیجیتال تتر گلد در صرافی‌های زیر ارائه می‌شود:

 • BigONE
 • BingX
 • BitcoinVN
 • Bitfinex
 • BitGet
 • BTSE
 • Coinstore
 • DIGIFinex
 • Enor
 • Gate.io
 • Giottus
 • Huobi
 • ICRYPEX
 • OKX
 • XT.Com
 • Yellow Card

کیف پول‌های تتر گلد

تمام کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند، برای استیبل کوین تتر گلد نیز مناسب هستند. از بین کیف پول‌های سخت‌افزاری، کیف پول‌های شرکت لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) از تتر گلد پشتیبانی می‌کنند. برای نگهداری تتر گلد در کیف پول‌های نرم‌افزاری نیز می‌توانید از ولت‌های تراست ولت، اتمیک ولت، متامسک، کوینومی و غیره استفاده کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ‌)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
استیبل کوین تتر گلد چیست؟

تتر گلد یا XAUt یک استیبل کوین با پشتوانه طلا است که ارزش آن با یک انس از شمش طلای استاندارد لندن (London Good Delivery) برابر است.

کدام کیف پول‌ها از توکن XAUt پشتیبانی می‌کنند؟

برای نگهداری XAUt می‌توانید از کیف پول‌های سخت افزاری همچون تزور و لجر و کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل متامسک، کوینومی، تراست ولت، اتمیک ولت و … استفاده کنید.

جمع‌بندی

ارز دیجیتال تتر گلد یا XAUt، یک استیبل کوین با پشتوانه طلای فیزیکی است. هر XAUt با یک انس از شمش طلای استاندارد لندن (London Good Delivery) برابر است و با آن نسبت ۱:۱ دارد. استیبل کوین تتر گلد در عین حال که سرمایه‌گذاری در بازار طلای فیزیکی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند، یک دارایی دیجیتال است و همانند ارزهای دیجیتال دیگر، به آسانی معامله و نگهداری می‌شود. در مطلب فوق به این سوال پاسخ دادیم که استیبل کوین تتر گلد چیست و چگونه کار می‌کند. لطفا شما نیز دیدگاه‌ها و نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا