متوسط مقالات عمومی

فروپاشی صرافی بیتمکس و تاثیر آن بر صرافی‌های غیرمتمرکز!

فروپاشی ناگهانی صرافی بیتمکس (BitMEX) سوالات زیادی را در مورد بازار‌های مالی غیر متمرکز فعال در شبکه اتریوم مطرح کرده است. صرافی بیتمکس یک صرافی اوراق مشتقه ارز دیجیتال بود که با اتهامات زیادی مواجه بود. به همین دلیل، پنج شنبه هفته گذشته این صرافی به دستور وزارت دادگستری ایالات متحده بسته شد و مدیر ارشد فناوری آن نیز دستگیر شد. آرتور هیز (Arthur Hayes) مدیر عامل این صرافی نیز به جرم تخطی از قوانین در تعقیب است ولی هنوز به دام ماموران ایالات متحده نیافتاده است.

در حالی که صرافی‌های متمرکز زیادی در سراسر جهان وجود دارند و این صرافی‌ها دارای سرور‌های متمرکز هستند، صرافی‌های غیر متمرکز مانند Uniswap دارای سرور متمرکز نبوده و همه امور از طریق یک قرارداد هوشمند و بر بستر اتریوم انجام می‌شود. اما این صرافی‌ها نیز توسط افرادی واقعی بنیان‌گذاری شده‌اند و این افراد نیز در معرض قانون قرار دارند. در اینجا این سوال پیش می‌آید که آیا این افراد هدف بعدی قانون‌گذاران خواهند بود یا نه؟

دردسر صرافی بیتمکس و تاثیر آن بر صرافی های غیرمتمرکز

در چنین موقعیت‌هایی است که دیفای (DeFi) ارزش خود را نشان می‌دهد. قانون‌گذاران می‌توانند یک صرافی متمرکز مانند بیتمکس را به آسانی تعطیل کنند؛ این گونه صرافی‌ها شفافیت لازم را ندارند و اموری مانند پول‌شویی را تسهیل می‌کنند. این در حالی است که دیفای شفافیت، مسئولیت و مقاومت در برابر سانسور را به ارمغان می‌آورد و به همین خاطر است که بسیاری بر این باور هستند که قانون‌گذاران در آینده دیفای را با آغوش باز خواهند پذیرفت.

بنیان‌گذار صرافی Curve بعد از ماجرای بسته شدن بیتمکس اظهار داشت که جای تعجب نیست که چنین صرافی‌هایی بسته شوند و او ابراز داشت که این گونه صرافی‌های متمرکز که احراز هویت در آنها لازم نیست مانند یک کوین میکسر (Coin Mixer) عمل می‌کنند. او در ادامه ابراز داشت که صرافی‌های غیر متمرکز چنین نیستند و از قابلیت بازرسی و شفافیت بلاک چین (blockchain) می‌توان برای بازرسی تراکنش‌های آنها استفاده کرد. او ابراز داشت که اگر همه صرافی‌ها غیر متمرکز بودند، کار قانون‌گذاران بسیار آسان می‌شد. او در ادامه اظهار داشت که البته درک این نکته برای قانون‌گذاران سخت است و به مرور زمان متوجه این امر خواهند شد.

تردید‌های باقیمانده بعد از ماجرای صرافی بیتمکس

بیتمکس

 علیرغم اینکه دیفای مزایای زیادی دارد، هنوز حجم بازار آن در مقایسه با امور مالی متمرکز بسیار کوچک است و بسیاری از محصولات آن نیز توسط بازار‌های متمرکز کپی می‌شود. صرافی بیتمکس در این اواخر توانسته بود که یکی از محصولات معروف خود را وارد بازار‌های دیفای کند و این خود نمونه‌ای از این ماجراست.

جامعه د‌فای بر این باور است که اموری که آنها انجام می‌دهند کاملا قانونی است و آنها بر خلاف قانون عمل نمی‌کنند. این در حالی است که مقامات هم، علت اصلی بسته شدن صرافی بیتمکس را عدم توجه به قوانین پول‌شویی و احراز هویت مشتری عنوان کرده‌اند. به عنوان مثال، قانون‌گذاران در سال ۲۰۱۸ صرافی بیتمکس را مطلع کردند که پول‌شویی یکی از هک‌های بازار ارز دیجیتال در داخل صرافی‌های آنها در حال انجام است اما بیتمکس توجه آنچنانی به این قضیه نکرد.

ظهور Uniswap ؛ صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز

بیتمکس

صرافی Uniswap بعد از اینکه نسخه دوم خود را  بیرون داد، ظهور برجسته‌ای در بازار ارز دیجیتال داشته است و با رویکرد جدید خود توانسته است نقدینگی را افزایش دهد. البته یونی سواپ هم دارای فرایند‌های احراز هویت و مبارزه با پول‌شویی نیست و هر کسی با در دست داشتن یک کیف پول اتریومی که در عرض چند دقیقه دانلود می‌شود، قادر به فعالیت در این صرافی خواهد بود. برای دفاع از یونی سواپ، گاهی این نکته مطرح می‌شود که بدون خرید اتریوم نمی‌توان در این صرافی فعالیت کرد و برای خرید اتریوم هم باید از فرآیند‌های احراز هویت و شناخت مشتری عبور کرد. شایان ذکر است که صرافی یونی سواپ در این اواخر پاداش پرسودی به تریدر‌هایی داده است که از این صرافی تا قبل از سپتامبر استفاده کرده‌اند. این پاداش به صورت توکن‌های UNI بوده است که توکن‌های خاص این صرافی هستند.

بنیان‌گذار صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ در خصوص ماجرای بیتمکس اظهار نظری نکرده است اما یکی از بنیان‌گذاران Aave در این باره ابراز داشته است که این ماجرا نباید توسعه‌دهندگام حوزه دیفای را نگران کند و آنها باید موفقیت دو پروژه بیت کوین و اتریوم را در این مسیر به خاطر بیاورند. او همچنین اظهار داشته که سازندگان دیفای باید بدانند که محصولات خود را برای چه کسانی ایجاد می‌کنند و محصولاتی ایمن را تولید کنند. نظر شما چیست؟ آیا بعد از بیتمکس و تعطیلی آن، مقامات به سراغ دیفای خواهند رفت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا