اخبار خارجی

شبکه سولانا بار دیگر مورد حمله قرار گرفت

بلاک چین سولانا در ساعات اولیه صبح سه‌شنبه با حمله DDoS دیگری مواجه شده و پس از گذشت ۴ ساعت به حالت نرمال بازگشته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، بلاکچین سولانا اوایل امروز با حمله DDoS دیگری مواجه شد، اما اکنون به نظر می‌رسد این شبکه به وضعیت مناسب قبل از حمله بازگشته است. این سومین حمله مشابه طی چند ماه اخیر است که به شبکه سولانا انجام شده است.

حمله DDoS به سولانا

طبق گزارش کالین وو خبرنگار معروف چینی، سولانا در تاریخ ۴ ژانویه از دسترس خارج شد. حمله‌کننده از ارسال تراکنش‌های اسپم استفاده کرده است تا به شبکه سولانا حمله محروم سازی توزیع‌شده از سرویس (DDoS) انجام دهد. این شبکه پس از تقریبا ۴ ساعت مجددا در دسترس قرار گرفت. حمله DDoS معمولا با ارسال چندین درخواست به منبع وب قربانی موجب تسلط بر شبکه یا ایجاد ازدحام در آن می‌شود و از اجرای صحیح و مناسب پلتفرم مذکور جلوگیری می‌کند.

اگرچه بنیاد سولانا، جزییات رسمی در خصوص تایید این حمله DDoS به سولانا را منتشر و اعلام نکرده است، اما این رویداد، سومین حمله طی ۶ ماه گذشته محسوب می‌شود. به علاوه، چندین حساب کاربری در توییتر نیز بیان کرده‌اند که سولانا به جای آنکه کاملا از دسترس خارج شود، با کاهش سرعت چشمگیری مواجه شده است. اعضای گروه CryptoCurrency در ردیت نیز این موضوع را گزارش داده و مدعی شده‌اند که آسیب‌پذیری سیستم «ناقوس مرگی برای معامله‌گران حرفه‌ای» است. در این پست هم‌چنین آمده است:

ناعادلانه است اگر این حمله را صرفا تقصیر حمله‌کنندگان بیاندازیم. یک بلاکچین با طراحی مناسب و خوب نباید با حمله‌کنندگان مواجه شود، بلکه باید بر اساس پارامترهای موجود در شبکه به تولید بلاک‌های خود ادامه دهد و نباید به دلیل آنکه فرد یا افرادی به ارسال تراکنش‌های اسپم پرداخته‌اند از دسترس خارج شود.

مشکلات فنی سولانا

همانطور که اشاره شد، این اولین مورد از حمله های DDoS به شبکه سولانا نیست. Solana Status گزارش داده است که شبکه سولانا در ماه سپتامبر سال گذشته نیز بیش از ۴۵ دقیقه با بی‌ثباتی‌ها و ناپایداری‌های متناوب مواجه بوده است.

در این مدت، تاییدکنندگان سولانا در حال آماده شدن برای عرضه نسخه جدید بودند اما قبل از عرضه، به دلیل فعالیت گسترده ربات‌ها برای شرکت در IDO در صرافی غیرمتمرکز ریدیوم (Raydium) بر بستر سولانا، با از دسترس خارج شدن شبکه به مدت ۱۷ ساعت مواجه شدند. اگرچه سرمایه هیچکدام از کاربران از دست نرفت و سولانا به عملکرد عادی و کامل خود برگشت، اما کل این رویداد و شکست سولانا انتقادات بسیار زیادی را متوجه توسعه‌دهندگان و ریستارت کردن شبکه توسط آنها کرد.

سه ماه بعد، شبکه بار دیگر با حمله DDoS مواجه شد و طی مدت حمله، هم‌چنان آنلاین و در دسترس بود. راج گوکال (Raj Gokal) هم‌بنیانگذار سولانا علی‌رغم آنکه این شبکه با ازدحام شدید مواجه است بیان کرد که هیچگونه حمله DDoS رخ نداده است. بازی مبتنی بر NFT به اسم SolChicks اعلام کرد که توکن این بازی یعنی Chicks NFT مسئول مشکلات مرتبط با عملکرد بلاکچین سولانا بوده است.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا