اخبار عمومی

بانک سیلورگیت، با پرداخت جریمه ۶۳ میلیون دلاری به SEC، فدرال رزرو و مقامات کالیفرنیا موافقت کرد

سیلورگیت کپیتال کورپ (Silvergate Capital Corp)، کمپانی مادر بانک دوستدار کریپتوی سیلورگیت که سقوط آن در سال ۲۰۲۳ بحران بانکی این صنعت را تشدید کرد، با پرداخت ۶۳ میلیون دلار برای رفع اتهامات قانون‌گذاران ایالات متحده و کالیفرنیا در مورد شکست‌های مدیریت داخلی و افشای اطلاعات بد به سرمایه‌گذاران موافقت کرد. کمیسیون بورس آمریکا روز دوشنبه از این بانک منحل شده شکایت کرد. SEC گفت که این بانک در شناسایی نزدیک به ۹ میلیارد دلار نقل و انتقالات مشکوک توسط صرافی FTX و نهادهای مرتبط با آن کوتاهی کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) روز دوشنبه از سیلورگیت کپیتال کورپ، شرکت مادر سیلورگیت بانک دوستدار کریپتو، آلن لین (Alan Lane)، مدیر عامل سابق، کتلین فراهر (Kathleen Fraher) مدیر اجرایی سابق و آنتونیو مارتینو (Antonio Martino) مدیر مالی سابق شکایت کرد و مدعی شد این بانک افکار عمومی و سهامداران را در مورد تبعیت از قانون اسرار بانکی/برنامه مبارزه با پولشویی گمراه کرده است. فدرال رزرو و دپارتمان حفاظت مالی و نوآوری کالیفرنیا (DFPI) نیز به طور مشابه اتهاماتی را علیه این وام‌دهنده مستقر در لا یولا (La Jolla) در کالیفرنیا مطرح کردند.

موافقت سیلورگیت با پرداخت جریمه

سیلورگیت، لین و فراهر با جریمه‌ها موافقت کردند اما ادعاهای SEC را نه پذیرفته و نه انکار کردند. این دو نفر با ممنوعیت پنج‌ساله از سمت کارمندی یا مدیریت یک شرکت عمومی دیگر نیز موافقت کردند. اما مارتینو با این توافق موافقت نکرد. طبق گزارش SEC، سیلورگیت با پرداخت ۵۰ میلیون دلار جریمه موافقت کرد در حالی که لین و فراهر به ترتیب با پرداخت ۱ میلیون دلار و ۲۵۰ هزار دلار موافقت کردند.

جریمه‌های سیلورگیت شامل ۴۳ میلیون دلار از طرف فدرال رزرو و ۲۰ میلیون دلار از قانون‌گذار مذکور در کالیفرنیا بود. بیدر شکاست ان شده بود که سیلورگیت در نحوه پیگیری تراکنش‌های داخلی بانک نیز کوتاهی کرده است. SEC نیز ۵۰ میلیون دلار جریمه خود را اعمال کرد، اما انتظار نمی‌رفت که به مجموع جریمه اضافه شود. جریمه‌ها منوط به تایید دادگاه است و کمیسیون بورس و اوراق بهادار در بیانیه مطبوعاتی خود گفت که هرگونه جریمه پولی ممکن است با هر آنچه سیلورگیت به قانون‌گذاران بانکی بپردازد جبران شود.

مارتینو، مدیر ارشد مالی سابق، با بیانیه‌ای از وکلای خود این اتهامات را رد کرد و گفت که این اتهامات به یک فصل در سال ۲۰۲۲ مرتبط است و به تصمیمات «قضاوت محور» مربوط می‌شود.

در این شکایت آمده است:

در چندین نوبت قبل از نوامبر ۲۰۲۲، لین و فراهر و از طریق آنها SCC، متوجه شدند که بانک در برنامه پیروی از BSA/AML خود کوتاهی زیادی داشته است. علاوه بر این، از طریق نتایج بررسی‌های متعدد فدرال رزرو، از طریق بانک فدرال رزرو سانفرانسیسکو «FRBSF»، لین و فراهر باید می‌دانستند که کوتاهی‌های مهمی در پیروی بانک از BSA/AML وجود دارد.

بر اساس شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار، صرافی FTX، حسابهای بانکی در سیلورگیت داشت و برخی از نهادهای آن در حدود ۹ میلیارد دلار نقل و انتقالات مشکوک انجام داده بودند.

SEC، به عنوان بخشی از شکایت خود، ادعا کرد که سیلورگیت نتوانسته نقل و انتقالات مشکوک به ارزش نزدیک به ۹ میلیارد دلار توسط FTX را که در نوامبر ۲۰۲۲ اعلام ورشکستگی کرد، شناسایی کند.

در این شکایت آمده است:

در بیشتر سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، این بانک نظارت خودکار مناسبی بر محصول مهم خود، «شبکه تبادل سیلورگیت» یا «SEN» انجام نداده است. SEN مکانیسم مهمی است به اکثر شرکت‌های کریپتو و سرمایه‌گذاران اجازه می‌داد تا دلار را بین شرکت‌های بزرگ تجارت کریپتو جابجا کنند. اما این بانک نتوانست به مقدار کافی یا خودکار بر فعالیت‌های مشکوک که حدود ۱ تریلیون دلار تراکنش‌های بانکی با استفاده از SEN بود، نظارت کند.

در بیانیه فرم 10-K که برای سال ۲۰۲۱ منتشر شد، این بانک ادعا کرد که«روش های پیشرفته‌ای» را برای نظارت بر مشتریان دارد که SEC گفت که این ادعا درست نبوده است.

تیم سیلورگیت از بازرسان دولتی خود خبر دریافت کرد که تلاش‌هایش ناکافی بوده است، اما همچنان ادعا می‌کند که هیچ عامل خطری در گزارش‌های فصلی یا سالانه آن (فرم‌های 10-Q و 10-K) وجود ندارد.

یک پرونده سه ماهه در سال ۲۰۲۱ تأیید کرد که این بانک به خاطر تعدادی از مشتریان کریپتوی خود با ریسک افزایش یافته روبرو شده است، اما بانک فاش نکرد که مدیران آن از کوتاهی‌های خاص مرتبط با رعایت قانون رازداری بانکی خود مطلع شده‌اند.

یکی از سخنگویان سیلورگیت بیان کرد که این توافق‌ها بخشی از تلاش‌های مداوم بانک برای تعطیلی است. سخنگوی بانک در بیانیه‌ای گفت:

در اوایل مارس ۲۰۲۳، سیلورگیت تصمیم مسئولانه‌ای برای لیکوییدیشن داوطلبانه و بدون کمک دولت گرفت. از نوامبر ۲۰۲۳، تمام سپرده‌ها به مشتریان بانکی بازپرداخت شد و طولی نکشید که سیلورگیت عملیات بانکی خود را متوقف کرد. توافق‌ها امروز اعلام ش، که تسلیم شدن منشور بانک سیلورگیت را تسهیل می‌کند و بخشی از روند تعطیلی بانک است تا تحقیقات توسط فدرال رزرو، DFPI و SEC با موفقیت به پایان برسد.

سیلورگیت از یک بانک کوچک اجتماعی به شریک مالی بزرگی در بخش دارایی‌های دیجیتال تبدیل شده بود، اما سقوط آن بسیار سریع اتفاق افتاد. پایان کار این بانک به پرونده اوراق بهادار در ماه مارس ۲۰۲۳ مرتبط بود که نشان می‌داد شرکتی که آینده خود را روی صنعت کریپتو گرو گذاشته است، فروش اوراق بهادار را برای جمع‌آوری پول نقد برای بازپرداخت پیش پرداخت‌ها از بانک وام مسکن فدرال سانفرانسیسکو تسریع کرده است. اما نشانه‌هایی هشدار دهنده قبل از آن وجود داشت؛ زیرا این موسسه بیش از ۸ میلیارد دلار از سپرده‌های مشتریان کریپتوی خود را در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۲ از دست داده بود.

انحلال داوطلبانه

سیلورگیت که بانک مورد استفاده برای کسب‌وکارهای بزرگ ارزهای دیجیتال بود، به‌طور داوطلبانه تحت فشار موج‌های حماسی این بخش شکست خورد و اولین وام‌دهنده از سه وام‌دهنده مرتبط با فناوری بود که در زمستان کریپتو، تعطیل شد. دو بانک دیگر، بانک سیلیکون ولی و بانک سیگنچر، توسط مقامات ایالات متحده توقیف و منحل شدند، در حالی که سیلورگیت بدون دخالت دولت یا نیاز به کمک فدرال برای بازپرداخت سپرده‌ها، اقدام به تعطیلی خود کرد.

ورشکستگی سیلورگیت و دو مؤسسه دیگر ماه‌ها آشفتگی بانکی ایالات متحده را تحت تأثیر قرار داد که باعث شد شرکت‌های دارایی‌های دیجیتال در تلاش برای یافتن روابط مالی باشند که سخت یافت می‌شوند.

بازرس کل فدرال رزرو در گزارشی در اکتبر ۲۰۲۳ به این نتیجه رسید که مدیریت سیلورگیت ناکارآمد بوده است و مقامات فدرال از تغییرات تجاری آنان راضی نبودند.

منبع
کوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا