اخبار بیت کوین

چرا بازار ریخت؟ دلیل افت قیمت ارزهای دیجیتال!

احتمالا برای افرادی که بخشی از سرمایه‌شان ارزهای دیجیتالی است، یا برای افرادی که ترید می‌کنند یا حتی کسانی که صرفا قیمت ها و اتفاقات بازار را دنبال می‌کنند، زیاد پیش آمده که صبح از خواب بیدار شدند و به یکی از سایت های اعلام قیمت مثل coinmarketcap رفته اند و از افت قیمت ها خشکشان زده و حسابی ترسیده اند. این اتفاق اولین بار نیست که رخ می‌دهد و قطعا آخرین بار نیز نخواهد بود. اما چرا بازار اینگونه می‌شود؟ چرا با افت قیمت های زیاد و ناگهانی رو به رو می‌شویم؟ برای پاسخ به این سوالات با مطالعه این مقاله همراه ما باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

زمانی که این اتفاقات می‌افتد همه به دنبال چرایی آن هستند و به هر خبر بی ربط و با ربطی آن را نسبت می‌دهند. مثلا فلان فرد معروف در حوزه ارزهای دیجیتال فلان حرف را زد، بازار ریخت! قطعا صحبت های افراد مشهور و صاحب نظر در این حوزه بی تاثیر نیست اما آیا تاثیر حرف هایشان تا این حد است؟ که به عنوان مثال ۱۴ نوامبر(چهارشنبه ۲۳ آبان) مارکت کپ ۲۱۰میلیارد دلار بود و در عرض یک روز ۲۹ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد و به ۱۸۱ میلیارد دلار رسید. به نظر شما آیا این حجم بسیار زیاد از کاهش مارکت کپ طبیعی و یا عادی است؟ و آیا دلیلش می‌تواند صرفا صحبت یکی از افراد تاثیر گذار باشد؟ پاسخ قطعا خیر است. پس دلیل آن چیست؟

حیوانات رم می‌کنند!

دلایل بسیار زیادی وجود دارد از جمله فعالیت برخی از خرس ها، گاو ها و نهنگ ها. اما افت قیمت های اینچنینی و ریزش بازار تا به این حد، کاری است که تنها نهنگ ها می‌توانند از پس آن بربیایند. این نهنگ ها قطعا یک فرد عادی نیستند و شاید اصلا یک شخص نباشند. بلکه صرافی ها و شرکت ها و سرمایه داران بسیار بزرگ این حوزه را می‌توان در رسته نهنگ سانان حوزه ارزهای دیجیتال جای داد. به عنوان مثال به تازگی ۱۰۰هزار بیت کوین از صرافی بایننس خارج شده است. خب کجا رفته؟ کجا می‌رود؟ چه می‌شود؟ همانطور که می‌دانید ۱۰۰هزار بیت کوین چیزی حدود ۶.۵ میلیارد دلار می‌شود(البته با بیت کوین به قیمت ۶۵۰۰ دلار) و این مقدار قطعا می‌تواند بازار را یک تکان حسابی دهد و مردم و کاربران عادی را بسیار وحشت زده کند.

نهنگ مکّار

شاید با خودتان بگویید نهنگ اصلا یعنی چه؟ و به چه صورت بازار را با افزایش و کاهش رو به رو می‌کنند و با آن بازی می‌کنند؟ نهنگ به شخص، افراد، شرکتها و… می‌گویند که دارای سرمایه بسیار زیادی هستند که می‌توانند با خرید و فروش هایشان بازار را تحت تاثیر قرار دهند. اما چگونه؟

یکی از روش های نهنگ ها را برایتان توضیح می‌دهیم که مابقی روش ها را هم می‌توانید خودتان با توجه به اتفاقات بازار نتیجه گیری کنید، هم ما در مقاله های بعدی به صورت عمیق تر به آن می‌پردازیم، اما برویم به سراغ روش مرسوم آنها:

فرض کنید من یک نهنگم و بخش بسیار زیادی از سرمایه‌ام را به بیت کوین و ارزهای دیجیتال تبدیل کرده ام، مثلا ۵۰هزار بیت کوین دارم. حالا می‌خواهم با توجه به میزان زیاد بیت کوینی که دارم با استفاده از یک ترفند ساده سود بسیار زیادی کسب کنم، درضمن فرض کنید قیمت بیت کوین نیز در حال حاضر ۶۵۰۰ دلار است. برای اینکه سود خوبی کسب کنم می‌بایست بیت کوین هایم را با قیمتی بیش از قیمت فعلی که مثلا ۶۵۰۰ دلار است بفروشم، پس خودم را به عنوان خریدار جا می‌زنم و سفارش های سنگین خرید در قیمت های بالا در صرافی های مختلف می‌دهم، مثلا در قیمت ۷۰۰۰ دلار در جاهای مختلف سفارش خرید ۱۰۰ بیت کوین می‌گذارم، بلکه بیشتر(البته یک دفعه این کار را نمی‌کنم، کم کم قیمت سفارشاتم را افزایش می‌دهم تا به ۷۰۰۰ دلار برسد). فکر می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ همه گمان می‌کنند قرار است قیمت بیت کوین افزایش یابد که چنین سفارش های خریدی دیده می‌شود و مردم شروع می‌کنند به خرید بیت کوین، از آنجا که هر چه تقاضا افزایش یابد قیمت نیز افزایش می‌یابد، ناگهان مشاهده می‌کنید قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد و به دلیل جو ایجاد شده از ۷۰۰۰ دلار هم بیشتر می‌شود!

نهنگ ارز دیجیتال

احتمالا ادامه داستان را حدس می‌زنید، حالا به هدفم رسیده ام و قیمت بیت کوین به بیش از ۷۰۰۰ دلار رسیده است، پس موقع فروش بیت کوین هایم و کسب سود است. من که ۵۰ هزار بیت کوین داشتم، کم کم تمامی آن ها را در این قیمت برای فروش می‌گذارم و سود سرشار را نوش جان می‌کنم. حالا چه می‌شود؟ ۵۰ هزار بیت کوین برای فروش؟! باز مردم فکر می‌کنند قرار است قیمت بیت کوین کاهش یابد و همه شروع می‌کنند به فروش بیت کوین هایشان و قیمت بیت کوین باز کم و کمتر می‌شود. حالا در این قیمت پایین باز سفارش خرید می‌گذارم و این روند دائما ادامه پیدا می‌کند.

از ایوب الگو بگیرید!

این نمونه ای از بازی نهنگ ها با بازار و مردم می‌باشد که خیلی تمیز و بدون سروصدا این کار را انجام می‌دهند و این وسط افرادی ضرر می‌کنند که می‌ترسند و گول بازی نهنگ ها را می‌خورند. بنابراین باز هم می‌رسیم به توصیه همیشگی در بازار ارزهای دیجیتال، صبر صبر صبر…

البته نه صبری در حد صبر ایوب ولی اگر کمی از آن الگو بگیرید بد نیست! بازار ارزهای دیجیتال و کلا بازار های سرمایه، پاسخ خوبی به افراد صبور می‌دهند.(البته افرادی که قصدشان سرمایه گذاری بلند مدت است وگرنه صبرهای طولانی برای تریدرهای عزیز کمی خنده دار است)

ترس برادر مرگ است!

از اتفاقات اینچنینی نترسید، تا بازار را ریزشی و اصطلاحا خونی دیدید سریعا بر سر خود نکوبید، همانطور که می‌دانید آینده ارزهای دیجیتال با توجه به کاربردی شدن و تکنولوژی که دارند، روشن است. اگر سرمایه گذاری بلند مدت کردید با نواسانات بازار و افت و خیزهای ناگهانی هیجان زده نشوید، زیرا خیلی از افراد از این هیجانات شما و تصمیمات اشتباهات و لحظه ای شما سود می‌کنند. البته نمی‌توان به ضرس قاطع گفت که قطعا آینده روشن است اما قطعا نیمه پر لیوان بیشتر از نیمه خالی آن است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا