اخبار عمومیاخبار بیت کوین

انتشار داده‌های مطلوب PCE و نرخ بیکاری ماه جولای؛ چرا قیمت بیت کوین کاهش یافت؟

روز پنجشنبه ۹ شهریور در ساعت ۴ بعدازظهر آمار شاخص Core PCE یا هزینه‌های مصرف شخصی آمریکا بدون در نظر گرفتن هزینه خوراک و انرژی برای ماه جولای (تیر) منتشر شد. با توجه به اینکه این شاخص معیار ترجیحی فدرال رزرو برای اندازه‌گیری تورم است، نتایج آن به دقت توسط بازار رصد می‌شود. در روز جمعه نیز نرخ بیکاری ایالات متحده منتشر شد. در حالی که نتایج آمارها به نفع وضعیت دارایی‌های پرریسک بود اما واکنش قیمت بیت کوین منفی بود. این واکنش منفی تا حد زیادی به انتشار اخباری مبنی بر به تعویق افتادن درخواست ETF هفت شرکت مدیریت سرمایه توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) مربوط است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در حالی که در روز پنجشنبه و جمعه آمار داده‌های اقتصادی مطلوب گزارش شد و حکایت از آن داشت که نرخ بهره در جلسه بعدی FOMC (در ۲۰ سپتامبر یا ۲۹ شهریور) به احتمال زیاد افزایش نخواهد یافت، اما واکنش قیمت بیت کوین منفی بود. این کاهش قیمت نشان داد اخبار تایید ETF اسپات بیت کوین نقش مهمی در بازار آن دارد. قیمت بیت کوین که در پاسخ به خبر پیروزی گری اسکیل افزایش یافته بود با خبر به تعویق افتادن تایید ETFهای اسپات بیت کوین تمام رشد به دست آمده را پس داد.

شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (Core PCE) مرکزی سال-به‌-سال برای ماه جولای ۴.۲٪ اعلام شد. مقدار داده‌های این شاخص برای ماه ژوئن ۴.۱٪ بود. پیش‌بینی اقتصاددانان در مورد PCE ماه جولای ۴.۲٪ بود که داده‌های منتشرشده با مقدار پیش‌بینی‌ها برابر است. همچنین، PCE مرکزی ماه به ماه نیز برابر با همان مقدار پیش‌بینی‌ها (۰.۲٪) اعلام شد.

توجه: منظور از نرخ مرکزی (Core)، آمار یک شاخص بدون در نظر گرفتن اقلام خوراکی و هزینه‌های مربوط به انرژی است.

همان طور که اشاره شد، شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) یکی از معیارهای موردعلاقه فدرال رزرو برای تصمیم‌گیری درباره تورم است. پس از انتشار آمار PCE ماه ژوئن احتمال افزایش ۰.۲۵٪ نرخ بهره در جلسه ماه سپتامبر فدرال رزرو کاهش یافته است. این در حالی است که جروم پاول در سخنرانی خود در نشست جکسون هول اعلام کرد فدرال رزرو همچنان به هدف ۲٪ خود برای تورم پایبند است و در صورت نیاز به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.

همچنین، شاخص مدعیان بیکاری آمریکا (Unemployment Claims) ۲۲۸٬۰۰۰ اعلام شد که از مقدار پیش‌بینی ۲۳۵٬۰۰۰ کمتر بود.

بر اساس داده‌های اداره آمار کار (BLS)، اقتصاد ایالات متحده در ماه آگوست ۱۸۷٬۰۰۰ شغل ایجاد کرد که از عدد پیش‌بینی‌شده ۱۷۰٬۰۰۰ شغل و همچنین از مقدار قبلی ۱۵۷٬۰۰۰ شغل بیشتر بود.

نرخ بیکاری در ماه آگوست ۳.۸٪ اعلام شد که از مقدار پیش‌بینی ۳.۵٪ و مقدار ماه گذشته (۳.۵٪) بیشتر بود. بالا رفتن نرخ بیکاری برای وضعیت دارایی‌های پرریسک مطلوب است و به این معنی است که فدرال رزرو در اجرای سیاست‌های انقباضی مطلوب عمل کرده و فعلا نیازی به افزایش نرخ بهره نیست.

همان طور که در نمودار CME FedWatch Tool نیز مشخص است، تا پیش از انتشار این داده‌ها، برای افزایش ۰.۲۵٪ نرخ بهره در جلسه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) فدرال رزرو، ۱۱.۵٪ احتمال افزایش نرخ بهره وجود داشت و ۸۸.۵٪ معتقد به ثابت ماندن نرخ بهره بودند. اما پس از انتشار شاخص PCE و نرخ بیکاری، احتمال ثابت ماندن نرخ بهره در ماه سپتامبر از ۸۸.۵٪ به ۹۴٪ افزایش یافت و اکنون تنها ۶.۰٪ معتقد به افزایش ۰.۲۵٪ نرخ بهره هستند.

احتمالات پیش رو در مورد افزایش نرخ بهره
احتمالات پیش رو در مورد افزایش نرخ بهره در نشست ماه سپتامبر (شهریور)؛ منبع: CME FedWatch Tool

تخمین‌های فعلی در مورد شرایط اقتصاد کلان در آمریکا حکایت از آن دارد که احتمالا نرخ بهره در ماه سپتامبر افزایش نخواهد یافت.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

واکنش قیمت بیت کوین

با وجود آنکه نتایج آمارها به نفع دارایی‌های پر ریسک بود اما بیت کوین چندان واکنش مثبتی به آن نشان نداد. در مقابل، از آنجایی که به نظر می‌رسید بازار کریپتو منتظر خبر مهم‌تری بود، کاهش قیمت پس از آن آغاز شد که کمیسیون SEC تصمیم خود را در مورد شش درخواست ETF اسپات بیت کوین از جمله بلک راک تا ماه اکتبر (آبان) به تعویق انداخت.

همچنین، کاهش قیمت BTC ادامه یافت، زیرا بیت وایز (Bitwise)، یکی از متقاضیان ETF بیت کوین، درخواست خود را پس از تاخیر SEC پس گرفت.

نمودار روزانه قیمت BTC/USDT
نمودار روزانه قیمت BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت بیت کوین که در روز پنجشنبه تا ۲۷٬۵۰۰ دلار افزایش یافته بود، در واکنش به این اخبار کاهش یافت و در روز جمعه به ۲۵٬۳۳۳ دلار رسید.  قیمت لحظه‌ای بیت کوین بر اساس داده‌های میهن بلاکچین، ۲۵٬۸۲۱ دلار است.

شاخص DXY

شاخص قدرت دلار (DXY) که مدتی است یک رالی صعودی را آغاز کرده، پس از یک پولبک کوتاه مجددا صعودی شده است. از نظر ناظران بازار بین شاخص قدرت دلار با قیمت بیت کوین و سایر دارایی‌های پر ریسک معمولا رابطه معکوس برقرار است. شاخص قدرت دلار در روز جمعه با حدود ۱.۰٪ رشد به ۱۰۴.۲ رسید و با توجه به شکست خط روند نزولی و نکمیل پولبک به نظر می‌رسد به رشد خود ادامه دهد.

نمودار روزانه شاخص قدرت دلار آمریکا
نمودار روزانه شاخص قدرت دلار آمریکا؛ منبع: تریدینگ ویو

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا