اخبار خارجی

فرمان اجرایی جو بایدن؛ ارزیابی رمز ارزها در حوزه امنیت ملی

گزارش‌ها حاکی از آن است که جو بایدن رییس جمهور آمریکا احتمالا به زودی دستور اجرایی برای قانون‌گذاری رمز ارزها به عنوان هشداری برای امنیت ملی صادر می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین، به نظر می‌رسد کاخ سفید به دستور جو بایدن رییس جمهور آمریکا، در حال آماده سازی یک دستور اجرایی است تا آژانس‌های فدرال این کشور، بیت کوین و سایر رمز ارزها را به عنوان یک موضوع امنیت ملی بررسی کنند.

گزارشی که توسط خبرگزاری بارونز (Barrons) منتشر شده است به نقل از یک منبع آگاه عنوان کرده است که این یادداشت امنیت ملی تا چند هفته دیگر منتشر می‌شود. بر این اساس، ارگان‌های دولتی مجاب خواهند شد حوزه‌های مختلف فضای رمز ارزها مانند بیت کوین، استیبل کوین و NFTها را تحلیل و بررسی کنند و براساس آن چهارچوب قانونی آن را تدارک ببینند.

این منبع آگاه در این گزارش عنوان کرده است:

این موضوع به گونه‌ای طراحی شده است تا دارایی‌های دیجیتال به صورت کلی بررسی شود و سیاست‌هایی اتخاذ شود تا به اقدامات دولت در این حوزه انسجام داده شود. از آنجاییکه دارایی‌های دیجیتال در یک کشور خاص مستقر نیستند، برای هماهنگ‌سازی لازم است با سایر کشورها همکاری شود.

تمام اخبار کلیدی و شایعات پیرامون آن هفته گذشته پس از گزارش بلومبرگ منتشر شده است. بلومبرگ نیز به نقل از منابع آگاه عنوان کرده بود که دولت آمریکا نسخه اولیه استراتژی جامع قانون‌گذاری رمزارزها را در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۰) منتشر می‌کند. انتشار این سند، دولت بایدن را در مرکز بحث‌ها در مورد قانون‌گذاری ارز‌های دیجیتال قرار دهد. این سند جزییات چالش‌های اقتصادی، نظارتی و امنیت ملی رمز ارزها را مطرح می‌کند و آژانس‌های دولتی آمریکا را به ارائه گزارش‌هایی در نیمه دوم سال میلادی ملزم می‌کند.

فوربز نیز در گزارشی عنوان کرد نهادهای اجرایی آمریکا به دستور جو بایدن، پس از بررسی‌هایی در خصوص خطرات و پتانسیل‌های دارایی‌های دیجیتال، گزارشی را در میانه سال ۲۰۲۲ منتشر می‌کنند.

تمام آژانس‌های فدرال به تبیین این استراتژی کمک خواهند کرد و باید در خصوص ارزیابی تاثیرات سیستماتیک کریپتو، کاربردهای خلاف قانون آن گزارشی تهیه کنند و همچنین از نقش رقابتی آمریکا در فضای رمز ارزها محافظت کنند. برنامه کاخ سفید این است تا راهکارهای نامنظم دولت در راستای قانون‌گذاری و نظارت بر حوزه رمز ارزها را نظم ببخشد.

در حال حاضر، جنبه‌های مختلف حوزه رمز ارزها توسط آژانس‌های متفاوتی از جمله کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) بررسی می‌شود. با این حال هماهنگی و اتفاق نظری در خصوص دسته‌بندی این دارایی‌ها در بازار وجود ندارد.

نگرانی‌های بیت کوین به عنوان هشداری برای امنیت ملی

مت دی‌وست (Matt Devost) هم‌بنیان‌گذار فیوژن ایکس یک شرکت راهکارهای مدیریت ریسک فعال در حوزه کریپتو، در توییتر عنوان کرد:

تهدیدات بیت کوین از منظر امنیت ملی که احتمالا در این دستور اجرایی قرار بگیرد، چیست؟

تاثیر آن بر دلار به عنوان یک ارز رزرو جهانی.

بروز مشکلاتی در محاسبه مالیات با انتقال ثروت.

استفاده در باج افزارها.

مشکلات امانتداری و مسئولیت قانونی در سازمان‌ها و شرکت‌های غیرمتمرکز خودمختار (DAO/DAC).

در نظر داشته باشید بیت کوین در اینجا نمادی از کل اکوسیستم است. این دستور اجرایی تمام جنبه‌های این نوآوری را بررسی می‌کند.

بیت کوین به عنوان یک تهدید برای امنیت ملی آمریکا

آنتونی پامپلیانو نیز در ویدیویی در یوتیوب عنوان کرد:

من هم موافقم. بیت کوین یک هشداری برای امنیت ملی است. بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز متن باز در کل دنیا است. فرقی ندارد چه کسی هستید یا در کدام کشور مستقرید. می‌توانید به این سیستم متصل شوید. همانند اینترنت. ایالات متحده حق انتخاب داشت. می‌توانست بگوید اینترنت به مجرمان و دشمنان ما کمک می‌کند بنابراین ما در اینترنت مشارکت نمی‌کنیم؛ اما اکنون نقش تعیین کننده‌ای در اینترنت دارد. در حال حاضر آمریکا با بیت کوین هم در همین نقطه قرار دارد.

چیزی که به نظر می‌رسد این است که دولت آمریکا قصد دارد برای قانون‌گذاری و اخذ تصمیمات بهتر در حوزه کریپتو، در ابتدا با بررسی تمام جوانب، مسئولیت‌های هر نهاد این کشور را معین کند و پس از آن متناسب با سیاست‌های خود به قانون‌گذاری بپردازد.

به نظر شما تاثیر این دستور و اقدامات پیش‌رو بر صنعت رمز ارزها چیست؟ آیا با نزدیک‌تر شدن به تاریخ‌های اعلام شده، قیمت بیت کوین به این اخبار واکنش نشان می‌دهد؟

منبع
cryptoslatecointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا