اخبار آلتکویناخبار اتریوماخبار بلاکچین

شبکه سولانا هم‌چنان از دسترس خارج است؛ مشکل آن چیست؟

توسعه‌دهندگان سولانا بعد از آنکه این شبکه چندین ساعت از دسترس خارج شده است تصمیم گرفتند شبکه را مجددا راه‌اندازی کنند. این در حالی است که قطعی شبکه آربیتروم کمتر از یک ساعت برطرف شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، بنیاد سولانا در توییتر اعلام کرده است ولیدیتورهای این بلاکچین (اعتبارسنج‌ها) برای راه‌اندازی مجدد شبکه آماده‌ هستند. آنها یک نسخه جدید نیز برای اصلاح شبکه متوقف شده تدارک دیده‌اند.

متوقف شدن شبکه سولانا روز گذشته به دلیل ازدحام شبکه رخ داد. فعالیت‌های درون شبکه‌ای این اکوسیستم میلیارد دلاری به صورت کامل متوقف شد و برای چندین ساعت هیچ بلاک جدیدی تولید نشد.

یک منبع مطلع به کوین‌دسک گزارش داده است که قطع شدن این شبکه تمام برنامه‌هایی که روی سولانا پیاده شده است را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مشکل اصلی از لایه زیرساختی آن است. سولانا در ماه‌های اخیر مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.  

آنتونی یاکو ونکو مدیر عامل آزمایشگاه‌های سولانا در توییتر اعلام کرد که این مشکل به دلیل عرضه اولیه توکن پروتکل Grape به وجود آمده است. در جریان این IDO که در پلتفرم ریدیوم برگزار شده است، بات‌ها باعث شدند بیش از ۳۰۰،۰۰۰ تراکنش در ثانیه به این شبکه ارسال شود. بنا به گزارش‌های موسسه تحقیقاتی Messari در دو هفته گذشته این دومین باری است که شبکه سولانا با مشکل بی‌ثباتی شبکه مواجه می‌شود.

این حجم از تراکنش‌ها منجر به چند شاخه شدن شبکه شده است و تعدادی از نودها پس از آن آفلاین شده‌اند. تعدادی راه‌حل برای این مشکل ارائه شده است و زمانیکه ۶۶٪ از ولیدیتورها آن را اجرا کنند، زنجیره بلوکی سولانا مجددا فعال خواهد شد. فعالیت‌های درون زنجیره‌ای Solana در بلاک ۹۶،۵۳۸،۴۸۵ متوقف شده است.

این اتفاق باعث شده است تا قیمت سولانا در ۱۲ ساعت گذشته حدود ۱۵٪ کاهش یابد. رمز ارز SOL در تاریخ ۹ سپتامبر به اوج قیمت خود در ۲۱۵ دلار رسید و پس از آن تا ۱۷۵ دلار پایین آمد. بعد از قطع شدن شبکه سولانا تا ۱۴۵ دلار کاهش یافت و در زمان نگارش این خبر به قیمت ۱۶۱ دلار خرید و فروش می‌شود.

برخی از صرافی‌های رمز ارز مانند Gate.io در اطلاعیه‌هایی اعلام کردند که واریز و برداشت ارز دیجیتال SOL تا زمان برطرف شدن اختلال شبکه سولانا به حالت تعلیق در خواهد آمد.

اختلال شبکه آربیتروم رفع شده است

شبکه آربیتروم در روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور ماه به مدت یک ساعت متوقف شد. کاربران این شبکه در فضای مجازی گزارش دادند که این شبکه با مشکل مواجه شده است. کاربران قادر به ارسال تراکنش به شبکه نبودند و مرورگرهای این شبکه خبر از غیر معتبر بودن بلاک‌ها می‌دادند.

آریبتروم

حدود یک ساعت پس از این ماجرا، ای‌جی وارنر مدیر Offchain Labs در شبکه اجتماعی دیسکورد اعلام کرد آربیتروم وان به حالت عادی بازگشته است و فعالیت خود را از سر گرفته است. این تیم قرار است اطلاعات بیشتر در این خصوص را امروز منتشر کند.

آربیتروم یک راهکار لایه دوم شبکه اتریوم است و تنها پس از مدت کوتاهی از راه‌اندازی این شبکه موفق شده است بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه قفل شده در این شبکه وارد شود.

به گزارش بین‌کریپتو مشکل ایجاد شده از Sequencer الگوریتم بوده است که باعث شده است تراکنش‌ها timestamp را مجددا تنظیم کنند و هم‌زمان ترتیب خود را حفظ کنند. Sequencer  به کاربران اجازه می‌دهد تراکنش‌های خود را مستقیما روی زنجیره ارسال کنند و پاسخ فوری آن را دریافت کنند. مشکل به وجود آمده به دلیل باگ این الگوریتم بوده است که در مواجهه با تعداد زیادی تراکنش در یک بازه زمانی کوتاه، منجر به متوقف شدن شبکه آربیتروم شده است. این مشکل هم‌اکنون رفع شده است.

منبع
coindeskcoindeskbeincrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا