اخبار آلتکوین

هشدار کوین بیس نسبت به تبلیغات بیش از حد توکن‌های هوش مصنوعی؛ حباب ارزهای AI؟

در حالی که توسعه‌دهندگان به بررسی کاربردهای هوش مصنوعی در پروژه‌های خود ادامه می‌دهند، گزارش اخیر صرافی کوین بیس نشان می‌دهد توکن‌های AI احتمالا در کوتاه‌مدت و میان‌مدت با حباب مواجه شده‌اند و تبلیغات بیش از حدی پیرامون آنها وجود دارد.

به گزارش میهن بلاکچین، محبوبیت روزافزون هوش مصنوعی در سال‌های اخیر باعث شده تا پروژه‌های کریپتویی زیادی به سراغ این فناوری بروند. با این حال، دیوید هان (David Han)، تحلیلگر کوین بیس معتقد است تغییرات سریع هوش مصنوعی زنگ خطر را برای بقای درازمدت توکن‌های AI به صدا درآورده است.

یکی از چالش‌های اصلی که توکن‌های هوش مصنوعی با آنها مواجه هستند، تفاوت در فناوری بنیادین تکنولوژی بلاکچین و موتورهای AI است. به گفته هان، در حالی که پروژه‌های کریپتویی اغلب تمرکززدایی را هدف اصلی خود بیان می‌کنند، پروژه‌های هوش مصنوعی فعلی به شدت به سرورهای متمرکز و دیتا سورس‌های آنها متکی هستند. علاوه بر این، اکثر پروژه‌های فعلی هنوز نتوانسته‌اند توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند و در تامین سرمایه کافی ناموفق بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر دو فرصت برای استفاده از هوش مصنوعی در صنعت کریپتو وجود دارد و می‌توان از این فناوری برای بهبود داده‌های بلاکچینی و قابل درک کردن تراکنش‌ها برای کاربران و همچنین تمرکززدایی زیرساخت‌های متمرکز بر AI استفاده کرد. با این حال، هان معتقد است تمرکززدایی کامل پروژه‌های کریپتویی هوش مصنوعی در حال حاضر تضمین شده نیست:

آینده‌ای غیرمتمرکز برای هوش مصنوعی، همانطور که اکثر کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تضمین شده نیست. در واقع آینده خود صنعت هوش مصنوعی هنوز تا حد زیادی با ابهام مواجه است.

علیرغم این چشم‌انداز منفی، در هفته‌های اخیر بسیاری از توکن‌های هوش مصنوعی عملکرد بهتری را نسبت به بیت کوین سهام شرکت‌های بزرگی مثل اندیویا و مایکروسافت از خود نشان داده‌اند. با این حال، صرافی کوین بیس معتقد است این عملکرد بیشتر به دلیل صعودی شدن بازار کریپتو و تبلیغات بیش از حد در مورد این پروژه‌ها به دست آمده است.

مقایسه عملکرد ارزهای هوش مصنوعی و بیت کوین - منبع: coinbase.bynder.com
مقایسه عملکرد ارزهای هوش مصنوعی و بیت کوین – منبع: coinbase.bynder.com

ترکیب ارزهای دیجیتال با هوش مصنوعی ممکن است با توجه به پیشرفت هردو صنعت در آینده تقویت شود. با این حال، صرافی کوین بیس معتقد است برای دستیابی به پذیرش معنادار و گسترده این پروژه‌ها، به چیزی فراتر از غیرمتمرکز شدن زیرساخت‌های هوش مصنوعی نیاز خواهیم داشت.

علاوه بر این، در حال حاضر اکوسیستم هوش مصنوعی در مراحل اولیه توسعه خود قرار گرفته و باید پویایی معاملات کریپتو را درک کند تا بتواند جایگزین مناسبی برای ارزهای دیجیتال فعلی ارائه دهد.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیانگذار اتریوم نیز در ماه فوریه توییتی در مورد استفاده از هوش مصنوعی در صنعت کریپتو منتشر کرده بود. به گفته بوترین، می‌توان از هوش مصنوعی برای پیدا کردن و از بین بردن باگ‌هایی که در اعماق کدهای پروژه‌های کریپتویی دفن شده‌اند استفاده کرد. در توییت بوترین آمده است:

در حال حاضر بزرگترین خطر فنی که اتریوم را تهدید می‌کند وجود باگ در کد آن است و هرچیزی که بتواند به طور قابل توجهی این خطر را برطرف کند شگفت‌انگیز خواهد بود.

در زمان نگارش این مطلب، مارکت کپ توکن‌های هوش مصنوعی به ۵۱.۱۸ میلیارد دلار رسیده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا