مقالات

پلتفرم شبکه اجتماعی ویس (Voice)؛ آیا باید از فیسبوک خارج شد؟

متأسفانه ما نمی توانیم از یک رسانه شبکه اجتماعی ایده آل لذت ببریم که بین آزادی بیان و صحت سیاسی تعادل برقرار کند. علاوه بر این غول هایی  مانند فیسبوک می توانند داده های خصوصی شما را به اشتراک بگذارند یا به طور مخفی آزمایش های دستکاری وضع روانی انجام دهند. آیا ویس(Voice) شرکت Block.one یک جایگزین برای شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک است؟

شما باید هویت واقعی خود را از طریق صدا به اشتراک بگذارید

سال گذشته، Block.one شرکت پشتیبان بلاک چین ایاس(EOS) جاه طلبی خود را برای به چالش کشیدن فیسبوک و توسعه یک پلتفرم رسانه اجتماعی اعلام کرد که به کاربران در ازای ابراز عقاید خود با Voice توکن های مبتنی بر این بلاک چین پاداش می دهد.

با این حال “غیرمتمرکز” کلمه کلیدی نمای کلی و توضیحات نقشه راه ویس (Voice) نیست. در عوض این پلتفرم به لطف بلاک چین بر هویت واقعی و شفافیت تأکید می کند. به عبارت دیگر این احتمال وجود دارد که ویس صرفا یک پلتفرم رسانه اجتماعی اما حول محور بلاک چین باشد.

حال هنگامی که در مورد رسانه های اجتماعی صحبت می کنیم، می خواهم شما به روزهای ابتدایی رسانه های اجتماعی برگردید و این صحنه را تصور کنید: مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل فیسبوک، در حال تبلیغ پلتفرم جدید خود برای دانشجویان در دانشگاه هاروارد بود اما شخصا آنها را “احمق” خطاب می کرد. شما احتمالاً پیام های لورفته ی مبادله شده بین او و دوستش را می دانید اما من آن را به عنوان یادآوری اینجا قرار می دهم:

  • زاک: بله، اگر به اطلاعات کسی در هاروارد نیاز داشتی
  • زاک: فقط بخواه
  • زاک: من بیش از ۴۰۰۰ ایمیل، عکس، آدرس و sms دارم
  • دوستش: چی؟ چطور گیرشون آوردی؟
  • زاک: مردم خودشون برام فرستادن
  • زاک: نمی دونم چرا
  • زاک: اونا بهم اعتماد دارن
  • زاک: احمقا!

در آن روزها حریم خصوصی معنا داشت اما امروز دوست داریم همه جنبه های زندگی خود را با هم به اشتراک بگذاریم. از آنجایی که این امر کافی نبود، پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند ویس ما را فرامی خوانند تا وارد اکوسیستم آنها شویم، اما باید روند تایید هویت را طی کنیم. ویس در مورد هویت واقعی شما بسیار جدی است.

کسانی که لقب ها و آواتارها را می پسندند، حتی اگر معقول و مناسب به نظر برسند جایی در ویس ندارند.

هیچ رسانه اجتماعی واقعی وجود ندارد که به نظر و حریم خصوصی همه احترام بگذارد

در حقیقت انتظار یک پلتفرم رسانه اجتماعی را نداشته باشید که همه کاربران را به یک اندازه راضی کند. مردم با یکدیگر متفاوتند و همواره به کسی با نظرشخص دیگری توهین خواهد شد. اما به خاطر آزادی، بیان درجه ای از اهانت و عصبانیت طبیعی است و باید مجاز باشد. در غیر این صورت ما هرگز بحث نخواهیم داشت.

ویس خود را به عنوان پلتفرمی تبلیغ می کند که به کاربران امکان می دهد نظرات خود را ابراز کنند و برای آن پاداش بگیرند. اگرچه این پلتفرم ممکن است در از بین بردن الگوریتم های پنهان و حراج داده ها موفق باشد اما برای همه کاربران به یک اندازه سود نخواهد داشت. این امر در جهان متنوع ما غیرممکن است، و مانند یک آرمان شهر است.

بنابراین ویس به کاربران واقعی “انسانی” خود اجازه نمی دهد انواع نظرات را ابراز کنند. در عوض، یک میانه رویی برای جلوگیری از اخبار جعلی، زورگویی و دستکاری ایجاد می شود. همانطور که این شرکت توضیح داده است:

اعتدال هنوز موجب نگرانی است و قواعد حاکم بر کاربرد آن به طور کلی فراتر از کنترل اپراتور پلتفرم و در دست قانونگذاران و قوانین اجرایی است. به عنوان یک شرکت ما به آزادی بیان اعتقاد داریم و آن ارزش را مادامی که در محدوده قوانین و مقررات فعالیت می کنیم، در اولویت قرار می دهیم.

با این حال اصطلاحاتی مانند زورگویی و دستکاری در دنیای پیچ خورده و سیاسی صحیح امروزی مبهم است. بدین معنی که تعاریف توسط افراد حزب حاکم تعیین می شوند. به عنوان مثال این داستان که مبتنی بر نظر نویسنده است ممکن است “قلدری” تلقی شود زیرا بر ویس به عنوان یک پلتفرم رسانه ای غیر اجتماعی واقعی و غیرمتمرکز صحه نمی گذارد. همچنین می تواند به عنوان دستکاری در نظر گرفته شود، زیرا مخاطب را ترغیب می کند تا از پلتفرم هایی دور بمانند که وانمود می کنند به صدای شما احترام می گذارند اما از اعتدالی استفاده می کنند که توسط یک بدنه متمرکز اداره می شود. در واقعیت این چیزی جز یک نظر نیست.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا