اخبار آلتکوین

رشد عجیب TVL پروژه stUSDT؛ آیا این پروژه مرتبط با جاستین سان قابل اعتماد است؟

ارزش کل قفل شده (TVL) اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای در ماه‌های اخیر به خاطر بازار نزولی به شدت کاهش یافته است. با این حال، روند نزولی کلی دیفای بر بخش دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) تاثیری نگذاشته است؛ به طوری که TVL این بخش به رهبری پروژه استیکد تتر (Staked Tether) به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

به نقل از کریپتواسلیت، ارزش کل قفل شده بخش دارایی‌های دنیای واقعی در چند ماه گذشته بیش از ۳ برابر شده و از ۲۷۰.۲۹ میلیون دلار در ۱ ژوئن (۱۱ خرداد)، به بیش از ۱ میلیارد دلار رسیده است. بر اساس داده‌های دیفای لاما، یکی از دلایل رشد TVL این بخش، پروژه‌ای به نام استیکد تتر (Staked Tether) است که ادعا می‌کند با تتر و شرکت‌های مرتبط با جاستین سان همکاری می‌کند.

ارزش کل قفل شده بخش دارایی‌های دنیای واقعی - منبع: DeFillama
ارزش کل قفل شده بخش دارایی‌های دنیای واقعی – منبع: DeFillama

stUSDT چیست؟

استیکد تتر یا stUSDT نخستین پلتفرم RWA در شبکه ترون است که با هدف فعالیت به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری راه‌اندازی شده است. بر اساس اطلاعات وب‌سایت این پروژه، کاربران با استیک استیبل کوین‌های تتر در این پلتفرم، توکنی با نام stUSDT دریافت می‌کنند. به گفته تیم توسعه این پلتفرم، استیکینگ در این پلتفرم بازدهی ۴.۲۱٪ برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد.

استیکد تتر مدعی است با پروژه‌های کریپتویی بزرگی مثل تتر و شرکت‌های مرتبط با جاستین سان از جمله صرافی HTX (هوبی سابق) و جاست لند (JustLend) همکاری می‌کند. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان استیکد تتر می‌گویند این پلتفرم توسط سازمان مستقل غیرمتمرکز دارایی‌های دنیای واقعی (RWA DAO) اداره می‌شود که کانالی شفاف، منصفانه و امن برای سرمایه‌گذاری در این دسته از دارایی‌ها به کاربران ارائه می‌دهد.

نحوه حاکمیت پلتفرم استیکد تتر - منبع: stUSDT
نحوه حاکمیت پلتفرم استیکد تتر – منبع: stUSDT

ارزش کل قفل شده استیکد تتر از زمان راه‌اندازی این پروژه به تدریج و در کمتر از ۳ ماه به بیش از ۱.۷ دلار نزدیک شده است. این یعنی این پروژه در حال حاضر بیش از ۸۰٪ از TVL کل بخش دارایی‌های دنیای واقعی را به خود اختصاص داده و علیرغم نوظهور بودن، نسبت به رقبایی مثل اوندو فایننس (Ondo Finance) بهتر عمل کرده است.

علیرغم رشد چشمگیر استیکد تتر در ماه‌های اخیر، نگرانی‌های زیادی از جمله سو استفاده جاستین سان از وجوه سپرده‌گذاری شده برای تامین مالی سرمایه‌گذاری‌های شخصی‌اش مطرح شده است.

آیا باید در مورد پروژه استیکد تتر نگران بود؟

نحوه حاکمیت و شفافیت پروتکل استیکد تتر از جمله مسائل مهمی است که مورد انتقاد قرار گرفته است. در حالی که وب‌سایت این پروژه ادعا می‌کند سپرده‌های مشتریان در اوراق قرضه دولتی کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری می‌شود، جزییات این سرمایه‌گذاری و نوع اوراق قرضه موجود در پورتفولیوی این پلتفرم منتشر نمی‌شود و همین امر باعث نگرانی منتقدین شده است.

در حقیقت، نبود شفافیت به ویژه در مقایسه با سایر پروتکل‌های فضای RWA از جمله اندو فایننس نگرانی‌های زیادی را در جامعه کریپتو ایجاد کرده است. تنها منبع اطلاعات در مورد سرمایه‌گذاری‌های استیکد تتر، صفحه مربوط به این پروژه در وب‌سایت مدیوم است که اطلاعات زیادی منتشر نمی‌کند.

رالف کوبلی (Ralf Kubli)، یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن کسپر (Casper Association) معتقد است استیکد تتر علیرغم اینکه خود را همتای صندوق سرمایه‌گذاری Yu’e Bao مرتبط با شرکت علی بابا معرفی می‌کند، نمی‌تواند مشکلات اساسی اکوسیستم دارایی‌های دنیای واقعی را حل کند.

وی افزود:

شیوه‌های توکنایز کردن کنونی هنوز نمی‌تواند مشکلاتی که در مورد آنها صحبت می‌کنیم از جمله انتقال تمام سود مربوط به دارایی‌های دنیای واقعی به صورت الگوریتمی و اتوماتیک به سرمایه‌گذاران را برطرف کند.

در حال حاضر، بیشتر پلتفرم‌ها تنها PDF قرارداد مالی را هش کرده و آن را در قالب توکن عرضه می‌کنند. با این حال، باز هم یک شخص باید به این قراردادها دسترسی داشته باشد و آنها را مطالعه و پردازش کند. این به هیچ وجه نوآورانه و مقیاس‌پذیر نیست.

ساختار حاکمیت استیکد تتر نیز یکی دیگر از جنبه‌هایی است که از آن انتقاد می‌شود. در زمان راه‌اندازی استیکد تتر، ادعا شد که این پلتفرم تحت حاکمیت دائوی RWA و با همکاری دائوی پلتفرم جاست لند (JustLend DAO) اداره می‌شود. با این حال، هیچ داده‌ای از صحت این ادعا و اجرایی شدن آن وجود ندارد.

علاوه بر این، همانطور که بالاتر گفتیم، استیکد تتر مدعی است با شرکت تتر همکاری می‌کند. با این حال، این همکاری توسط یکی از سخنگویان تتر تکذیب شده است:

stUSDT یک پروژه مستقل است و به تتر وابسته نیست.

همچنین، داده‌های آنچین نشان می‌دهد بخشی از عرضه توکن stUSDT توسط آدرس‌های مرتبط با جاستین سان هولد می‌شود. علاوه بر این، بخش زیادی از عرضه این توکن در صرافی HTX وجود دارد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا