مبتدی سرمایه گذاری

بهترین روش سرمایه گذاری در طلا کدام است؟ بورس، ارز دیجیتال یا فیزیکی

روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا شاید به تعداد راه‌های رسیدن به خدا نباشد، اما تنوع کمی هم ندارد. اکثرا تجربه خرید طلا به صورت فیزیکی را داریم و با چالش‌های آن از جمله نگهداری و امکان تقلب دست و پنجه نرم کرده‌ایم، اما در رابطه با سایر روش‌های سرمایه گذاری روی طلا اطلاعات کافی نداریم. در این مقاله با بررسی مزایا و معایب خرید به صورت فیزیکی، از بورس یا در قالب ارز دیجیتال، می‌خواهیم بهترین روش سرمایه گذاری در طلا را بیابیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

خلاصه مطلب:
🟡 طلا به عنوان کالای سرمایه‌گذاری امن و پناهگاه سرمایه‌گذاران در برابر تورم و بحران‌ها شناخته شده است و مناسب‌ترین گزینه برای بخش کم‌ریسک سبد سرمایه‌گذاری است.
🟡 طلا را می‌توان به صورت فیزیکی،‌ از بورس، فارکس یا به صورت ارز دیجیتال خریداری کرد. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد.
🟡 مهم‌ترین چالش‌های خرید طلای فیزیکی، نگهداری امن و امکان تقلبی‌ بودن است. خرید طلای فیزیکی می‌تواند به صورت خرید طلای دست اول،‌ دست دوم،‌ آب‌شده یا شمش باشد.
🟡 گواهی سپرده کالایی سکه، صندوق طلا و گواهی سپرده کالایی شمش طلا، روش‌های خرید طلا از بورس هستند که هر کدام شرایط و محدودیت‌های خود را دارند.
🟡 رمزارزهای مختلفی با پشتوانه طلا ایجاد شدند که هر یک سازوکار مخصوص به خود را دارند. پکس گلد و تتر گلد نمونه‌های خوبی از این رمزارزها هستند.
🟡 بهترین روش سرمایه‌گذاری روی طلا برای هر شخص متفاوت است. رمزارزهای با پشتوانه طلا بالاترین نقدشوندگی را دارند، خرید طلای فیزیکی برای عموم ساده‌تر است و می‌توان گفت خرید از بورس کم‌ترین ریسک‌ را دارد.

چرا باید روی طلا سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری روی طلا
منبع: economictimes.indiatimes.com

فکر می‌کنم با من موافق باشید که پیش پا افتاده‌ترین روش سرمایه‌گذاری، سپرده کردن پول در بانک برای سودی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد در سال است و کم نیستند کسانی که دلشان به این سود خوش است. کسانی هستند که اهل ریسک نیستند و به همین سود حداقلی بانکی راضی هستند. اما یک حساب‌وکتاب ساده و بررسی نرخ تورم در سال‌های گذشته که طبق گزارش رسمی بانک مرکزی حدودا در بازه ۴۰ تا ۵۰ درصد قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که دارایی سرمایه‌گذارن بانکی آب رفته است.

بنابراین نگه داشتن همه سرمایه در بانک منطق ندارد و اولین گزینه که می‌تواند سپر ما در برابر تورم باشد، طلا است. طلا را می‌توان یکی از امن‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها دانست که امروزه دیگر تبدیل به یک کالای سرمایه‌گذاری سنتی شده است. بگذارید همین ابتدا به یک سوال مهم پاسخ دهم. آیا سرمایه‌گذاری روی طلا ریسک ندارد؟

در پاسخ باید بگویم که طلا ریسک‌های خاص خود را دارد که با نحوه خرید ما هم مرتبط است و در بخش‌های بعد به آن‌‌ها خواهم پرداخت. به جز این ریسک‌ها، طلا یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت است که قیمت آن به طور کلی متاثر از قیمت انس جهانی و دلار است. شاید نوسانات انس را اکثرا دنبال نکنند، اما متاسفانه پیگیری نوسانات دلار برای بسیاری از ما به سرگرمی روزانه تبدیل شده است. پس اخبار و اتفاقات مختلف می‌تواند روی قیمت طلا اثر بگذارد و سود کردن از طلا در کوتاه‌مدت، دانش و تخصص خاص خود را می‌طلبد. اما چرا عده زیادی به طلا به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند؟

مزیت‌های سرمایه گذاری در طلا

نمودار قیمت انس جهانی طلا
منبع: tradingview.com

اگر به تاریخچه قیمت انس جهانی طلا نگاه کنید، یک روند صعودی بلندمدت همیشگی در آن دیده می‌شود که البته اصلاح‌هایی هم داشته است. روند دلار هم که گفتن ندارد؛ اگر نمی‌دانید سری به تاکسی‌های معتبر بزنید. نمودار زیر که قیمت هر گرم طلا در ۱۰ سال گذشته را نشان می‌‌دهد، برای ما ملموس‌تر است. قیمت هر گرم طلا حدودا از ۱۰۰٬۰۰۰ تومان در سال ۹۲ به ۲٬۵۰۰٬۰۰۰ تومان در سال ۱۴۰۲ رسیده است.

نمودار قیمت هر گرم طلا
منبع: tgju.org

به عبارت دیگر اگر در ۱۰ سال گذشته سرمایه شما در بانک بود،‌ امروز حدودا ۷ یا ۸ برابر می‌شد؛ اما ارزش طلا ۲۵ برابر شده است. این دلیل اول که نشان می‌دهد چرا باید طلا خرید. به جز ارزشمندی ذاتی، طلا کالایی است که در تمام دنیا مقبولیت دارد و اعتماد عمومی به آن بالا است.

وقتی یک تنش سیاسی یا نظامی رخ می‌دهد، اکثر دارایی‌ها ارزش خود را از دست می‌دهند؛ اما طلا در مواقع وقوع بحران‌ها،‌ اولین پناهگاه سرمایه‌گذاران است و تقاضا برای این فلز گرانبها شدیدا افزایش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت طلا با بازارهای مالی دیگر همبستگی ندارد و در روزهای قرمز سایر بازارها، می‌تواند تعادل سبد سرمایه گذاری را حفظ کند.

دیگر مزیت بزرگ طلا،‌ قابلیت نقدشوندگی بالای آن است. سهام در صف‌های فروش بورس ممکن است قفل شود، ملک را شاید مدت‌ها نتوانید بفروشید؛ اما اگر تصمیم به فروش طلای خود بگیرید،‌ خیلی زود می‌توانید آن را نقد کنید.

اگر متقاعد شدید که باید بخشی از سبد خود را به طلا اختصاص دهید، ادامه مقاله را بخوانید تا با روش های مختلف خرید طلا و مزایا و معایب آن‌ها آشنا شوید. این را هم اضافه کنم که امکان خرید طلا از فارکس هم وجود دارد، اما در این مقاله به آن نمی‌پردازیم.

خرید طلا به صورت فیزیکی

خرید طلای فیزیکی
منبع: fortuneindia.com

تقریبا همه ما کم‌وبیش با طلای فیزیکی سروکار داشته‌ایم. حتی اگر نیت سرمایه‌گذاری هم نداشته باشید، حداقل خرید طلای زینتی یا سکه طلا را احتمالا تجربه می‌کنید. در نظر بیشتر مردم این روش ساده‌ترین راه برای خرید طلا است؛ فقط کافی است به طلافروشی معتبر مراجعه کنید و به دانش کار با بورس یا ارزدیجیتال نیاز ندارید.

دو چالش اصلی در خرید طلای فیزیکی وجود دارد:

 • امنیت: نگهداری طلای فیزیکی و تامین امنیت آن چالش بزرگی است. در تمام طول تاریخ، این فلز گزینه ایده‌آل سارقان بوده است.
 • اصالت: ممکن است طلایی که می‌خرید اصل نباشد و ناخالصی داشته باشد. این موضوع لزوم خرید از فروشگاه معتبر را یادآوری می‌کند.

برای خرید طلا به صورت فیزیکی روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • خرید طلای دست اول و زینتی
 • خرید طلای دست دوم
 • خرید شمش طلا
 • خرید سکه طلا

خرید طلای دست اول و زینتی، مشمول پرداخت اجرت ساخت و مالیات می‌شود. برخی با این استدلال که هم از جنبه زیبایی طلا بهره می‌برند و هم سرمایه‌گذاری می‌کنند، خرید طلای دست اول را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر برای بالا بردن حاشیه سود و نرفتن زیر بار اجرت و مالیات، خرید طلای آب‌شده،‌ دست دوم یا سکه را ترجیح می‌دهند. شمش طلا هم مناسب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری با مبالغ زیاد است، اما باید اجرت ساخت و کارمزد آن را بپردازید.

هریک از روش‌های خرید طلای فیزیکی مزایا،‌ معایب و ریزه‌کاری‌‌های خاص خود را دارد که حتما قبل از خرید باید در مورد آن‌ها تحقیقات کافی انجام دهید. اجازه دهید برایتان مثال بزنم.

در زمان خرید طلای دست اول، وزن سنگ‌های بدلی هم محاسبه می‌شود؛ اما در زمان فروش این سنگ‌ها را جدا می‌کنند. پس اگر طلای دست اول را با نیت سرمایه‌گذاری می‌خرید، سعی کنید تا حد امکان سنگ و جواهر قیمتی نداشته باشد. تراشه‌ها از این نظر گزینه بهتری هستند.

مورد دیگر بحث حباب در خرید سکه است که اختلاف قیمت سکه در بازار با ارزش ذاتی آن را نشان می‌دهد. عواملی مثل عرضه و تقاضا روی میزان حباب تاثیر می‌گذارد. حباب‌های پایین زمان مناسبی برای خرید و حباب‌های بالا زمان مناسبی برای فروش است. موضوع دیگر در بحث سکه، طرح جدید و قدیم است. سکه‌های طرح قدیم تقاضای کمتری دارند و با قیمت پایین‌تری معامله می‌شوند.

در مورد طلای دست دوم باید گفت که امکان تقلب در آن بسیار زیاد است. ضمن اینکه ممکن است در آینده برای طلای دست دومی که می‌خرید، به دلایلی مثل قدیمی شدن تقاضایی وجود نداشته باشد و مجبور باشید آن را زیر قیمت بفروشید. در طلای آب‌شده هم وجود ناخالصی یکی از چالش‌های مهم است.

خرید طلا از بورس

خرید طلا از بورس
منبع: learning.emofid.com

بورس‌بازها این روش را ساده‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری روی طلا می‌دانند. پیش‌نیاز این روش داشتن کد بورسی، کد معاملاتی و حساب کاربری در کارگزاری‌ها است؛ اما مزیتش آن است که به صورت آنلاین خرید خود را انجام می‌دهید، دغدغه اصل یا تقلبی بودن ندارید و بابت نگهداری و سرقت هم نگرانی نخواهید داشت.

برای خرید طلا از بورس هم روش‌های مختلفی وجود دارد:

 • خرید گواهی سپرده کالایی سکه
 • خرید صندوق‌های طلا
 • خرید گواهی سپرده کالایی شمش طلا

 

هر کدام از این روش‌ها هم مزایا، معایب و محدودیت‌های خاص خود را دارد. در ادامه نکاتی را به عنوان نمونه با هم مرور می‌کنیم، اما قبل از خرید حتما تحقیقات کافی را انجام دهید.

گواهی سپرده کالایی سکه، سال ۹۴ با هدف کاهش ریسک‌‌های خرید و کشف قیمت سکه معرفی شد. این گواهی را می‌توانید در بازار بورس خرید و فروش کنید یا در زمان مقرر برای تحویل سکه فیزیکی، به انبار مشخص‌شده مراجعه کنید. این گواهی‌ها دارای تاریخ سررسید هستند و تا قبل از رسیدن موعد آن، باید در مورد فروش گواهی،‌ تحویل فیزیکی سکه یا انتقال گواهی به دوره بعد تصمیم بگیرید. ۴ رقم اول در نمادهای گواهی سکه نشا‌ن‌دهنده تاریخ سررسید و دو رقم سمت چپ نشان‌دهنده انبار آن است، مثلا نماد سکه ۰۲۱۱ پ۰۲ نشان‌دهنده تمام سکه بانک ملت با تاریخ سررسید بهمن ۱۴۰۲ است. معاملات گواهی سکه هزینه‌هایی مثل ارزیابی و کارشناسی، انبارداری و کارمزد معاملات دارد که در مجموع رقم قابل توجهی نمی‌شود. در ضمن هر ۱۰۰ گواهی سپرده معادل یک سکه تمام بهار طرح جدید است. دامنه نوسان گواهی سپرده سکه در زمان نگارش این مقاله، روزانه ۵ درصد است.

صندوق‌های طلا نوعی صندوق قابل معامله در بورس (ETF) هستند که حداقل ۷۰ درصد سرمایه را در گواهی سپرده سکه طلا، حداکثر ۲۰ درصد در اوراق طلا و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. شما می‌‌توانید در بورس برای خرید واحدهای این صندوق‌ها با حداقل مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اقدام کنید. می‌توان گفت این صندوق‌ها توسط تیم‌های حرفه‌ای مدیریت می‌شود که در مواقع ریزش قیمت طلا، ضرر شما را کاهش می‌دهد. چندین صندوق طلا در بورس وجود دارد که باید شرایط و ویژگی‌های هر کدام را قبل از خرید بررسی کنید. دامنه نوسان این صندوق‌ها در زمان نگارش این مقاله، روزانه ۱۰ درصد است.

گواهی سپرده کالایی شمش طلا از ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ راهی بازار بورس شده است. هر گواهی معادل ۰.۱ گرم از شمش طلای ۱ کیلوگرمی است. افراد می‌توانند از ۱ تا ۵۰۰ هزار واحد گواهی شمش تحت مالکیت خود داشته باشند؛ حداکثر میزان خرید در هر سفارش نیز ۱۰ هزار واحد است. در نظر داشته باشید که معاملات گواهی سپرده کالایی شمش در بازار بورس کالا انجام می‌شود که شرایط خاص خود را دارد.

خرید گواهی سپرده سکه یا صندوق‌های طلا تقریبا بازدهی مشابه با طلا را به شما می‌دهد،‌ البته محدودیت دامنه نوسان در مواقع حرکت‌های شارپ ممکن است کمی تاخیر در رسیدن به بازدهی طلا ایجاد کند. نقدشوندگی این دارایی‌ها هم نسبتا خوب است؛ البته این موضوع بستگی به شرایط عرضه و تقاضا و بازرگردان‌های صندوق‌ها هم دارد.

خرید طلا در قالب ارز دیجیتال

با ۸ ارز دیجیتال برتر با پشتوانه طلا آشنا شوید

برای طرفداران کریپتوکارنسی ساده ترین راه سرمایه گذاری روی طلا، خرید رمزارزهایی با پشتوانه این کالا است. با توجه به ۲۴ ساعته بودن معاملات ارزهای دیجیتال و نبود مانعی به نام دامنه نوسان،‌ به نظر من در میان گزینه‌های معرفی‌شده بالاترین میزان نقدشوندگی را همین دارایی‌ها دارند.

ما قبلا در مقاله‌ای ۸ ارز دیجیتال با پشتوانه طلا را معرفی کرده‌ایم. این رمزارزها هر کدام شرایط خاص خود را دارند. مثلا کارمزدهای متفاوتی اعمال می‌کنند، در بازارهای مختلفی برای خرید و فروش در دسترس هستند،‌ بعضی امکان بازخرید طلای فیزیکی با توکن را فراهم می‌کنند یا ممکن است با نسبت‌های متفاوتی از طلا ارائه شوند. مثلا هر توکن Tether Gold با نماد XAUT معادل ۱ اونس طلا و هر توکن Digix Gold با نماد DGX معادل ۱ گرم طلا است. در میان توکن‌های ارائه‌شده با پشتوانه طلا، شخصا پکسوس گلد (PAXG) و تتر گلد (XAUT) را بیشتر می‌پسندم.

بازار ارزهای دیجیتال به طور کلی بازار پرریسکی محسوب می‌شود. خرید رمزارزهای دارای پشتوانه طلا هم چالش‌های خود را دارد. وجود ضعف در کدهای قرارداد هوشمند در کنار شفافیت و کافی بودن میزان پشتوانه، مهم‌ترین ریسک‌های این روش است.

برای سرمایه گذاری روی طلا در قالب ارز دیجیتال، ضروری است که اطلاعات مورد نیاز در مورد رمزارزها، نحوه خرید و فروش و نگهداری امن آن‌‌ها را کسب کنید. تراکنش‌های ارز دیجیتال غیرقابل برگشت هستند و یک اشتباه می‌تواند تمام سرمایه شما را نابود کند. اگر می‌خواهید برای طولانی‌مدت توکن‌های خود را نگه دارید،‌ بهتر است از کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید و دارایی خود را در صرافی‌ها نگه ندارید.

بهترین روش سرمایه گذاری در طلا کدام است؟

بهترین روش سرمایه گذاری روی طلا برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد. برای آن دسته که حوصله طی کردن پروسه دریافت کد بورسی یا یاد گرفتن نحوه معامله در بورس و ارز دیجیتال را ندارند، راهی جز خرید طلای فیزیکی وجود ندارد. برای عموم ساده‌ترین روش همین خرید طلا به صورت فیزیکی است.

خرید از بورس‌ را تقریبا می‌توان کم‌ریسک‌ترین روش دانست. دغدغه نگهداری یا تقلبی بودن وجود ندارد و همچنین از پشتوانه گواهی‌های سکه و شمش و صندوق‌های طلا خیالمان راحت است. همچنین فکر می‌کنم یاد گرفتن معامله در بورس برای عموم نسبت به ارز دیجیتال ساده‌تر است.

نقدشوندگی را به عنوان یکی از پارامتر مهم در سرمایه‌گذاری از یاد نبرید. اگر برایتان مهم است که در سریع‌ترین زمان بتوانید طلای خود را نقد کنید، ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا مناسب‌ترین گزینه هستند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • روش های سرمایه گذاری در طلا کدامند؟
  روش‌های سرمایه‌گذاری روی طلا عبارتند از خرید طلای فیزیکی، خرید طلا از بورس،‌ خرید طلا در فارکس و خرید ارز دیجیتال با پشتوانه طلا.
 • بهترین روش سرمایه گذاری روی طلا چیست؟
  بهترین روش برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد. خرید از بورس کم‌ترین ریسک را دارد و رمزارزهای با پشتوانه طلا بالاترین میزان نقدشوندگی را دارند.
 • آیا سرمایه‌گذاری روی طلا بدون ریسک است؟
  طلا به عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری امن شناخته می‌شود و در بلندمدت از سرمایه در برابر تورم محافظت می‌کند. اما در کوتاه‌مدت نوسانات قیمت آن متاثر از قیمت انس جهانی و دلار است. ضمن این‌که هر یک از روش‌های خرید طلا مزایا، معایب و ریسک‌های خاص خود را دارند که باید در مورد آن‌‌ها تحقیق کرد. 

جمع‌بندی

طلا را می‌توان پای ثابت سبدهای سرمایه‌گذاری دانست که همواره در طول تاریخ، سپری در برابر تورم و بحران‌ها بوده است. در این مقاله در مورد مزایای طلا و دلایلی که آن را به یک کالای سرمایه‌گذاری امن تبدیل می‌کند، توضیحاتی ارائه کردم. سپس روش‌های مختلف برای سرمایه گذاری روی طلا مثل خرید فیزیکی، خرید از بورس یا خرید ارز دیجیتال با پشتوانه طلا بررسی شدند. هدف مقاله این بود که دید جامعی از سرمایه‌گذاری روی این فلز ارزشمند به شما بدهم تا بتوانید بر اساس شرایط خودتان، مناسب‌ترین راه را انتخاب کنید. به نظر شما روش مناسب برای خرید طلا کدام است؟ خوشحال می‌شوم اگر سوال یا نظری در مورد این مقاله دارید، در بخش کامنت‌‌ها به اشتراک بگذارید.

آرش زارع زاده

عمران خوندم، ارشد گرفتم و مشغول به کار شدم؛ اما وقتی فهمیدم بیت کوین چیه، اهداف و زیرساختش برام خیلی جذاب شد. در نتیجه مسیرو عوض کردم. برام جالبه اونایی که عمران میخونن، معمولا علاقه و گرایش خاصی به سرمایه‌گذاری پیدا میکنن. منم سرمایه‌گذاری تو کریپتو رو یه فرصت ایده‌آل دیدم؛ پس اطلاعاتم رو بالا بردم و در کنار سرمایه‌گذاری، شروع کردم به تولید محتوای آموزشی. کلا همیشه دنبال این هستم که چطور میشه بهتر سرمایه‌گذای کرد. بعد از دو سال برگزاری دوره‌های مختلف، همکاری من به عنوان کارشناس بخش محتوای آموزشی با میهن بلاکچین شروع شد. در آخر بگم که BNB برام سودآورترین رمزارز بوده و به محتوای تصویری بیشتر از متنی علاقه دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا