اخبار آلتکوینتحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتال

رشد چشمگیر قیمت سولانا؛ آیا شاخص‌های فاندامنتال‌ و تکنیکال از صعود بیشتر پشتیبانی می‌کنند؟

قیمت سولانا (SOL) روز گذشته از ۳۰ دلار عبور کرد به طور موقت تا ۳۲ دلار افزایش یافت. به این ترتیب SOL توانست بالاترین قیمت خود از آغاز سال ۲۰۲۳ را ثبت کند. اما آیا شاخص‌های فاندامنتال‌ شبکه سولانا از حرکت صعودی فعلی پشتیبانی می‌کنند؟ شاخص‌های تکنیکال چه می‌گویند؟

به نقل از کوین تلگراف، قیمت سولانا پس از پیروزی ریپل در برابر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، به بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۲۳ تا به امروز رسید.

مطالعه کنید: بررسی جزییات حکم دادگاه ریپل؛ برای سایر شرکت‌های درگیر با SEC چه اتفاقی می‌افتد؟

با انتشار اخبار مربوط به حکم دادگاه ریپل، قیمت سولانا ۴۸.۰۹٪ افزایش یافت و به اوج ۳۲.۴۰ دلار رسید. پس از آن، قیمت به زیر سطح ۳۰ دلار بازگشت.

قیمت سولانا در ماه ژوئن (خرداد) زمانی که SEC در شکایت خود علیه بایننس و کوین بیس، SOL را به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفت، بیش از ۴۰٪ ریزش کرد. اما دستاوردهای مثبت پس از حکم دادگاه ریپل، نه تنها زیان‌های ماه ژوئن سولانا را جبران کرد، بلکه سطوحی را که از زمان سقوط FTX در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) مشاهده نشده بود، پس گرفت.

با این حال، نمودارهای قیمت و فعالیت‌های این شبکه نشان می‌دهند یک روند صعودی بلندمدت بعید به نظر می‌رسد، زیرا سطح ۳۰ دلار یک مقاومت کلیدی است.

تحلیل فاندامنتال شبکه سولانا

بر اساس داده‌های توکن ترمینال (Token Terminal)، مجموع کارمزدهای پرداخت شده در شبکه سولانا همچنان پایین‌تر از سطح سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ (قبل از فروپاشی FTX) است که نشان می‌دهد فعالیت این شبکه به طور کامل احیا نشده است.

مجموع کارمزدهای پرداخت شده در شبکه سولانا
مجموع کارمزدهای پرداخت شده در شبکه سولانا؛ منبع: توکن ترمینال

اکوسیستم بلاکچین سولانا به سم بنکمن-فرید، بنیانگذار صرافی FTX گره خورده بود و سرمایه‌گذاری پروژه‌های متعدد این اکوسیستم را شرکت آلامدا ریسرچ (Alameda Research) بر عهده داشت. از این رو، اکوسیستم سولانا پس از فروپاشی FTX به شدت آسیب دید.

همچنین، داده‌های تعداد کاربران فعال روزانه شبکه سولانا نشان می‌دهند تعداد آدرس‌های فعال در این شبکه تقریبا در پایین‌ترین سطوح سالانه قرار دارند.

تعداد کیف پول‌های فعال در سولانا
تعداد کیف پول‌های فعال در سولانا؛ منبع: نانسن

با وجود خوش‌بینی اولیه معامله‌گران در مورد سولانا، این پروژه همچنان نشانه‌هایی در جذب تقاضای بازار در حوزه دیفای با مشکلاتی روبرو است. مجموع سپرده‌های سولانا که بیانگر نقدینگی فضای دیفای در آن است، ۳۱۷ میلیون دلار است که ۹۷٪ کمتر از سقف ۱۰ میلیارد دلاری آن در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) است.

با وجود این اکوسیستم NFT در شبکه سولانا از ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) از نظر حجم معاملات ماهانه رتبه سوم را حفظ کرده است. بنابر این می‌توان گفت این اکوسیستم شبکه سولانا در حال رشد بوده است.

برترین شبکه‌های بلاکچین بر اساس حجم معاملات NFT
برترین شبکه‌های بلاکچین بر اساس حجم معاملات NFT در ۳۰ روز گذشته از ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد)؛ منبع: کریپتو اسلم

علاوه بر این، بر اساس داده‌های دپ رادار (DappRadar)، در بخش گیمینگ، محبوب‌ترین بازی‌های سولانا جنو پتز (Genopets)، تپ فنتسی (Tap Fantasy) و اروری (Aurory) کمتر از ۱۰٬۰۰۰ کاربر ماهانه دارند. این اعداد بسیار کمتر از شبکه‌های رقیب مانند رونین نتورک (Ronin Network)، پالیگان (Polygon)، نیر (Near) و آربیتروم (Arbitrum) هستند که تعداد بازیکنان ماهانه آن‌ها برای بازی‌های خاص بیش از دو برابر این عدد است.

رشد کند سولانا در بخش گیمینگ نشان می‌دهد این شاخص فاندامنتال‌ برای شبکه سولانا طی چند هفته گذشته بدون تغییر باقی مانده‌ است.

برترین بازی‌ها بر اساس تعداد کاربران فعال منحصر به فرد در شبکه سولانا
برترین بازی‌ها بر اساس تعداد کاربران فعال منحصر به فرد در شبکه سولانا؛ منبع: دپ رادار

با این حال، تیم سولانا به ارتقا برای بهبود سرعت و مقیاس‌پذیری بلاکچین خود ادامه داده است و نقشه راه بلندپروازانه‌ای دارد. ارتقاء فایردنسر (Firedancer) که توسط جامپ کریپتو (Jump Crypto) شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه زیرساخت‌های وب ۳.۰ در حال توسعه است با معرفی یک کلاینت نسل بعدی اعتبارسنجی، سرعت سولانا را به بیش از ۱ میلیون تراکنش در ثانیه افزایش خواهد داد. بر اساس اطلاعات وب‌سایت جامپ کریپتو، انتظار می‌رود این ارتقا در اواخر سال ۲۰۲۳ پیاده‌سازی شود.

عملکرد بلاکچین سولانا پس از ارتقاء فایردنسر احتمالا به شکل دادن روند قیمت آن کمک خواهد کرد. استفاده از این شبکه بلاکچین به ویژه در اپلیکیشن‌های پرکاربرد مانند ترید یا بازی و توانایی آن در کاهش خطرات خرابی شبکه در تعیین موفقیت آن بسیار مهم است.

با این حال، تا آن زمان، شاخص‌های فاندامنتال‌ این پروژه از ورود به یک روند صعودی جدید حکایت نمی‌کنند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

جفت ارز SOL/USD بالاتر از مقاومت خط روند نزولی بلندمدت (از پیک سال ۲۰۲۱) حرکت می‌کند که از نظر تکنیکال پایان روند نزولی بلندمدت آن را نشان می‌دهد.

با این حال، خریداران با موانع قابل توجهی در سطح ۳۰.۰۰ دلار روبرو هستند که یک سطح حمایت و مقاومت بلندمدت را تشکیل داده است. تایید یک روند صعودی بلندمدت تنها پس از حمایت خریداران از این سطح به دست می‌آید.

با توجه به افزایش سریع قیمت پس از انتشار اخبار ریپل در ۱۳ جولای (۲۲ تیر)، این احتمال وجود دارد که SOL بتواند قبل از یک حرکت قابل توجه به سمت بالا، مجددا ناحیه ۱۸ دلار را آزمایش کند. در صورت نزول، پایین‌ترین سطح سالانه در ۱۲.۷۶ دلار به عنوان سطح حمایتی عمل خواهد کرد.

با این وجود، شاخص قدرت نسبی (RSI) در تایم فریم هفتگی، نشان می‌دهد همچنان فضا برای صعود وجود دارد.

نمودار روزانه SOL/USD
نمودار هفتگی SOL/USD؛ منبع: تریدینگ ویو

جفت ارز SOL/BTC از بالاترین سطح سالانه در حدود ۰.۰۰۱۱۴ بیت کوین با مقاومت مواجه است. به نظر می‌رسد، میانگین متحرک هفتگی ۵۰ روزه در سطح ۰.۰۰۱۰۴ BTC نیز به عنوان یک مقاومت مهم عمل می‌کند؛ زیرا قیمت سولانا دقیقا در این نقطه در ۱۴ جولای (۲۳ تیر) به اوج خود رسید.

نمودار هفتگی SOL/BTC
نمودار هفتگی SOL/BTC؛ منبع: تریدینگ ویو

بازار معاملات سواپ دائمی (Perpetual) یک پولبک احتمالی را به دلیل افزایش قابل توجه سود معاملات لانگ نشان می‌دهد که احتمال معامله در خلاف جهت و به سمت نزول را افزایش می‌دهد.

فاندینگ ریت (Funding Rate) برای قراردادهای سواپ دائمی SOL که نشان‌دهنده تمایل معامله‌گران نسبت به یک دارایی است، به بالاترین حد در دو ماه گذشته رسیده است. این امر نشان می‌دهد بسیاری از معامله‌گران پس از صعود قیمت در ۱۴ جولای (۲۳ تیر)، به دلیل احساسات ناشی از فومو (FOMO) پوزیشن لانگ باز کرده‌اند.

انباشت سفارشات لانگ پتانسیل وقوع لانگ اسکوییز در جهت مخالف را افزایش می‌دهد، زیرا معامله‌گران با تجربه حد ضرر (Stop Loss) پوزیشن‌های لانگ را هدف قرار می‌دهند.

فاندینگ ریت معاملات سوآپ دائمی SOL
فاندینگ ریت معاملات سوآپ دائمی SOL؛ منبع: کوین گلس

حکم دادگاه ریپل امیدها را در مورد روشن شدن وضعیت SOL زنده کرد که احتمالا این توکن هم به عنوان اوراق بهادار در ایالات متحده تلقی نخواهد شد. از این رو، انتظار می‌رود نهاد رگولاتوری SEC در شکایت‌های اخیر خود علیه کوین بیس و بایننس نیز به همین سرنوشت دچار شود.

با این حال، فاندامنتال‌های رشد شبکه سولانا و سطوح تکنیکال آن نشان می‌دهند صعود قیمت این ارز دیجیتال همچنان با موانع مهمی روبرو است.

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا