اطلاعیه صرافی

فقط دو صرافی قیمت های واقعی ارز دیجیتال را اعلام می کنند!

موسسه BTI که در زمینه بررسی و شفاف سازی در حوزه بلاکچین و ارز دیجیتال فعالیت میکند، گزارش ماه دسامبر ۲۰۱۸ خود را درباره حجم تراکنشهای صرافی ها منتشر کرده است. این گزارش نشان می دهد که تنها دو صرافی از ۲۵ صرافی برتر ارزهای دیجیتال گزارش مناسبی از حجم مبادلات خود را ارائه می دهند. این دو صرافی عبارت اند از بیتفینکس (Bitfinex) و بایننس (Binance). باقی صرافی ها در پول شویی دخیل هستند که موجب تورم در حجم معاملات آنها شده و به این ترتیب اطلاعات نادرست ارائه می شود.

شواهد مبنی بر پول شویی برخی از صرافی ها

این گزارش همچنین ادعا می کند که مدارک متعددی از پول شویی بسیاری از صرافی ها وجود دارد. این نهاد اذعان دارد:

برای گزارش ماه دسامبر ما پس از کشف مدارک مبنی بر دخالت برخی از صرافی های در پول شویی به بررسی دقیق و مو شکافانه پرداختیم. این امر همواره هدف ما بوده است، اما ما می خواستیم اطمینان حاصل کنیم که این اطلاعات بدست آمده به اندازه کافی دقیق هستند یا خیر، بنابراین ما این الگوریتم ها را بالغ بر ۳ ماه به روز رسانی کرده ایم. در طی این مدت ساعت های بی شماری را صرف تماشای دفترهای سفارش صرافی ها، تجزیه و تحلیل داده ها و صحبت با سازندگان بازار، معامله گران با نوسان بالا و مشاوران نظارت بر معاملان کردیم. ما اطلاعات زیادی را جمع آوری کرده ایم و اکنون با اعتماد به نفس می توانیم این مطالب را منتشر کنیم. این گزارش شامل محاسبه حجم واقعی مبادله جفت ارزهای ۲۵ صرافی در فهرست کوین مارکت کپ است. حجم واقعی بیشتر این جفت ارزها کمتر از ۱٪ حجم گزارش شده در کوین مارکت کپ است. تنها ۲ مورد از ۲۵ صرافی یعنی بایننس و بیت فینکس اطلاعات دقیق ارائه داده و در پولشویی دخالتی نداشته اند.

پولشویی یکی از شیوه های دستکاری بازار است که در آن یک سرمایه گذار برای ایجاد یک فعالیت گمراه کننده و مصنوعی در بازار، به طور همزمان یک دارایی را می خرد و می فروشد.

در تصویر زیر می توانید اسامی صرافی هایی که متهم به پولشویی هستند را مشاهده کنید.

خلاصه گزارش BTI

این گزارش موارد زیر را برجسته کرده است:

۴ استراتژی های مختلف رباتی برای افزایش حجم صرافی استفاده می شود. این ربات ها بسته به زمان روز بر روی جفت ارزهای مختلفی تنظیم می شوند. تنظیمات به طور مداوم بر اساس روند حجم فعلی و حواشی یک توکن خاص تغییر یافته است. حجم واقعی معاملات ۲۵  صرافی که به مبادله جفت ارزها  در CoinmarketCap  فعالیت می کنند زیر ۱ درصد از حجم گزارش شده آنها است. فقط صرافی های بایننس و بیت فنیکس در پول شویی دخالت و فعالیت نداشته اند.

۳۰ توکن برتر OKEx در پولشویی دخالت دارند. این صرافی بیشترین میزان استفاده از ترافیک ارجاع CoinmarketCap را به خود اختصاص داده است. با تنظیم حجم OKEx، این صرافی همچنان می تواند با توجه به حجم معاملات در رتبه دهم قرار گیرد.

Huobi نیز در ۲۵ جفت ارز رده اول خود پولشویی می کند اما باز هم حجم این پولشویی به مراتب کمتر از OKEx  است.

HitBTC نیز در ۲۵ جفت ارز رده بالای خود پولشویی می کند. بیت هامب (Bithumb) در معاملات ارزهای دیجیتالی مانند مونرو (Monero)، دش (dash)، بیت کوین گلد (BTG) و زی کش (ZCash) پول شویی می کند.

به نظر می رسد پولشویی توکن ها در Bithumb بسته به ماه تغییر می کند. هزینه های فهرست بندی یک کسب و کار بزرگ است، به طور متوسط ​​هزینه ای که یک پروژه برای ثبت در فهرست صرف می کند  بیش از۵۰۰۰۰ دلار است.

تیم  تحقیقاتی BTI لیستی از صرافی های مشاور که به نظر فعال در پولشویی می آیند را تهیه کرده است.

نتیجه گیری

این گزارش در مورد فعالیت های پولشویی چنین نتیجه گیری می کند:

بر اساس این داده ها بیش از ۸۰٪ از ۲۵ صرافی پولشویی می کنند. این صرافی ها همچنان این استراتژی ها به عنوان یک مدل کسب و کار برای سرقت پول از پروژه های مشتاق استفاده می کنند.

مشاوره به پروژه هایی که تمایل به ثبت توکن خود در یک صرافی دارند

این گزارش همچنین  در این زمینه مشاوره ها پیشنهاداتی ارائه داده است که عبارت اند از:

ما به هر پروژه ای که داری توکن است توصیه می کنیم که با فهرستهای بلند بالای هزینه های یک صرافی برای ثبت توکن مواجه می شوند حتما با ما تماس بگیرند. بسیاری از این صرافی ها تنها برای جمع آوری این هزینه ها به وجود آمده اند و در حقیقت رباتهایشان صرافی را اداره می کند. ما همچنین اطلاعاتی در مورد هزینه های منصفانه ثبت نام صرافی هایی که از ربات پولشویی استفاده نمی کنند، داریم. گزارش های ما هزینه های بین ۲ تا ۷ بیت کوین را ارائه داده است.

منبع
ethereumworldnews

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا