متوسط مقالات

آیا دومین موج صعودی دیفای در راه است؟ داده‌های بازار به این سوال جواب می‌دهند!

یکی از محرک‌های اصلی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱، امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) بود. در این مقاله کوتاه بررسی می‌کنیم که چرا تحلیلگران و سرمایه‌گذاران با توجه به ارزش کل قفل شده (TVL) و افزایش قیمت توکن‌های Defi، به روند صعودی این صنعت امیدوارند و وقوع دومین موج صعودی دیفای را پیش بینی می‌کنند.

آیا دومین موج صعودی دیفای در راه است؟

همانند آلتکوین‌ها، توکن‌های دیفای نیز همزمان با سقوط قیمت بیت کوین، کاهش شدید قیمت را تجربه کردند. داده‌های وبسایت‌های تریدینگ‌ویو و کوین‌ تلگراف حاکی از آن است که شاخص قراردادهای آتی دائمی دیفای در ۲۰ جولای (۲۹ تیر ۱۴۰۰) به زیر ۵۳۴۰ دلار رسیده است. از آن زمان به بعد، عدد شاخص با صعود ۴۵ درصدی به ۷۶۸۲ دلار رسیده و این آمار، تحلیلگران را وادار می‌کند تا بررسی کنند که آیا روند صعودی دیگری در راه است یا خیر.

دومین موج صعودی دیفای - شاخص قراردادهای دائمی دیفای

ارزش کل قفل شده (TVL) معیاری است که قدرت و ضعف پلتفرم‌های صنعت دیفای را اندازه‌گیری می‌کند؛ در حالی که TVL دیفای در زمان نگارش این مقاله، در وبسایت Defillama نسبت به سقف تاریخی ۱۵۴.۹۱ میلیاردی خود ۱۸ درصد کاهش یافته است، اما این معیار از ۳ میلیارد دلار در انتهای جولای ۲۰۲۰، به ۱۱۸ میلیارد دلار در جولای ۲۰۲۱ رسیده است (البته در این دو روزی که از ماه آگوست سپری شده، TVL دیفای به سرعت رشد کرده و اکنون در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۴۰۰، به ۱۲۱.۷ میلیارد دلار رسیده است).

دومین موج صعودی دیفای - tvl پروتکل‌های دیفای

از بین ۲۰ پلتفرم برتر دیفای، بیشترین میزان رشد TVL در ۷ روز گذشته مربوط به پروتکل Acumen با ۱۸۳ درصد و StakeDAO با ۱۳۵ درصد رشد بوده است.

ارزش توکن‌های DeFi همزمان با افزایش فعالیت کاربران،‌ افزایش می‌یابد. شواهد دیگری از روند بازگشتی موجود در صنعت دیفای را می‌توان در افزایش ارزش توکن‌های برخی از پلتفرم‌های رو به رشد یافت. از بین ۲۰ پروتکل برتر دیفای، LIDO با ۷۵ درصد، بیشترین افزایش قیمت را در ۷ روز گذشته تجربه کرده است.

در حالی که حجم معاملات روزانه در صرافی‌های غیرمتمرکز در ماه گذشته زیر سطح ۲ میلیارد دلار تقریبا ثابت مانده است، با این حال، قیمت یونی سواپ ۱۷.۸ درصد و سوشی سواپ ۲۱.۵ درصد از تاریخ ۲۱ تا ۲۶ جولای افزایش قیمت داشته‌اند. همچنین روند فعالیت کاربران نیز صعودی است.

حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیر متمرکز - دومین موج صعودی دیفای

افزایش مداوم تعداد کاربران جدید پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز نیز نشانه دیگری از رونق صنعت دیفای است. طبق آمار، از ۲۷ جولای تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد در تعامل با پروتکل‌های Defi به ۲.۰۹۱ میلیون رسیده است.

کاربران در تعامل با صنعت DeFi - دومین موج صعودی دیفای

پروتکل‌های دیفای با بیشترین TVL

با نگاهی کلی به TVL دیفای، می‌بینیم که ۰.۱۳ درصد نسبت به روز قبل (۱۰ مرداد ۱۴۰۰) کاهش داشته است. دامیننس یا سلطه پروتکل آوه (AAVE) به ۱۰.۵۴ درصد رسیده و ارزش کل قفل شده بازار امور مالی غیرمتمرکز به ۱۲۶.۰۱ میلیارد دلار رسیده است. در ادامه، به ۵ پروتکل Defi با بیشترین میزان TVL اشاره می‌کنیم:

۱. آوه (AAVE): با ۱۳.۲۸ میلیارد دلار، AAVE بیشترین ارزش کل قفل شده را در بین تمامی پروتکل‌های دیفای دارد.

۲. کرو فایننس (Curve): با ۹.۸۱ میلیارد دلار TVL در جایگاه دوم قرار دارد.

۳. اینستادپ (InstaDAPP): ارزش کل قفل شده این پروتکل ۹.۱ میلیارد دلار است.

۴. کامپوند (Compound): ارزش کل قفل شده کامپوند ۹.۰۳ میلیارد دلار است.

۵. میکر (MakerDAO): با ۷.۶۲ میلیارد دلار TVL در جایگاه پنجم قرار دارد.

روند قیمتی توکن‌های Defi در ۷ روز گذشته

روند قیمتی توکن‌های Defi در ۷ روز گذشته - دومین موج صعودی دیفای

خوشبختانه روند رشد قیمت ارزهای دیجیتال حوزه دیفای، در طی ۷ روز گذشته بسیار خوب بوده است. اسکرین شات بالا از بخش دیفای سایت کوین مارکت کپ گرفته شده است. همانطور که می‌بینید، توکن FARM (متعلق به پلتفرم Harvest Finance) با ۱۲۰.۹۴ درصد افزایش قیمت در طی ۷ روز گذشته، بالاترین درصد رشد را داشته است. دهمین توکن با بیشترین درصد رشد، ANKR است که حدود ۳۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

با تمام این تفاسیر، به نظر می‌رسد که اگر قیمت بیت کوین ریزش نکند و به رشد خود ادامه دهد، می‌توانیم تابستان خوبی را برای پروتکل‌های دیفای متصور باشیم.

دیفای چگونه می‌تواند کاربران بیشتری جذب کند؟

فضای Defi هنوز برای ایجاد دسترسی بیشتر برای کاربران، در ابتدای راه است؛ اما وارد کردن امور مالی سنتی به دیفای، برای جذب کاربران بیشتر بسیار مهم است. برای افزایش نقدینگی، نیاز است تا پول به جریان بیافتد و کاربران بتوانند از یک دارایی به دارایی دیگر در حرکت باشند. با این که قیمت توکن‌های دیفای در ابتدای سال ۲۰۲۱ رشد بسیار زیادی را تجربه کردند، اما این مقدار دارایی نسبت به دارایی‌های دنیای واقعی بسیار کوچک است؛ اما امور مالی غیرمتمرکز روشی برای استفاده از مزایای کریپتو و آوردن آن به بازارهای بزرگ‌تر و کاربران بزرگ‌تر ارائه می‌دهد.

با افزایش رشد این بازار، تعداد پروتکل‌های و دارایی‌های جدید نیز افزایش می‌یابد و هدایت آنها دشوارتر می‌شود. تحلیلگران معتقدند که ما شاهد دومین موج صعودی دیفای تا سال بعد خواهیم بود؛ اما برای این که این اتفاق رخ دهد، ابزارهای بیشتری برای کمک به رشد آنها و یافتن بهترین فرصت‌های سرمایه گذاری مورد نیاز است. زیرا پیش بینی این که کدام بازارها و دارایی‌ها رشد خواهند کرد، دشوارتر خواهد شد. افرادی که در ابتدای روند صعودی توکن‌های Defi به دنبال سودآورترین دارایی‌ها می‌گشتند، اکنون به دنبال کشف دارایی‌های جدید هستند. برای سرعت بخشیدن به این پذیرش، دیفای باید موانع سر راه خود را بردارد.

جمع بندی

در مجموع، این تحولات مورد توجه تحلیلگران و سرمایه‌گذاران قرار گرفته است که به آینده دیفای امیدوار باشند. در این مقاله به ارزش کل قفل شده در پلتفرم‌های دیفای و روند قیمتی این توکن‌ها پرداختیم. با در نظر گرفتن ریزش اخیر بازار کریپتوها و روند صعودی فعلی توکن‌های Defi، به نظر می‌رسد که می‌توانیم به دومین موج صعودی دیفای امیدوار باشیم.

منبع
cointelegraphmosaicventures

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا