متوسط مقالات

معرفی ۶ مورد از برترین پلتفرم های کریپتو سوشال برای درآمدزایی

از سال ۲۰۱۸، پروژه‌های ارز دیجیتال زیادی راه‌اندازی شده‌اند که با پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی مرتبط‌ هستند. برخی از این پروژه‌ها متوقف شده‌اند، برخی در حال سقوط‌ و برخی استوار و قوی همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. بعضی از متخصصان حوزه ارز دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی کریپتویی را رسانه‌های کریپتوسوشال (Cryptosocial) نام‌گذاری کرده‌اند، زیرا کارایی اصلی این پروژه‌های ارز دیجیتال در رابطه با رسانه‌ و شبکه‌های اجتماعی است. پلتفرم‌های کریپتوسوشال در واقع ادغام ارزهای دیجیتال با شبکه‌های اجتماعی است. در این مقاله از میهن بلاکچین، ۶ مورد از برترین پلتفرم های کریپتو سوشال را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید از طریق آن‌ها با دیگر علاقه‌مندان و طرفداران دنیای ارز دیجیتال در ارتباط باشید.

پلتفرم کریپتو سوشال چیست؟

۶ پلتفرم کریپتوسوشال برتر

برخی از این پلتفرم‌ها، مشابه مدیوم و بلاگر، پلتفرم‌های بلاگینگ (Blogging) هستند و کاربران می‌توانند در آن‌ها کسب درآمد کنند. پروتکل‌های درآمدزایی ارز دیجیتال به‌ویژه از اهمیت بیشتری برخوردارند. زیرا اقتصاد این پلتفرم‌ها، بر عرضه و تقاضا و ارزش ارز دیجیتال بومی آن‌ها اثر دارد. بعضی دیگر از این ۶ تا از برترین پلتفرم های سوشال کریپتو، همانند شبکه‌های اجتماعی هستند. با این تفاوت که دارای چند ویژگی‌ اضافه مانند بازار NFT، صرافی غیرمتمرکز و یا بازی هستند. حتی اگر اکنون دارای این ویژگی‌ها نباشند، قطعا برای افزودن این ویژگی‌ها در آینده برنامه‌ریزی کرده‌اند.

اگر برخی از پلتفرم‌ها، در لیست ۶ رسانه اجتماعی کریپتویی برتر این مقاله نیستند، دلیل بر بی‌ارزش بودن آن‌ها نیست. در بررسی برترین پلتفرم‌ های کریپتو سوشال، ۳ معیار زیر در نظر گرفته شده است:

۱. از لحاظ ظاهری جذاب باشند.

۲. پروتکل کسب سود آن‌ها عادلانه و درآمدش کافی باشد.

۳. استفاده از آن راحت باشد.

قطعا مورد سوم بسیار مهم‌تر است. اگر استفاده از یک پلتفرم راحت نباشد، چندان مهم نیست که ظاهر و کسب درآمد از آن به چه صورت است. علی‌الخصوص برای کاربرانی که به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند نیستند، استفاده از وبسایت پلتفرم‌های کریپتو سوشال باید در حد شبکه‌هایی مانند فیسبوک و توییتر ساده و راحت باشد. در غیر این صورت، کاربران زیادی را از دست می‌دهند.

آشنایی با ۶ تا از برترین پلتفرم های کریپتو سوشال

اکنون به معرفی ۶ مورد از برترین پلتفرم های کریپتو سوشال می‌پردازیم که توسط نویسنده این مقاله استفاده شده و به کاربران توصیه می‌شود. قابل‌ ذکر است که فهرست زیر براساس ارزش پلتفرم‌ها رتبه‌بندی نشده‌ است و هدف مقاله صرفا معرفی این پلتفرم‌ها است.

بیس تیون (Bastyon)

پلتفرم کریپتو سوشال با Bastyon

پلتفرم بیس تیون یک رابط کاربری بسیار ساده دارد و درواقع شبیه یک وبسایت شبکه اجتماعی است. ارز دیجیتال بومی این پلتفرم PKOIN یا Pocketcoin است. ارز دیجیتال PKOIN که بر بستر بلاکچین خود ساخته شده است، کارمزد انتقال پایینی دارد. برای کسانی که نمی‌خواهند ارز‌های خود را در این پلتفرم نگه‌ دارند، این یک مزیت محسوب می‌شود. مزیت دیگر بیس تیون این است که تنها مختص علاقه‌مندان به ارز دیجیتال نیست و دسته‌بندی‌های مختلفی برای تولید محتوا وجود دارد. این مورد هم برای کسانی که علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال نیستند، اما دوست دارند به یک پلتفرم رسانه کریپتویی ملحق شوند، یک مزیت بزرگ است. پلتفرم بیس تیون خود را به عنوان «اولین پروتکل شبکه اجتماعی ضد سانسور» معرفی کرده است که البته چندان هم ادعای صحیحی نیست. زیرا قبل از این پلتفرم‌، پلتفرم‌های غیرمتمرکز و ضدسانسور وجود داشتند. نکته جالب درباره بیس تیون این است که در این پلتفرم می‌توانید هم پست‌های کوتاه، هم پست‌های بلند مثل مقالات و هم ویدئو آپلود کنید. اما برای پست ویدئو باید در حساب خود حداقل ۵ توکن PKOIN داشته باشید. پلتفرم بیس تیون، اکثر ویژگی‌های یک شبکه اجتماعی مانند چت خصوصی را دارد و کاربران می‌توانند با فعالیت در آن، به کسب ارز دیجیتال ارزشمند این پلتفرم بپردازند.

هایو (Hive)

۶ پلتفرم سوشال کریپتوی برتر - شبکه اجتماعی Hive

هایو هارد فورک استیمیت (Steemit) است و به همین خاطر تقریبا شبیه شبکه استیمیت است و در دسته‌بندی بلاگینگ قرار می‌گیرد. هارد فورک بودن هایو، آن را در میان پلتفرم‌های کریپتو سوشال دیگر برجسته می‌کند، زیرا بسیاری از عوامل شبکه استیمیت از آن جدا شدند و پلتفرم هایو را راه‌اندازی کردند. کاربران می‌توانند در این پلتفرم ارزهای دیجیتال HIVE و HBD (Hive Dollars) که استیبل کوین بومی شبکه است، کسب کنند. همچنین از طریق برنامه‌های غیرمتمرکز این پلتفرم، امکان کسب توکن‌های مختلف دیگر نیز وجود دارد. همانند باستیون، این شبکه نیز دسته‌بندی‌های مختلف دارد و تنها مختص ارزهای دیجیتال نیست. اما مثل استیمیت، شبکه هایو نیز رابط کاربری ساده‌ای ندارد و برای کاربران مبتدی کمی سخت است. برای پست گذاشتن در این شبکه باید از اطلاعات خوبی از ابزار Markdown داشته باشید، مگر اینکه از ویرایشگر استفاده کنید. کاربران می‌توانند برای افزایش اعتبار و قدرت خود در این شبکه، ارزهای HIVE خود را سپرده‌گذاری یا استیک (Stake) کنند.

لوپ مارکتس (Loop Markets)

شبکه لوپ

لوپ مارکتس در ابتدا کار خود را با نام Trybe آغاز کرد اما در سال گذشته میلادی برند خود را تغییر داد و کارایی آن نیز کاملا عوض شد. در واقع لوپ اکنون یک پروژه جدید بر بستر یک بلاکچین متفاوت است. لوپ یکی از جذاب‌ترین نمونه از فهرست برترین پلتفرم‌ های کریپتو سوشال است که ویژگی‌های مختلفی دارد. این پلتفرم دارای یک صرافی غیرمتمرکز کامل است که کاربران می‌توانند در آن توکن‌های خود را فارم (Farm) و سپرده‌گذاری کنند، توکن‌های جدید بخرند یا آن‌ها را سواپ (تبدیل) کنند. لوپ بر بستر بلاک چین ترا (Terra) ساخته شده است. و این یعنی LOOP، LOOPR و UST که توکن‌های بومی این شبکه هستند، توکن هستند و کوین نیستند.

این شبکه در حال کار روی یک بازار NFT است. یک ویژگی منحصربه‌فرد لوپ، سیستم رتبه‌بندی آن است. کسب توکن‌های LOOP بر اساس رتبه یک فرد در این پلتفرم صورت می‌گیرد. کسانی که در ورژن قبلی این پلتفرم، یعنی Trybe، عضو بودند، هنگام انتقال پروژه بخشی از ایردراپ توکن‌های LOOPR را دریافت کردند که مزیت خوبی برای کاربران حرفه‌ای محسوب می‌شود. توکن‌های LOOPR تنها برای محاسبه مقدار LOOP کسب‌شده در ایردراپ هر ماه، استفاده می‌شود. نکته منفی پلتفرم لوپ مارکتس این است که گاهی یک مشکل فنی در دسترسی سایت به‌وجود می‌آید. استیبل کوین UST این شبکه در رده‌بندی سایت کوین مارکت کپ، در جایگاه ۱۴ از نظر ارزش بازار قرار دارد که یک برتری برای این شبکه محسوب می‌شود.

Publish0x

سوشال کریپتو پلتفرم publish0x

پلتفرم Publish0x از این نظر منحصربه‌فرد است که هیچ ارز دیجیتال بومی ندارد. کاربران این شبکه، آلت‌کوین‌های مختلفی را که گاه به گاه عوض می‌شوند، به دست می‌آورند. در حال حاضر، کاربران می‌توانند توکن‌های AMPL (Ampleforth) و STA (Statera) کسب کنند. همانند شبکه هایو، Publish0x هم یک پلتفرم بلاگینگ است. ویژگی فوق‌العاده دیگر پلتفرم این است که کاربران برای پست‌های خود پاداش (tip) دریافت می‌کنند. اگر از یک مقاله خوشتان بیاید، روی گزینه پاداش کلیک می‌کنید. در این صورت نویسنده مقاله درصد بیشتر توکن انتخاب شده را به‌عنوان پاداش دریافت می کند و ۲۰ درصد نیز به پاداش‌دهنده پرداخت می‌شود. یعنی در پلتفرم Publish0x می‌توانید هم با مطالعه و هم با ارسال پست، درآمدزایی کنید. پاداش‌دهنده می‌تواند مقدار پاداش را کمتر یا بیشتر کند. استفاده از این پلتفرم جذاب راحت است، اما اکثر مقالات موجود در آن درباره ارز دیجیتال هستند.

Read.Cash

معرفی ۶ پلتفرم سوشال کریپتوی برتر - Read.cash

این پلتفرم چندان نیاز به توضیح ندارد. Read.Cash یک پلتفرم بلاگینگ بر بستر بلاک چین بیت کوین کش (BCH) است. یعنی کاربران آن ارز دیجیتال بیت کوین کش به‌دست می‌آورند. بیشتر درآمد این پلتفرم توسط ربات پاداش‌دهی TheRandomRewarder@ پرداخت می‌شود. بیت کوین کش مشکل Dust Limit (حدود کدگذاری شده در بلاکچین که بیانگر حداقل مقدار ارز مورد استفاده برای تراکنشی است که باید در زنجیره پردازش شود) دارد. چند مشکل فنی درباره این شبکه نیز وجود دارد که قابل چشم‌پوشی است. مثلا هنگام نوشتن یک مقاله، عکس‌ها به زیر صفحه می‌روند و باید متن را کات کرده و دوباره زیر پست جایگذاری کنید. اگر به ارز دیجیتال بیت کوین کش علاقه دارید، Read.Cash یکی از برترین پلتفرم های کریپتو سوشال برای تولید محتوا است.

Torum

شبکه اجتماعی کریپتویی Torum

Torum یک شبکه اجتماعی با محوریت ارز دیجیتال است که خالقانش آن را  “SocialFi Metaverse” می‌نامند. در این پلتفرم محتوای غیرکریپتویی نیز پیدا می‌شود و کاربران می‌توانند هر نوع مطلبی را به اشتراک بگذارند، اما بخش اعظم مطالب آن درباره ارز دیجیتال است. همانند پلتفرم لوپ، Torum هم دارای یک بازار NFT و یک صرافی غیرمتمرکز است که کاربران می‌توانند توکن‌های خود را در آن سپرده‌گذاری کنند و و برای استخر XTM/BNB نقدینگی فراهم کنند. امکان ساخت آواتار NFT نیز وجود دارد. در آینده ویژگی‌های جدیدی نیز به Torum اضافه خواهد شد. این پلتفرم یک بخش خبری هم دارد که اخبار را از منابع شخص ثالث دریافت می‌کند. البته اکثرا خبرها قدیمی و غیرقابل‌استفاده هستند.

توسعه‌دهندگان Torum بیشتر به فکر پیشروی طبق رودمپ و اضافه‌کردن امکانات جدید هستند تا رفع باگ‌های پلتفرم. برای مثال به‌دلیل شیوه پاداش‌دهی به کاربران، قابلیت‌های Clan و Companies این پلتفرم تقریبا بی‌استفاده است و توسعه‌دهندگان به فکر بهبود نیستند. در این پلتفرم با ارسال‌کنندگان هرزنامه قاطعانه برخورد می‌شود. کاربران می‌توانند به یکدیگر هدیه دهند. کاربر هدیه‌دهنده برای هر هدیه Dust و کاربر دریافت ‌کننده برای هر هدیه Shard دریافت می‌کند که از آن‌ها می‌توان برای افزایش سود سپرده‌گذاری در صرافی غیرمتمرکز استفاده کرد.

جمع‌بندی

شبکه‌های اجتماعی کریپتویی یا پلتفرم‌های کریپتو سوشال بسترهایی هستند که امکان کسب درآمد به‌صورت ارز دیجیتال را برای تولیدکنندگان محتوا فراهم می‌کنند. در این مقاله، ۶ نمونه از برترین پلتفرم های کریپتو سوشال را به‌ شما معرفی کردیم که می‌توانید در آن‌ها فعالیت کرده و ارزهای دیجیتال کسب کنید. آیا شما هم تجربه استفاده از این پلتفرم‌ها را دارید؟ چه پلتفرم های کریپتو سوشال دیگری را می‌شناسید؟ لطفا تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا