اخبار بلاکچین

هشدار SlowMist: اکوسیستم TON پر از حملات فیشینگ است

بنیانگذار SlowMist هشدار داده است که اکوسیستم پیام‌رسان تلگرام برای کابران اکوسیستم TON «بیش از حد رایگان» است. به این ترتیب، محیط مناسبی برای ارسال لینک‌های فیشینگ فراهم شده که کیف پول‌های تون (TON) را به خطر می‌اندازد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، به گفته بنیان‌گذار اسلومیست (SlowMist)، شرکت امنیتی بلاکچین، اکوسیستم TON که برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) مختلف و توکن‌های مبتنی بر بلاکچین TON را پشتیبانی می‌کند، همزمان با رشد هیجانی آن در سال ۲۰۲۴ به طور فزاینده‌ای مورد هدف مهاجمان فیشینگ قرار گرفته است.

هشدار اسلومیست به کاربران بلاکچین TON

یو شان (Yu Xian)، بنیانگذار اسلومیست، در صفحه X خود در ۲۳ ژوئن نوشت:

فعالیت‌های فیشینگ بیشتر و بیشتری در اکوسیستم TON وجود دارد.

به گفته شان، آسیب‌پذیری‌های فیشینگ در اکوسیستم TON با دسترسی آسان کلاهبرداران به گروه‌های پیام در تلگرام مرتبط است؛ جایی که آنها لینک‌های فیشینگ را به راحتی ارسال می‌کنند. مدیر اجرایی اسلومیست افزود:

اکوسیستم تلگرام رایگان است و بسیاری از لینک‌های فیشینگ یا انواع ربات از طریق گروه‌ها، ایردراپ‌ها و سایر روش‌های فریبنده پخش می‌شوند تا کیف پول‌های TON کاربران را به صورت دسته‌ای به دام بیاندازند.

کاربران تلگرام با شماره‌های ناشناس بیشتر در معرض خطر هستند

شان خاطرنشان کرد:

خطرات فیشینگ در پیام رسان تلگرام برای کاربران با شماره‌های ناشناس بیشتر است که برای ایجاد حساب‌های تلگرامی که به سیم کارت متصل نیستند استفاده می‌شوند.

این کارشناس امنیتی نوشت:

اگر این حساب‌ها از طریق فیشینگ به سرقت بروند، به این معنی است که اکانت تلگرام مربوطه نیز ممکن است از بین برود، مگر اینکه کاربر رمز عبور مستقل یا تأیید دو مرحله‌ای را فعال کرده باشد.

ویژگی شماره‌های ناشناس (Anonymous Numbers) در اواخر سال ۲۰۲۲ در تلگرام معرفی شد و به کاربران اجازه می‌داد بدون استفاده از سیم‌کارت وارد تلگرام شوند.

در این ویژگی، کاربران به جای تکیه بر سیم کارت، می‌توانند با استفاده از شماره‌های ناشناس مبتنی بر بلاکچین که در پلتفرم‌هایی مانند فرگمنت (Fragment) موجود است، وارد شوند.

۴۵۰۰٪ رشد TVL اکوسیستم تون در سال جاری

اوج فعالیت فیشینگ در اکوسیستم TON در بحبوحه رشد گسترده پروژه‌های مبتنی بر TON، از جمله ارز دیجیتال بومی آن، یعنی تون کوین (TON) و همچنین بازی کلیکی نات کوین (NOT) اتفاق افتاده است.

بازی‌های کلیکی و توکن‌هایی مانند نات‌کوین به عنوان یکی از محرک‌های مهم اکوسیستم TON در سال ۲۰۲۴ ظاهر شده‌اند و محبوبیت زیادی در بین کاربران تلگرام به دست آورده‌اند.

بر اساس داده‌های بیت گت (BitGet)، در زمان نگارش این مقاله، اکوسیستم TON دارای ۴۳ توکن با ارزش کل بازار ۱۹.۲ میلیارد دلار است. بر اساس داده‌های دیفای‌لاما (DefiLlama)، کل ارزش قفل شده (TVL) در پروژه‌های مختلف TON در حال حاضر برابر با ۶۴۸ میلیون دلار است که ۴٬۵۰۰٪ از اول ژانویه ۲۰۲۴ افزایش یافته است.

ارزش کل قفل شده در شبکه تون در سال ۲۰۲۴ - منبع: دیفای لاما
ارزش کل قفل شده در شبکه تون در سال ۲۰۲۴ – منبع: دیفای لاما

در میان رشد تصاعدی TON در سال ۲۰۲۴، بسیاری از پلتفرم‌های امنیتی به کاربران در مورد حملات فیشینگ و کلاهبرداری هشدار داده‌اند.

در ماه آوریل، کارشناسان امنیتی شرکت امنیت سایبری کسپرسکی (Kaspersky) به مردم در مورد کلاهبرداری بزرگی که شامل کاربران اکوسیستم TON می‌شد، هشدار دادند. این طرح کلاهبرداری شامل ابزارهایی مانند ربات‌های غیررسمی تلگرام است که برای سرقت کوین‌های کاربران از طریق متصل‌کردن کیف پول آنها، کیف پول شخص ثالث در تلگرام، به سیستم ربات استفاده می‌شد.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا