اخبار خارجی

کمیسیون SEC از حامیان طرح پانزی بیت‌کانکت شکایت کرد

کمیسیون SEC گفته است پنج فرد به تبلیغ فروش ارزهای دیجیتال بدون مجوز اقدام کرده‌اند. SEC اعلام کرده است که این ۵ نفر با اتهاماتی در رابطه با تبلیغ طرح پانزی بیت‌کانکت (Bitconnect) مواجه هستند.

در بیانیه کمیسیون SEC آمده است:

طی این شکایت، کمیسیون SEC مدعی است که این افراد بدون آنکه اوراق بهادار را در این کمیسیون ثبت کنند و بدون آنکه به عنوان کارگزار در این کمیسیون ثبت شوند، به ارائه و فروش اوراق بهادار پرداخته‌اند.

ترون براون (Trevon Brown)، کریگ گرانت (Craig Grant)، رایان ماسن (Ryan Maasen) و مایکل نوبل (Michael Noble) با ساخت ویدئو و انتشار آن در یوتیوب، به تبلیغ مزایای سرمایه‌گذاری در برنامه وام‌دهی بیت‌کانکت پرداخته‌اند و در ازای این اقدامات نیز، درصدی از سود این طرح را دریافت می‌کردند.

بیت‌کانکت - کمیسیون SEC

در این بیانیه از جاشوا یپسن (Joshua Jeppesen) به عنوان رابط بین بیت‌کانکت و تبلیغ‌کنندگان نام برده شده است.

اندکی پس از انتشار این بیانیه، ترون براون در توییتر نوشت که تمام این اتهامات را رد می‌کند و گفت جامعه هوای او را خواهد داشت.

ارا شالوف مهربان (Lara Shalov Mehraban) رییس همکاری‌های منطقه‌ای شعبه نیویورک کمیسیون SEC در این بیانیه گفته است:

ما به دنبال معرفی افرادی هستیم که با استفاده از سرمایه مردم و علاقه آنها به ارزهای دیجیتال به کسب سود غیرقانونی می‌پردازند.

شرکت بیت‌کانکت که در سال ۲۰۱۸ تعطیل شده است از جانب چندین تحلیلگر و بازرس نظیر ویتالیک بوترین، به طرح های پانزی مختلفی متهم شده بود. سال گذشته، یک فرد استرالیایی به داشتن ارتباط با کلاهبرداری‌های این شرکت متهم شده بود.

چندین وکیل فعال در عرصه ارزهای دیجیتال در خصوص پیامدهای بلندمدت این پرونده صحبت کرده‌اند. گابریل شاپیرو (Gabriel Shapiro) خاطرنشان کرده است که اگرچه کمیسیون SEC شرکت بیت‌کانکت را به انجام کلاهبرداری متهم کرده است، اما این موضوع می‌تواند منجر به رویه‌ای برای اقدامات قانونی علیه سایر DAO ها شود.

تاریخچه بیت‌کانکت

این پلتفرم در سال ۲۰۱۶ همراه با بیت‌کانکت کوین (BCC) عرضه شده است. این شرکت از ربات‌های معاملاتی استفاده می‌کرد و سودهای روزانه بسیار زیادی به کاربران ارائه می‌داد. در یک سال پس از عرضه، نهادهای دولتی انگلستان از بیت‌کانکت درخواست کردند تا قانونی بودن خود را اثبات کند. تا سال ۲۰۱۸، فعالیت این شرکت پس از فشارهای دولت تعطیل شد.

رکورد قیمت بیت‌کانکت کوین ۵۰۰ دلار بود که پس از تعطیل شدن شرکت تا ۹۰ درصد سقوط کرد. بخش‌های دولتی فشارهای زیادی قبل از تعطیلی این شرکت وارد کردند. این فشارها مبنی بر این بود که بیت‌کانکت یک طرح پانزی است و مجوز فروش اوراق بهادار ندارد. طی چند هفته، دارایی های بیت کانکت پس از حکم قانونی، مصادره شد

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا