متوسط کیف پولویدیو

خطای Master Key Disable هنگام انتقال XRP چیست و چطور برطرف می‌شود؟ + ویدیو

برخی از کاربران شبکه ریپل در زمان ارسال رمز ارز شبکه Ripple از کیف پول خود با خطای Disable Master Key مواجه شده و نمی‌توانند کوین XRP خود را انتقال دهند. در این مقاله ویژگی کلید مستر یا Master Key در کیف پول‌های ریپل را معرفی کرده و در قالب ویدیو، راه رفع این مشکل را آموزش خواهیم داد.

حل مشکل Master Key Disable ریپل

برای ارسال تراکنش در شبکه ریپل همانند سایر شبکه‌ها از امضای دیجیتال استفاده می‌شود. امضای دیجیتال معتبر در شبکه Ripple از یک جفت کلید رمزنگاری (Cryptographic Key) ساخته می‌شود؛ این جفت کلید رمزنگاری همان کلید خصوصی (Private Key) و کلید عمومی (Public Key) است. این دو کلید با یکدیگر مرتبط هستند. امضای دیجیتال از این جفت کلیدها بدست می‌آید. شما زمانی می‌توانید از کیف پول ریپل خود رمز ارز XRP را انتقال دهید که کلید خصوصی آن کیف پول را در اختیار داشته باشید.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

در زمان ساخت یک کیف پول ریپل ممکن است این جفت کلید را به صورت Master Key (کلید اصلی) و یا Regular Key (کلید عادی) ایجاد کنید. زمانی که در کیف پول‌هایی مثل تراست والت کیف پول ریپل خود را می‌سازید، کلید شما به صورت کلید عادی ایجاد شده و کلید خصوصی به صورت عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه به شما ارائه می‌شود. شما برای ارسال تراکنش از این کیف پول، فقط کافی است وارد کیف پول خود شده و تراکنش را ارسال کنید. تقریبا تمام کیف پول‌ها چنین سازوکاری دارند. پیام و خطای Disable Master Key در حالت پیش فرض برای این کیف پول‌ها وجود ندارد. اما مسئله و مشکل شما از آنجایی آغاز شده که شما کیف پولی که به صورت عادی ایجاد شده را به کیف پول با کلید Master تبدیل کرده‌اید. در واقع شما برای این کیف پول خود، یک کیف پول مادر تعریف کرده‌اید که تنها با استفاده از امضای دیجیتال کیف پول مادر می‌توانید XRP های خود را ارسال کنید. در ادامه این ویژگی را معرفی خواهیم کرد.

Master Key در شبکه ریپل چیست؟

در زمان ساخت برخی از کیف پول‌ها در کنار نمایش کلید خصوصی و کلید عمومی کیف پول ریپل، آدرسی را تحت عنوان آدرس مستر نیز به شما می‌دهد. این ویژگی مشابه ساخت کیف پول‌های چندامضایی در شبکه بیت کوین است. این ویژگی در شبکه ریپل برای افزایش امنیت کیف پول‌ها استفاده می‌شود. در صورتی که برای کیف پول شما Master Key فعال شود، تنها با مجوز کلید مستر یا کلید مادر می‌توانید تراکنشی را در شبکه ارسال کنید.

کاربرد کلید مستر در شبکه ریپل چیست؟

کاربرد کلید مستر برای کیف پول ریپل، افزایش امنیت کیف پول شماست. زیرا ارسال تراکنش با این کیف پول، صرفا با امضا و مجوز کلید مستر انجام می‌شود. در نتیجه بهتر است Master key خود را به صورت آفلاین نگهداری کنید، همانند کیف پول‌های سخت‌افزاری، و برای این کیف پول مستر خود، اکانتی را تعریف کنید. این اکانت دارای کلید خصوصی و کلید عمومی مجزایی است. اما توجه داشته باشید که شما برای ارسال تراکنش باید از کلید مستر خود استفاده کنید.

نکته بسیار مهم: به هیچ عنوان نمی‌توان کلید مستر را حذف کرد؛ اما می‌توان آن را فعال و یا غیرفعال کرد.

فرض کنید که شما در تراست والت، کیف پول ریپل خود را ایجاد کرده‌اید و می‌دانید که اگر ۱۲ یا ۲۴ کلمه عبارت بازیابی کیف پول شما در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد، او به براحتی می‌تواند تمام XRP های شما را از کیف پولتان خارج کند. برای ایجاد امنیت بیشتر، کیف پول دیگری را به صورت آفلاین می‌سازید (با استفاده از کیف پول آفلاین ریپل و یا استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری یا هر روش آفلاین دیگر). در زمان ساخت این کیف پول نیز، کلید خصوصی و عمومی آن را دریافت خواهید کرد. اما این کلید خصوصی به صورت آفلاین تولید شده و کسی نمی‌تواند آن را هک کند.

اکنون این کیف پول را به عنوان کیف پول اصلی، کیف پول مادر یا Master Key برای کیف پول تراست والت خود معرفی می‌کنید. اکنون اگر کسی حتی ۱۲ کلمه عبارت بازیابی شما را در اختیار داشته باشد، قادر به جابه جایی ریپل‌های شما نخواهد بود. زیرا برای انتقال آن فقط و فقط مجوز Master Key لازم است.

اتصال کیف پول به سایت XRPtoolkit

توجه داشته باشید که فعال یا غیرفعال کردن Master key از طریق کیف پول‌های تراست والت، کوینومی و … امکان‌پذیر نیست. برای انجام این کار بهتر است از سایت xrptoolkit  استفاده کنید. این سایت محصولی از towo lab بوده و برای مدیریت رمز ارز XRP و ارتباط با شبکه ریپل ابزار امن و مناسبی است.

برای این‌کار وارد سایت می‌شویم و مطابق تصویر زیر روی گزینه Connect Wallet کلیک می‌کنیم:

حل مشکل Disable master key ریپل

پس از آن با صفحه زیر مواجه می‌شویم. برای استفاده از این ابزار باید کیف پول خود را به این سایت متصل کنید:

اتصال کیف پول در سایت xrptoolkit

اگر ریپل‌های خود را در کیف پول لجر نگهداری می‌کنید، گزینه Ledger Device را انتخاب کنید. اما اگر ریپل شما در سایر کیف پول‌هاست، باید عبارت بازیابی آن را در کیف پول Xumm  وارد کرده و در صفحه بالا، همانند تصویر گزینه Xumm App را انتخاب کنید. ابتدا کیف پول زوم را از اینجا دانلود کنید. این کیف پول در نسخه تلفن همراه ارائه شده و باید آن را روی موبایل خود دانلود و نصب کنید. سپس گزینه Import an existing account را انتخاب کنید و ۱۲ یا ۲۴ کلمه بازیابی کیف پول خود را وارد کنید. پس از ایمپورت کردن کیف پول خود، مطابق تصویر زیر و از منوی پایین کیف پول زوم خود، مطابق تصویر زیر گزینه مشخص شده را انتخاب کنید:

اتصال کیف پول به xrptoolkit

در مرحله بعد مطابق تصویر زیر گزینه Scan QR code را انتخاب کنید. اکنون به سایت XRPtoolkit مراجعه کنید و با انتخاب گزینه Xumm App با استفاده تلفن همراه خود، QR Code نمایش داده شده در این سایت را اسکن کنید. کیف پول شما به این سایت متصل شد.

اتصال کیف پول به xrptoolkit

سخن پایانی

کاربران زیادی در زمان استفاده از کیف پول ریپل و انتقال رمز ارز XRP از کیف پول خود با خطای Disable Master Key مواجه می‌شوند. این پیام در کیف پول‌های نمایش داده می‌شود که برای آن یک کلید مستر یا کیف پول مادر تعریف شده باشد. در چنین وضعیتی تنها راه برای ارسال تراکنش از کیف پول، غیرفعال کردن Master Key کیف پول است. ما در این مقاله ضمن معرفی این ویژگی و کاربردهای آن، به صورت ویدیو نحوه فعال و غیرفعال کردن مستر کی در کیف پول ریپل را آموزش دادیم. 

منبع
میهن بلاکچین

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

26 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا