اخبار آلتکویناخبار عمومی

دلیل رشد قیمت دوج کوین و شیبا اینو چیست؟

در هفته گذشته و در میان بازار نزولی رمزارزها، قیمت شیبا رشد عجیبی نزدیک به ۵۰٪ را تجربه کرد. برخی از تحلیل‌گران میگویند دلیل منطقی برای این رشد نمی‌توان متصور شد. شاید بهبود شرایط بیت کوین و اتریوم و شاید توییت‌های ایلان ماسک باعث خوش‌بینی در سرمایه‌گذاران شده باشد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، قیمت شیبا در هفته گذشته نزدیک به ۴۸٪ رشد کرد و از سطح ۰.۰۰۰،۰۰۱۱ دلار به ۰.۰۰۰،۰۰۷۴ دلار رسید. بخش زیادی از این جهش روز سه‌شنبه و همزمان با جهش قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها اتفاق افتاد.

در زمان نگارش این خبر و بر اساس داده‌های قیمت میهن بلاکچین، قیمت شیبا به سطح ۰.۰۰۰۰۰۹۴ دلار سقوط کرده است. نمودار قیمت شیبا نشان می‌دهد این توکن حمایت قوی در سطح ۰.۰۰۰۰۰۸۲ و مقاومت قوی در سطح ۰.۰۰۰،۰۰۱۱ دارد. برای مشاهده قیمت روز شیبا به تومان به این صفحه مراجعه کنید.

با این حال، شیبا نسبت به بالاترین قیمت تاریخ خود که در اکتبر سال گذشته (مهر ۱۴۰۰) به آن رسیده بود، ۸۹٪ کاهش یافته است. ارزش بازار این توکن در حال حاضر بیش از ۵.۵ میلیارد دلار است.

قیمت شیبا بین سطوح حمایت و مقاومت مهم خود در نوسان است
قیمت شیبا بین سطوح حمایت و مقاومت مهم خود در نوسان است منبع: تریدینگ‌ویو

تحلیلگران می‌گویند دلیل منطقی پشت افزایش قیمت شیبا اینو نمی‌بینند و جنون سوداگرانه باعث رشد قیمت SHIB شد.

ادسون آیلون (Edson Ayllon)، مدیر محصول dHEDGE گفت:

همزمان با کاهش قیمت اتریوم و بیت کوین در آخر هفته گذشته، قیمت شیبا نیز کاهش یافت و شاید این نشان دهنده رسیدن قیمت‌ها به کف باشد. بهبود بازار می‌تواند احساسات مثبت و اعتماد سرمایه‌گذاران را برگرداند و آن‌ها را جذب کند.

کیت کوربانووا (Kate Kurbanova)، یکی از بنیانگذاران پلتفرم مدیریت ریسک  Apostro نیز تشخیص دلایل رشد اخیر شیبا اینو را دشوار دانست و گفت دلیل منطقی به ذهنش نمی‌رسد.

کوربانووا گفت سرمایه‌گذاران خرد احتمالا خوش‌بین هستند که توییت‌های گاه و بیگاه ایلان ماسک در آینده‌ای نه چندان دور باعث رشد قیمت رمزارزها می‌شود. بنابراین به سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها روی می‌آورند. میم کوین‌ها ارزش ذاتی و کاربردی ندارند و سرمایه‌گذاری در آنها توصیه نمی‌شود.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا یکی از طرفداران دوج کوین است که اوایل این هفته دوباره علاقه خود را به این میم کوین ابراز کرد. وی گفته بود من همچنان از دوج حمایت می‌کنم و به خرید آن ادامه می‌دهم. ماسک روز گذشته اعلام کرد که تاکنون کسی را به خرید رمزارزها دعوت نکرده است.

توسعه‌دهندگان شیبا یکشنبه گذشته تغییراتی در نحوه استفاده از BONE، توکن پلتفرم شیبا سواپ پیشنهاد کردند. BONE، یک توکن حاکمیتی است که به عنوان پاداش ییلد فارمینگ صادر می‌شود که قرار است در پروتکل شیباریوم به عنوان کارمزد عملیات‌ها استفاده شود. شیباریوم یک پروتکل لایه ۲ بر بستر شیبا اینو است که از استقرار و توسعه برنامه‌های بومی پشتیبانی می‌کند.

در همین حال، برد گارلینگ هاوس (Brad Garlinghouse)، بنیانگذار ریپل، ماهیت سوداگرانه میم کوین‌هایی مانند دوج و شیبا اینو را مورد انتقاد قرار داد و گفت:

از آنجایی که این میم‌کوین‌ها کاربرد خاصی ندارند مطمئنم که اکثر این میم کوین‌ها با گذر زمان نابود می‌شوند. میم‌کوین‌ها را دلال‌ها می‌چرخانند و فکر نمی‌کنم این برای بازار ارزهای دیجیتال سالم باشد.

  • دلیل افزایش قیمت شیبا و دوج کوین چیست؟

به نظر می‌رسد رشد قیمت دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB) ناشی از حمایت‌های ایلان ماسک باشد و سرمایه‌گذاران خرد را به آینده قیمت این دو میم کوین خوش بین کرده باشد. با این حال ذکر این نکته خالی از لطف نیست که میم کوین‌ها اساسا کاربرد و ارزش ذاتی ندارند.

منبع
coindesk

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا