تحلیل آنچینتحلیل تکنیکال

رشد سود باز + انباشت تهاجمی سرمایه‌گذاران؛ روند آتی قیمت بیت کوین چگونه خواهد بود؟

قیمت بیت کوین روز گذشته به ۳۴٬۵۰۰ دلار سقوط کرد و پس از آن تا ۳۵٬۸۸۸ دلار افزایش یافت. همزمان با این اتفاق، سود باز (Open Interest) قراردادهای آتی بیت کوین به بالاترین سطح ۶ ماه اخیر رسیده است؛ اتفاقی که به گفته تحلیلگران می‌تواند قیمت این ارز دیجیتال را تا ۲۰٪ کاهش دهد. علاوه بر این، آخرین داده‌های آنچین نشان می‌دهد با هجوم سرمایه‌گذاران برای خرید، عرضه قابل دسترس بیت کوین به سطوح پایینی کاهش یافته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، در حال حاضر بیت کوین در تلاش است تا سطح ۳۵٬۰۰۰ دلار را به حمایت خود تبدیل کند. اگرچه ممکن است روند کنونی بیت کوین تا حدودی نامشخص باشد، اما تحلیلگران معتقدند با توجه به افزایش شدید سود باز در بازارهای مشتقه، نوسانات به زودی به بازار باز خواهد گشت.

آیا رشد سود باز قیمت بیت کوین را کاهش می‌دهد؟

تحلیلگری با نام تد تاکس ماکرو (Tedtalksmacro) روز گذشته در توییتی در این باره نوشت:

تقریبا ۱۰٬۰۰۰ واحد بیت کوین (۳۵۰ میلیون دلار) امروز به سود باز اضافه شد. به زودی شاهد آتش بازی خواهیم بود.

افزایش چشمگیر سود باز قراردادهای آتی بیت کوین همزمان با بازگشت نوسانات به بازار در ماه‌های اخیر صورت می‌گیرد. در حال حاضر، بر اساس داده‌های کوین گلس، سود باز به ۱۵.۵ میلیارد دلار رسیده است.

جیمز فن استرتن (James Van Straten)، تحلیلگر داده در شرکت کریپتواسلیت در این رابطه گفت:

صرافی CME که محبوب سرمایه‌گذاران نهادی است، با ۱۰۵٬۳۸۰ بیت کوین قرارداد باز با ارزشی بالغ بر ۳.۶۸ میلیارد دلار، رکورد جدیدی از نظر سود باز را ثبت کرده است. بایننس با ۱۱۳٬۵۰۰ بیت کوین در رتبه اول قرار داشته است.

وی افزود:

این روند به افزایش مشارکت معامله‌گران در معاملات آتی بیت کوین اشاره می‌کند که تغییر مثبت احساسات بازار یا استراتژی‌های محافظتی در برابر ریزش قیمت را نشان می‌دهد.

نمودار سود باز قراردادهای آتی بیت کوین - منبع: CoinGlass
نمودار سود باز قراردادهای آتی بیت کوین – منبع: CoinGlass

جی‌ ای مارتون (J. A. Maartunn)، تحلیلگر شرکت کریپتوکوانت نیز با اشاره به افزایش شدید سود باز خاطر نشان کرد با توجه به اینکه مشخص نیست چه میزان از این قراردادها لانگ و چه میزان شورت هستند، در رابطه با روند فعلی محتاط است.

توییت مارتون
منبع: X

وی همچنین خاطرنشان کرد سود باز در حال حاضر به محدوده‌ای وارد شده که از لحاظ تاریخی، ۲۰٪ ریزش قیمت را به همراه داشته است.

وی در توییتی در این رابطه گفت:

از لحاظ تاریخی، هر بار که سود باز از ۱۲.۲ میلیارد دلار فراتر رفته است، بیت کوین حداقل ۲۰٪ ریزش را تجربه کرده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: J.A. Maartunn/X
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: J.A. Maartunn/X

تحلیل مسیر احتمالی بیت کوین در هفته جاری

اسکیو (Skew)، معامله‌گر محبوب بازار رمزارزها روز گذشته در توییتی به اهمیت سطوح فعلی قیمت بیت کوین در تایم فریم‌های پایین اشاره کرد و گفت هر کسی که مسیر کنونی را اشتباه تشخیص دهد، با چالش مواجه خواهد شد.

توییت اسکیو
منبع: X

پلتفرم تحلیلی متریال ایندیکیترز (Material Indicators) نیز پیش‌بینی کرد سطح ۳۶٬۰۰۰ دلار همچنان در هفته جاری به عنوان یک مقاومت، دست نخورده باقی خواهد ماند.

این پلتفرم در توییتی در این رابطه نوشت:

اینکه می‌گوییم ۳۶٬۰۰۰ دلار سقف محلی بیت کوین است به معنی نیست که در سال جاری احتمال رسیدن به قیمت‌های بالاتر از ۳۶٬۰۰۰ دلار وجود ندارد، اما اندیکاتورهای ما نشان می‌دهند حداقل در هفته جاری به این سقف نخواهیم رسید.

در ادامه این پیش‌بینی آمده است:

این پیش‌بینی به این معنی نیست که قیمت به محدوده ۲۵٬۰۰۰-۲۸٬۵۰۰ دلار کاهش می‌یابد، اما اگر روند صعودی در این ماه تایید نشود، این محدوده از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

تحلیل آنچین بیت کوین؛ انباشت همچنان ادامه دارد

در عین حال، شرکت گلسنود در تازه‌ترین گزارش تحلیل دیتای آنچین خود به روند کنونی انباشت بیت کوین اشاره کرده و خاطر نشان کرد عرضه قابل دسترس بیت کوین به سطوح پایینی کاهش یافته است؛ اتفاقی که نشان می‌دهد تقاضای بسیار زیادی در بازار وجود دارد.

به گفته گلسنود، عرضه غیرنقد (Illiquid) بیت کوین افزایش یافته و میزان عرضه در اختیار هولدرهای بلندمدت نیز در حال افزایش است و این روند باعث شده تا ۹۲٪ از عرضه تازه استخراج‌شده توسط این سرمایه‌گذاران خریداری شود.

در این گزارش آمده است:

اگر فقط هولدرهای کوچک بیت کوین مثل میگوها (زیر یک واحد BTC)، خرچنگ‌ها (۱-۱۰ واحد BTC) و ماهی‌ها (۱۰-۱۰۰ واحد BTC) را بررسی کنیم، می‌بینیم الگوی انباشت آن‌ها به صورت چشمگیری مشخص است. میزان افزایش عرضه در اختیار این هولدرها روی‌هم‌رفته معادل ۹۲٪ از عرضه تازه استخراج‌شده بیت کوین است و از ماه می ۲۰۲۲ در سطوح بالایی قرار داشته است.

نمودار مقایسه عرضه در اختیار هولدرهای کوچک و میزان استخراج - منبع: Glassnode
نمودار مقایسه عرضه در اختیار هولدرهای کوچک و میزان استخراج – منبع: Glassnode

به گفته گلسنود، خرید کوین‌های استخراج‌شده توسط هولدرهای کوچک بیت کوین باعث شده است تا نسبت عرضه در اختیار هولدرهای بلندمدت به هولدرهای کوتاه‌مدت به بالاترین حد خود از ماه جولای افزایش یابد. در حال حاضر، عرضه بیت کوین در اختیار هولدرهای کوتاه‌مدت در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.

نسبت عرضه هولدرهای بلندمدت به کوتاه مدت - منبع: Glassnode
نسبت عرضه هولدرهای بلندمدت به کوتاه مدت – منبع: Glassnode

روند کنونی باعث شده است تا عرضه بیت کوین‌های در دسترس برای خرید کاهش یابد. اتفاقی که به نگه داشتن قیمت بیت کوین بالاتر از ۳۴٬۰۰۰ دلار کمک کرده و باعث شده است تا یک حمایت قوی در ۳۰٬۰۰۰ دلار به وجود آید.

شاخص عرضه غیر نقد بیت کوین که کیف پول‌هایی با حداقل تراکنش انتقال را ردیابی می‌کند نیز به اوج ۱۵.۴ میلیون واحد رسیده است. به گفته گلسنود، با توجه به عرضه محدود بیت کوین، این اتفاق به طور معمول سیگنالی صعودی به شمار می‌رود.

عرضه غیرنقد بیت کوین - منبع: Glassnode
عرضه غیرنقد بیت کوین – منبع: Glassnode

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا