رمزارز در ایران

جزییات فروش و واگذاری ماینرهای توقیف‌شده اعلام شد

مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص ماینر‌های توقیف شده به ظن قاچاق تحویلی به سازمان اموال تملیکی ابلاغ شد. با افزایش تب استخراج رمزارز به کشور شاهد قاچاق دستگاه‌های ماینر به کشور نیز بودیم. حال پس از گذشت چند ماه از توقیف دستگاه‌های قاچاق، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز براساس اقدام به تعیین تکلیف ماینر‌های توقیف شده به ظن قاچاق کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از آفتاب نیوز، مصطفی پورکاظم شایسته معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا در نامه‌ای به دستگاه‌های مرتبط اعلام کرد پیرامون مصوبات جلسه تعیین تکلیف دستگاه‌های استخراج رمز ارز (ماینرها) مقرر شد، دستگاه‌های ماینر محکومیت یافته قطعی قاچاق موجود در انبار‌های سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با دو شرط به فروش برسند. در شرط اول این مصوبه آمده، دستگاه‌های استخراج رمز ارز (ماینرها) در صورتی که دارای استاندارد و سایر مجوز‌های قانونی لازم باشند، با توجه به مقررات به فروش برسند.

از سوی دیگر در شرط دوم بر این نکته تاکید شده که دستگاه‌های فاقد استاندارد نیز در بدو امر نسبت به فروش به شرط صادرات اقدام و در صورتی که در مزایده فروش به شرط صادرات به فروش نرفت، سازمان نسبت به امحاء فنی آن اقدام کند.

اما در صورتی که ماینر‌ها دارای استاندارد و سایر مجوزات قانونی لازم باشند؛ براساس این مصوبه به مالکین آن بازگردانده می‌شود و اگر فاقد مجوز‌های لازم باشند، سازمان تا ۳ ماه نسبت به نگهداری ماینر‌ها اقدام و در صورتی که مجوز‌های لازم از سوی صاحبان کالا ارائه نشود نسبت به ضبط ماینر‌ها به نفع دولت اقدام می‌شود.

در این مصوبه بر این نکته نیز تاکید شده که در صورتی که ماینر‌ها فاقد استاندارد باشند باید نسبت به صادرات با اخذ تضمین اقدام شود و اگر در مزایده به شرط صادرات به فروش نرفت ظرف مهلت ۳ ماه به نفع دولت ضبط می‌شود.

از سوی دیگر در خصوص اخذ مجوز فروش وفق تبصره ۲ ماده ۵۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (کالا‌هایی که مرور زمان سبب ایجاد تغییرات کمی و کیفی در آن‌ها می‌شود) نیز شروطی در نظر گرفته شده است که به شرح زیر است:

۱- اگر دستگاهی دارای استاندارد لازم باشد وفق مقررات به فروش می‌رسد.

۲- اگر دستگاهی فاقد استاندارد‌های لازم باشند نسبت به فروش به شرط صادرات و یا امحا فنی اقدام شود.

شرط استرداد ماینرهای توقیف شده

در خصوص استرداد ماینر‌ها نیز سازمان جمع آوری اموال تملیکی بر این نکته تاکید کرده که برای استرداد باید شماره سریال هر دستگاه ماینر در قبض استرداد یا حواله فروش درج شود.

شروط فروش
اما در این مصوبه چه شروطی برای فروش در نظر گرفته شده است؟ براساس این مصوبه فروش ماینر‌ها به اشخاصی صورت می‌گیرد که دارای شرایط ذیل باشند:

۱- دارای مجوز تاسیس و بهره برداری از وزارت صمت

۲- دارای ژنراتور یا نیروگاه برق خصوصی

از سوی دیگر محل یا مزرعه نصب دستگاه‌ها نیز باید در حواله فروش ذکر شود و به اطلاع شرکت توزیع نیروی برق برسد.

بر اساس گزارش پیشین میهن بلاکچین، کلیه فعالیت مراکز استخراج رمز ارز‌ها در دوره سرد سال تا ۱۵ اسفندماه متوقف‌ شده است. در حالی که استخراج‌کنندگان مجاز رمزارز در ایران امیدوار بودند که بتوانند پس از ممنوعیت‌های استخراج تا پایان شهریور به کار خود در نیمه دوم سال ادامه دهند با این حال محدودیت‌ها ادامه دارد و به علت مشکلات کمبود برق، استخراج کنندگان کماکان نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

از آنجایی که  امکان فعالیت و کسب درآمد برای سرمایه‌گذاران حوزه استخراج رمز ارز که دارای مجوز بوده و یا در حال دریافت مجوز از وزارت صمت هستند، فعلا وجود نخواهد داشت، تمهیداتی برای فعالان این حوزه در نظر گرفته شده است.

منبع
آفتاب نیوز

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا