اخبار عمومی

نکات کلیدی مصاحبه جروم پاول؛ از احتمال کاهش نرخ بهره تا چالش بدهی‌ آمریکا

جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو، در مصاحبه خود با شبکه CBS در ۴ ژانویه (۱۵ بهمن) اعلام کرد که آمریکا در یک مسیر مالی ناپایدار قرار دارد؛ چراکه بدهی آن از رشد اقتصادی این کشور پیشی گرفته است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف و بیت کوین سیستمی، پاول در مصاحبه جدید خود تاکید کرد زمان آن رسیده که مقامات آمریکایی درباره کاهش بدهی‌های این کشور به طور جدی صحبت کنند. او اظهار داشت:

آمریکا در بلندمدت در یک مسیر مالی ناپایدار قرار دارد. دولت فدرال هم در یک مسیر مالی ناپایدار قرار دارد. این یعنی بدهی آمریکا سریع‌تر از رشد اقتصادی آن رشد می‌کند.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، هفته قبل فدرال رزرو نرخ بهره آمریکا را تغییر نداد و این شاخص همچنان در محدوده ۵.۲۵ تا ۵.۵٪ قرار دارد. علاوه بر این، فدرال رزرو اعلام کرد که احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا در ماه مارس (اسفند) خیلی پایین است و قبل از انجام این کار باید از کاهش فشارهای تورمی مطمئن شود.

پاول هم دوباره این موضوع را تکرار کرد و گفت که فدرال رزرو هنوز منتظر شواهد و مدارک بیشتری است که نشان بدهند اقتصاد آمریکا قدرت لازم برای کاهش نرخ بهره را دارد. او ادامه داد:

خیلی بعید است که FOMC در نشست ماه مارس (اسفند) که ۷ هفته دیگر برگزار می شود، به این سطح از اطمینان برسد. اما تقریبا همه اعضای فدرال رزرو معتقدند که کاهش نرخ بهره در سال جاری رخ می‌دهد. ما فقط می خواهیم قبل از برداشتن این قدمِ بسیار مهم و کاهش نرخ بهره، بیشتر مطمئن شویم.

تحلیلگران باور دارند که کاهش نرخ بهره به رشد دارایی‌های پرریسکی مثل بازار کریپتو و سهام شرکت‌های فعال در بخش فناوری (مثل اپل و انویدیا) کمک کند. دلیل آن هم این است که با کاهش نرخ بهره، هزینه وام‌ گرفتن کاهش می‌یابد و معمولا مخارج و ریسک‌پذیری کل اقتصاد را افزایش می‌دهد.

پاول تاکید کرد که به نظر او تورم آمریکا در نیمه اول سال ۲۰۲۴ کاهش می‌یابد و فدرال رزرو استراتژی خود را در نشست بعدی FOMC در ماه مارس (اسفند) بازبینی می‌کند. او افزود:

فاکتورهایی مثل ضعف بازار کار یا کاهش واقعی تورم باعث می‌شود ما زودتر کاهش نرخ بهره را شروع کنیم.

به طور کلی، ضعف بازار کار باعث می‌شود تقاضای یک کشور کاهش یابد و بانک‌های مرکزی برای حل این چالش نرخ بهره را افزایش می‌دهند. پاول به طور کلی باور دارد که اقتصاد آمریکا به پیشرفت خوبی رسیده و بازار کار این کشور شرایط خوبی دارد اما کار آن هنوز تمام شده است. علاوه بر این طبق گفته‌های او خطرات ژئوپلیتیک بزرگ‌ترین تهدید اقتصاد جهان محسوب می‌شود. پاول اظهار داشت:

ما نمی‌گوییم که قبل از کاهش نرخ بهره، تورم باید به هدف ۲٪ برسد. ما متعهد هستیم که تورم را به مرور زمان به ۲٪ برگردانیم اما برای کاهش نرخ بهره، منتظر نمی‌مانیم که تورم به ۲٪ برسد. ما به طور مداوم در حال بررسی کاهش نرخ بهره هستیم و به دنبال تورم ۱۲ ماهه می‌گردیم. تورم هنوز به ۲٪ نرسیده و بین ۲ تا ۳٪ قرار دارد. با این حال روند نزولی آن خوب است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا