مبتدی مقالات عمومی

ارز دیجیتال شما مال شماست نه کلاهبرداران! مصاحبه با Crypto Vigilante

با توجه به افزایش میزان کلاهبرداری و تخلفات در زمینه ارز دیجیتال (Cryptocurrency)، تحلیلگران و فعالان حوزه کریپتو فعالیت‌های گوناگونی را برای حفاظت کردن از سرمایه گذاران و مشارکت کنندگان در این فضا تدارک می‌بینند. این مقاله مرتبط با مصاحبه صورت گرفته با یکی از اعضای کمیته حراست و نظارت بر ارز دیجیتال و صاحب کانال Crypto Vigilante است.

متن مصاحبه با عضو کمیته حراست ارز دیجیتال و صاحب کانال یوتیوب Crypto Vigilante

ارز دیجیتال کریپتو کلاهبرداری ویروس کرونا قانون گذاری

به عقیده من، اجرای روند ICO متعلق به گذشته است و ما دیگر شاهد بازارهای غیرقابل پیش بینی و بدون سامانی مثل سال ۲۰۱۷ نخواهیم بود. کلاهبرداران همیشه به روز هستند و بدون شک همواره از تکنیک‌های جدیدی برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند.

۱- سلام به شما عضو کمیته حراست حوزه کریپتو، به سری برنامه‌های Behind the Startup ما خوش آمدید. کمی در مورد خودتان و ماجراجویی کاریتان در زمینه ارز دیجیتال برای ما توضیح بدهید.

من پیش از راه اندازی کردن کانال Crypto Vigilante بحران مالی بزرگی را پیش رو می‌دیدم و امید زیادی را در راستای موفقیت بیت کوین و ارز دیجیتال در ذهن خود داشتم. با توجه به شیوع همه‌گیری ویروس کرونا ما شاهد زیاد شدن سرعت این روند هستیم.

با این حال، چیزی که من کشف کردم در حقیقت یک جامعه مملو از فساد و کلاهبرداری از بالا تا پایین بود. می‌توان گفت که شرکت کردن در فضای ارز دیجیتال بهترین فرصت در بدترین شرایط به حساب می‌آید. کانال من در واقع به افشا کردن حقایق در مورد چنین افرادی اختصاص داده شده است.

۲- چه چیزی باعث شد تا شما به یک عضو از کمیته حراست ارز دیجیتال تبدیل بشوید؟ من بسیار مایلم تا داستان زندگی شما و تجربیاتتان را بدانم.

من هم همانند بسیاری از افراد دیگر هنگامی که صحبت از در امان ماندن در برابر کلاهبرداران به میان می‌آید، رسانه ارز دیجیتال را چندان ایمن و قابل اعتماد نمی‌دانم. من کاملا درک می‌کنم که آنها مجبور به برخورد با افراد و کنار آمدن با قوانین حوزه افتراء هستند و در همین راستا تصمیم گرفتم تا کانال ناشناسی راه اندازی کنم که احتیاجی به مقابله کردن با چنین موانع قانونی نداشته باشد.

۳- به نظر شما مشکل کلاهبرداری در صنعت ارز دیجیتال تا چه حدی بزرگ به حساب می‌آید و چگونه می‌توانیم آن را حل کنیم؟

در گزارشی که توسط (Better Business Bureau (BBB منتشر شده بود، اینطور ذکر شده که تخلفات و کلاهبرداری‌های مرتبط با حوزه ارز دیجیتال به صورت مداوم در حال رشد هستند و این امر منجر به تبدیل شدن این زمینه به دومین حوزه پر ریسک در بین ساکنین آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۹ شده است.

برخی از این تخلفات به این دلیل اتفاق افتادند، چون بسیاری از مصرف کنندگان، ارز دیجیتال را در صرافی‌هایی خرید، ذخیره سازی و یا ترید می‌کردند که از نظر امنیتی در برابر هکرها بسیار آسیب پذیر بودند.

اولین کاری که لازم است تا ما انجام دهیم، داشتن آزادی بیان به صورت صادقانه در مورد این مسائل است و باید در این مورد صحبت‌های بسیاری صورت گرفته شود. تعداد زیادی از مردم که در شبکه‌های مجازی و یا هر مکان دیگری دنبال کنندگان و یا به اصطلاح Followerهای زیادی دارند، مبالغ بسیاری را برای تبلیغ کردن این فرایندهای کلاهبرداری دریافت می‌کنند. وظیفه ما شناسایی این افراد و تحریم کردن آنهاست.

۴- آیا شما توسط چنین افرادی مورد تهدید قرار گرفته‌اید؟

بله بدون تردید، زیرا اگر تهدید نشوم یعنی کارم را به درستی انجام نداده‌ام.

اکثر اوقات من مورد تهدید قرار می‌گیرم، مخالفت‌های زیادی بر علیه من صورت می‌گیرد و حتی از بسیاری از جوامع اخراج می‌شوم.

۵- بدون شک شما از حمایت‌های زیادی نیز برخوردار هستید و بسیاری از افراد نیز پیام‌هایی برای تشکر از شما ارسال می‌کنند. آیا این همان دلیل اصلی انگیزه شما برای ادامه دادن چنین مسیری است؟ دیدگاه اصلی و هدف نهایی شما چیست؟

اگر من می‌خواستم که روزی لیست شماره افرادی که پیام تشکر برای من ارسال کرده‌اند را برای عموم به نمایش بگذارم، بدون شک از لیست افراد کشته شده توسط برخورد هواپیماهای بدون سرنشین اوباما بیشتر می‌بود.

من برای گسترش کاری که در حال انجام دادن آن هستم، برنامه‌های اصولی زیادی را در نظر دارم. و شما برای فهمیدن برنامه‌های آتی من مجبورید صبر کنید.

۶- آیا شما شکایات را ثبت می‌کنید و در رابطه با این کلاهبرداری‌ها با سازمان‌ها و مقامات اجرایی در ارتباط هستید؟

بله، افراد حرفه‌ای زیادی به صورت ناشناس در راستای کمک کردن به من کار می‌کنند. این افراد شامل متخصصان در زمینه‌های حقوقی، رسانه‌ای، برنامه نویسی، تحلیلی و غیره می‌شوند.

۷- آیا شما از این موضوع می‌ترسید که با شروع یک فرایند غیر قابل پیش بینی جدید ICO یا همان عرضه اولیه کوین و یا یک بازار گاوی دیگر فعالیت کلاهبرداران افزایش پیدا کند؟ در چنین زمانی شما چگونه از جامعه کریپتو حفاظت می‌کنید؟

به عقیده من اجرای روند ICO متعلق به گذشته است و ما دیگر شاهد بازارهای غیرقابل پیش بینی و بدون سامانی مثل سال ۲۰۱۷ نخواهیم بود. کلاهبرداران همیشه به روز هستند و بدون شک همواره از تکنیک‌های جدیدی برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند.

یک شخص به تنهایی قادر به نجات دادن دنیای ارز دیجیتال نیست و باید برای انجام این کار همه افراد دست به دست هم بدهند. بهترین راه مبارزه با افراد منفعت طلب، داشتن یک جامعه بزرگ و آگاه است که در آن همه افراد مایل به انتقال دادن دانش خود به دیگران هستند.

۸- بر اساس گفته‌های شما، ما چطور می‌توانیم میزان دانش و آگاهی سرمایه گذاران را افزایش بدهیم؟

اصلی‌ترین کاری که باید دست از آن بکشیم، متکی بودن به اشخاص فعال در توییتر و Youtube است و باید کارمان را خودمان انجام بدهیم.

۹- آیا بر اساس گفته‌های شما می‌توان نتیجه گرفت که به دلیل افزایش نگرانی و ناامیدی حاصل از شیوع ویروس کرونا میزان کلاهبرداری‌ها افزایش یافته‌اند؟

مطابق با تحلیل‌های زنجیروار می‌توان گفت که ویروس کرونا موجب کاهش ۳۳ درصدی درآمد کلاهبرداران حوزه ارز دیجیتال شده است. همزمان با این رویداد، FBI به صورت مداوم در حال هشدار دادن در رابطه با افزایش قریب الوقوع میزان تخلفات و کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال در دوران ویروس کرونا است. با توجه به تمام مسائلی که مطرح شد، می‌توان نتیجه گرفت که بزرگ‌ترین فرآیند کلاهبرداری هنوز هم در سیستم ذخیره فدرال آمریکا در حال روی دادن است.

منبع
hackernoonyoutube

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا