اخبار بیت کویناخبار اتریوم

بازگشت رونق بازار NFT: فروش دو NFT از کالکشن‌ اتر راکس و بیت کوین راکس با قیمت هنگفت

در هفته‌های اخیر، با بازگشت روند صعودی به بازار رمزارزها و عبور بیت کوین و اتریوم از مقاومت‌های ۳۷٬۰۰۰ و ۲۱۰۰ دلار، بار دیگر خوش‌بینی به بازار بازگشته است. در حال حاضر، هیجان زیادی در رابطه با تایید احتمالی ETF اسپات بیت کوین وجود دارد و انتشار خبر درخواست شرکت بلک راک برای عرضه یک ETF اسپات اتریوم، احساسات را بیش از پیش صعودی کرده است.

به نقل از دیکریپت، روند صعودی اخیر باعث شده امید به اینکه بازار رمزارزها و بیت کوین کف قیمت را پشت سر گذاشته و اکنون زمان افزایش قیمت فرا رسیده است، قوت بگیرد. در همین حال، به نظر می‌رسد بار دیگر توجه برخی از معامله‌گران به بازار توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان NFTها جلب شده است.

روز گذشته، دو NFT از سنگ‌های مصور به طور جداگانه در دو شبکه اتریوم و بیت کوین با قیمت‌های نجومی معامله شد. یکی از این NFTها، توکن شماره ۹۵ مجموعه اتر راکس (EtherRocks) بود که روز جمعه با قیمت ۱۰۰ اتر معادل ۲۰۹٬۰۰۰ دلار به فروش رفت. توکن دیگر نیز یک اوردینالز از مجموعه بیت کوین راکس (Bitcoin Rocks) بود که با قیمت ۲.۹۹ واحد بیت کوین معادل ۱۱۱٬۰۰۰ دلار معامله شد.

توییت اتر راکس
منبع:‌ X

جالب است بدانید این توکن‌ها هیچ حق عضویت یا امتیاز ویژه‌ای را برای هولدرهای خود ارائه نمی‌دهند و صرفا تصویری نقاشی شده از سنگ‌های خاکستری ساده‌ هستند و حتی بک گراند آن‌ها به رنگ سفید است.

کالکشن اتر راکس یا سنگ‌های اتریوم اولین بار در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. این کالکشن ۱۰۰ تایی در زمان روند صعودی بازار NFTها در اواخر سال ۲۰۲۱ به شدت مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت و قیمت آن افزایش چشمگیری را تجربه کرد؛ به طوری که یکی از این توکن‌ها در آن زمان با قیمت ۱.۳ میلیون دلار به فروش رفت.

جالب است بدانید در آن زمان حتی جاستین سان (Justin Sun)، بنیانگذار ترون نیز اعلام کرد که یکی از این سنگ‌ها را با قیمت نیم میلیون دلار خریداری کرده است.

در ماه ژانویه سال جاری نیز کاربری ۱۰۰ تصویر سنگ تقریبا مشابه با کالکشن اتر راکس را با استفاده از پروتکل اوردینالز در شبکه بیت کوین صادر کرد و این کالکشن را بیت کوین راکس یا سنگ‌های بیت کوین نامید. در حالی که کالکشن بیت کوین راکس تاکنون نتوانسته محبوبیت اتر راکس را تجربه کند، در ماه‌های اخیر برخی از توکن‌های آن با قیمت‌های هنگفتی معامله شده‌اند.

معامله دو NFT مذکور با قیمت‌های نجومی واکنش گسترده جامعه رمزارزها را به همراه داشته است. بسیاری از کاربران توییتر معتقدند چنین اتفاقی نشانه بازگشت نوعی رفتار مالی افراطی، پوچ و بی‌پرواست که در بازار صعودی پیشین نیز شاهد آن بودیم.

البته علیرغم روند صعودی بازار کریپتو در هفته‌های اخیر، همچنان فعالیت در بازار NFTها نسبت به بول مارکت گذشته به شدت پایین‌تر است. اگرچه معاملات اوردینالزهای بیت کوین اوایل این هفته به اوج شش ماهه خود افزایش یافت و حجم معاملات NFTها نیز به بالاترین سطح خود از ماه آگوست رسید، این اعداد همچنان در مقایسه با سطوحی که در زمان رونق بازار NFTها در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱ شاهد آن بودیم، به طور قابل توجهی پایین‌تر هستند.

به عنوان مثال، حجم معاملات هفته گذشته NFTها در مقایسه با اوج ثبت شده در ماه آپریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۲) حدود ۹۳٪ پایین‌تر است. با این حال، تمایل معامله‌گران برای پرداخت مبالغ هنگفت برای خرید تصاویر نقاشی شده سنگ‌ها ممکن است مقدمه‌ای بر بازگشت رونق به این بخش از بازار کریپتو باشد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا