اخبار بیت کوین

بررسی ۳ شاخص‌ تکنیکال برای قیمت بیت کوین؛ آیا یک حرکت صعودی قریب‌الوقوع در پیش است؟

در حالی که در کوتاه‌مدت ممکن است قیمت بیت کوین اصلاح شود، متیو هایلند (Matthew Hyland)، یکی از تحلیلگران و معامله‌گران مطرح بازار معتقد است سیگنال‌هایی وجود دارد که می‌تواند قیمت را در آینده افزایش دهد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، هایلند روز گذشته در توییتی دو سیگنال تکنیکال کلاسیک را به اشتراک گذاشت که نشان می‌دهد احتمالا در ماه‌های آتی شاهد تداوم روند صعودی بیت کوین خواهیم بود.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

صعود بیت کوین قریب‌الوقوع است

در حالی که در آخرین روزهای ماه دسامبر قیمت بیت کوین کمی اصلاح شده و به کف ۴۱٬۶۵۰ دلاری کاهش یافته است، هایلند مدعی است دو اندیکاتور باندهای بولینگر و شاخص قدرت نسبی (RSI) سیگنال صعود داده‌اند و روند اصلاحی احتمالا به زودی تغییر خواهد کرد.

وی در این رابطه نوشته است:

باندهای بولینگر روزانه به سطحی که در دو جهش اخیر از ۳۰٬۰۰۰ دلار و ۴۰٬۰۰۰ دلار شاهد آن بودیم بازگشته است. با توجه به اینکه RSI روزانه در کف دو ماهه خود قرار گرفته، اما اندیکاتور مکدی در تایم فریم ۳ روزه تقاطعی به سمت پایین ثبت کرده است و هنوز فرصت برای اصلاح دارد، به نظر می‌رسد روند صعودی قریب‌الوقوع باشد.

همگرایی باندهای بولینگر؛ سیگنال صعودی

باندهای بولینگر یکی از شاخص‌های تکنیکال محبوب است که پرایس اکشن بیت کوین را دنبال می‌کند و از نوسانات احتمالی بازار خبر می‌دهد.

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، این باندها در حال حاضر همگرا شده و در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند که از نوسانات احتمالی قیمت بیت کوین خبر می‌دهند.

نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه با اندیکاتور بولینگر باند؛ منبع: پلتفرم X

اوایل سال جاری نیز این باندها به یکدیگر نزدیک شدند و در ادامه، قیمت بیت کوین از ۳۰٬۰۰۰ دلار عبور کرد. بنابراین، احتمال تکرار روند صعودی قبلی وجود دارد.

فاصله گرفتن شاخص قدرت نسبی از محدوده اشباع خرید؛ سیگنال صعودی

شاخص قدرت نسبی (RSI) یکی از اندیکاتورهای محبوب معامله‌گران بیت کوین در طول روند صعودی سه‌ ماهه چهارم ۲۰۲۳ بوده و اکثرا به درستی تغییرات را پیش‌بینی کرده است.

RSI نشان می‌دهد بازار در وضعیت اشباع فروش یا اشباع خرید قرار دارد. بررسی تغییرات RSI در نیمه دوم ماه دسامبر نشان می‌دهد این شاخص از سطوح اشباع خرید خود فاصله گرفته و از اوج ۷۶ به ۵۳ و زیر مرز اشباع خرید (۷۰) رسیده است.

نموار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه با اندیکاتور RSI
نموار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه با اندیکاتور RSI؛ منبع: تریدینگ ویو

پیتر برنت (Peter Brandt)، تحلیلگر مطرح نیز هفته گذشته در توییتی خاطر نشان کرد وضعیت RSI در تایم فریم‌های بالا (ماهانه) امیدوارکننده است. وی هفته گذشته در توییتی در این باره گفت:

برخی از تحلیلگران ادعا می‌کنند که بیت کوین به طرز وحشتناکی بیش از حد اشباع خرید شده است. اما در واقع، RSI در تایم فریم ماهانه در حال حاضر در نقطه بسیار مناسبی قرار دارد که بازارهای صعودی قبلی تا حد زیادی پیشرفت خود را از همین منطقه تسریع کرده‌اند. این پیش بینی من نیست، فقط به آن اشاره کردم.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ماهانه با اندیکاتور RSI
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ماهانه با اندیکاتور RSI؛ منبع: پلتفرم X

هایلند در توییت دیگری در این رابطه نوشته است:

RSI روزانه در پایین‌ترین سطح ۲ ماه اخیر یعنی زمانی که بیت کوین زیر ۲۷٬۰۰۰ دلار بود، قرار گرفته است.

زنگ خطر مکدی برای قیمت بیت کوین؛

علیرغم سیگنال صعودی باندهای بولینگر و شاخص قدرت نسبی، تقاطع نزولی شاخص مکدی (MACD) در تایم فریم ۳ روزه، سیگنالی نزولی صادر کرده است که احتمال اصلاح قیمت در کوتاه مدت را قوت می‌بخشد.

اندیکاتور MACD در تایم فریم ۳ روزه بیت کوین
اندیکاتور MACD در تایم فریم ۳ روزه بیت کوین؛ منبع: تریدینگ ویو

هایلند در ۲۷ دسامبر (۶ دی) در این باره گفت:

شاخص MACD در تایم فریم ۳ روزه در حال حاضر رو به کاهش است.

کندل ۳ روزه بعدی طی ۳ روز بسته می‌شود، بنابراین ۳ روز برای خنثی شدن آن فرصت هست.

در تمام سال، تقاطع اندیکاتور مکدی با دقت ۱۰۰٪، افزایش یا کاهش قیمت را پیش‌بینی کرده است.

آخرین تقاطع صعودی در حدود ۲۷٬۰۰۰ دلار رخ داد.

توییت متیو هایلند
منبع: پلتفرم X

نظر نویسنده:

با توجه به اینکه انقضای قراردادهای آپشن را در پیش داریم و و بسیاری از آلت کوین‌ها نیز در این مدت رشد خوبی را تجربه کرده‌اند، به نظر می‌رسد در کوتاه مدت شاهد نوسانات و البته اصلاحات قیمت باشیم. اما در بلند مدت، روند بیت کوین و به طور کلی بازار کریپتو صعودی پیش‌بینی می‌شود.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا