اخبار اتریوماخبار بیت کوین

انقضای ۱۰ میلیارد دلار از قراردادهای آپشن بیت کوین؛ گاوها و خرس‌ها برای نبرد پایان سال آماده می‌شوند

۱۰.۱ میلیارد دلار از قراردادهای آپشن (اختیار معامله) بیت کوین و ۳.۶ میلیارد دلار از قراردادهای آپشن اتریوم در ۲۹ دسامبر (۸ دی) منقضی می‌شوند. این تاریخ بسیار حائز اهمیت است، زیرا هم پایان ماه و هم پایان سال است. از این رو، می‌تواند منجر به حجم معاملات و نوسانات زیادی شود. آیا در این نبرد پایان سال، گاوها برنده میدان خواهند بود یا خرس‌ها؟

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، بازار بیت کوین در حال آماده شدن برای انقضای قراردادهای آپشن ۱۰.۱ میلیارد دلاری است؛ رویداد مهمی که قرار است در ۲۹ دسامبر (۸ دی) در ساعت ۱۱:۳۰ صبح به وقت تهران رخ دهد. آخرین داده‌ها نشان می‌دهد قراردادهای خرید (Call) برتری آشکاری دارند، اما خرس‌ها می‌توانند با پایین آوردن قیمت بیت کوین به زیر ۴۲٬۰۰۰ دلار، ضرر خود را به میزان قابل توجهی کاهش کنند.

هر دو طرف برای تاثیرگذاری بر قیمت اسپات بیت کوین انگیزه دارند، اما با نزدیک شدن به موعد مقرر، می‌توان نتیجه را بر اساس قیمت انقضا ارزیابی کرد. صرافی دریبیت (Deribit)، ۷.۷ میلیارد دلار از این قراردادهای آپشن را به خود اختصاص داده است و بورس کالای شیکاگو (CME) با ۱.۳۸ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد. سود باز CME بیش از دو برابر صرافی OKX است که با ۶۳۰ میلیون دلار در جایگاه سوم قرار دارد.

برتری آپشن‌های صعودی به خاطر پیش‌بینی‌ها برای تایید ETF اسپات بیت کوین

تصویب قریب‌الوقوع یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین در ماه ژانویه تاثیر قابل توجهی بر انقضای قراردادهای آپشن در ماه دسامبر داشته است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) رویکرد خود را در نحوه تعامل با شرکت‌های متقاضی ETF تغییر داده است. SEC به جای رد مستقیم، فعالانه در حال گفتگو با این شرکت‌هاست. این تغییرِ رویکرد یک سیگنال مثبت است و انتظارات برای تایید احتمالی ETF در ژانویه را افزایش می‌دهد. این امر به تنهایی توضیح می‌دهد که چرا بعید به نظر می‌رسد که خرس‌ها در سرکوب قیمت بیت کوین به زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار قبل از انقضای قراردادهای آپشن BTC در پایان سال موفق شوند.

در یکی دیگر از اتفاقات مهم، توافق اخیر صرافی بایننس با وزارت دادگستری و قانون‌گذاران ایالات متحده، نمایانگر چشم‌انداز در حال تحول ارزهای دیجیتال به سمت انطباق با قوانین و مبارزه با پولشویی است. این پیشرفت نشان‌دهنده مشروعیت اکوسیستم کریپتو است؛ به‌ویژه پس از تغییرات در هیات مدیره شرکت گری اسکیل (Grayscale Investments) و ارسال مجدد اصلاحیه درخواست آن که احتمال تایید ETF را نیز تقویت می‌کند.

همان طور که اشاره شد، مجموع سود باز (Open Interest) برای انقضای قراردادهای آپشن در ماه دسامبر ۱۰.۱ میلیارد دلار است. با این حال، پیش‌بینی می‌شود مبلغ نهایی بسیار کمتر از این مقدار باشد، زیرا همانطور که از نمودار سود باز Deribit قراردادهای آپشن بیت کوین در صرافی دریبیت مشهود است، افزایش اخیر قیمت بیت کوین به بالای ۴۰٬۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاران نزولی را غافلگیر کرده است. در واقع، با ۲۵٪ رشد قیمت بیت‌کوین از ماه نوامبر (آبان)، اکثر آپشن‌های Put (فروش) احتمالا در حالی منقضی می شوند که دیگر ارزشی ندارند.

نسبت قراردادهای فروش به خرید (Put-to-Call) بیت کوین
نسبت قراردادهای فروش به خرید (Put-to-Call) بیت کوین؛ منبع: Deribit

اگر قیمت بیت کوین در ساعت ۱۱:۳۰ صبح در ۲۹ دسامبر نزدیک به ۴۳٬۱۰۰ دلار باقی بماند، تنها ۱۸۵ میلیون دلار از قراردادهای آپشن‌ Put (فروش) ارزشمند خواهند بود. این تفاوت به این دلیل رخ می‌دهد که اگر بیت کوین در زمان انقضا بالاتر از این سطح معامله شود، حق فروش بیت کوین به قیمت زیر ۴۳٬۰۰۰ دلار بی‌ارزش است.

ریزش قیمت بیت کوین به زیر ۴۲٬۰۰۰ دلار ضرر خرس‌ها را به حداقل می‌رساند

در اینجا چهار سناریوی محتمل بر اساس عملکرد فعلی قیمت آورده شده است. عدم تعادل به نفع هر طرف سود آن را تعیین می‌کند. توجه داشته باشید که این تخمین، استراتژی‌های پیچیده‌تر سرمایه‌گذاری را که در بازارهای آپشن انجام می‌شود نادیده می‌گیرد؛ زیرا هیچ راه ساده‌ای برای تخمین اثرات آن‌ها وجود ندارد.

  • اگر قیمت بیت کوین بین ۳۹٬۰۰۰ تا ۴۰٬۰۰۰ دلار باشد: ۳٬۰۰۰ قرارداد کال در مقابل ۱۷٬۷۰۰ قرارداد پوت. نتیجه خالص ۵۷۵ میلیون دلار به نفع خرس‌هاست.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۴۰٬۰۰۰ تا ۴۲٬۰۰۰ دلار باشد: ۱۳٬۸۰۰ قرارداد کال در مقابل ۱۱٬۶۰۰ قرارداد پوت. نتیجه خالص ۹۰ میلیون دلار به نفع گاوهاست.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۴۲٬۰۰۰ تا ۴۴٬۰۰۰ دلار باشد: ۲۴٬۲۰۰ قرارداد کال در مقابل ۷٬۲۰۰ قرارداد پوت. نتیجه خالص ۷۳۰ میلیون دلار به نفع گاوهاست.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۴۴٬۰۰۰ تا ۴۵٬۰۰۰ دلار باشد: ۲۷٬۹۰۰ قرارداد کال در مقابل ۱٬۸۰۰ قرارداد پوت. نتیجه خالص ۱.۱۵ میلیارد دلار به نفع گاوهاست.

برای اینکه خرس‌ها قبل از انقضای ماهانه با گاوها به تساوی برسند، باید قیمت بیت کوین را حدود ۳٪ یعنی تا ۴۱٬۹۰۰ دلار کاهش دهند. در مقابل، گاوها برای کسب برتری ۱.۱۵ میلیارد دلاری در ۲۹ دسامبر به پامپ شدن قیمت به بالاتر از ۴۴٬۰۰۰ دلار نیاز دارند.

انقضای قراردادهای آپشن اتریوم

همچنین، فردا ۳.۶ میلیارد دلار از قراردادهای اتریوم نیز در صرافی دریبیت منقضی خواهد شد که البته مقدار آن در مقایسه با قراردادهای آپشن بیت کوین کمتر است.

نسبت قراردادهای فروش به خرید (Put-to-Call) اتریوم
نسبت قراردادهای فروش به خرید (Put-to-Call) اتریوم؛ منبع: Deribit

مکس پین (Max Pain) قراردادهای آپشن بیت کوین و اتریوم چقدر است؟

حداکثر درد (Max Pain) برای قراردادهای آپشن بیت کوین و اتر به ترتیب، ۳۳٬۰۰۰ دلار و ۱٬۹۰۰ دلار است. در واقع، مکس پین سطح قیمتی است که بیشترین ضرر را برای خریداران آپشن و بیشترین سود را برای فروشندگان آپشن به همراه دارد.

فروشندگان آپشن‌ها با نزدیک شدن به تاریخ انقضای قراردادها قیمت‌ها را نزدیک به Max Pain نگه می‌دارند تا حداکثر درد را به خریداران تحمیل کنند. این کار با خرید و فروش دارایی مربوطه در بازارهای اسپات/فیوچرز انجام شده و قیمت را به سمتی می‌برد که بیشترین تعداد قراردادهای کال آپشن منقضی شوند. این موضوع حداکثر ضرر را برای خریداران آپشن‌ها ایجاد می‌کند که به آن نقطه حداکثر درد (Max Pain) می‌گویند.

با این حال، از آنجایی که قیمت فعلی بیت کوین با مکس پین قراردادهای آپشن در ۲۹ دسامبر بسیار فاصله دارد باید دید آیا خرس‌ها موفق می‌شوند یا خیر.

خوش‌بینی گاوها

نسبت قراردادهای فروش به خرید (Put-to-Call) برای قراردادهای آپشن بیت کوین در صرافی دریبیت ۰.۶۷ است که منعکس‌کننده عدم تعادل بین سود باز قراردادهای خرید (Call) و قراردادهای فروش (Put) است.

همان طور که در نمودار بالا مشخص است، تعداد قراردادهای کال بیشتر است که نشان‌دهنده خوش‌بینی گاوها نسبت به صعود است. هر چند، باید دید خرس‌ها تا تاریخ انقضای قراردادها چه خواهند کرد.

این نسبت برای قراردادهای آپشن اتریوم ۰.۵ است که در اینجا هم تعادلی بین قراردادهای خرید و فروش نشان نمی‌دهد.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا