اخبار خارجی

سولانا استخرهای سپرده‌گذاری راه‌اندازی کرد

بلاکچین سولانا یک شبکه گواه اثبات سهام است که از طریق نماینده‌ها کار می‌کند. اعتبارسنج‌ها در این شبکه به پردازش تراکنش‌ها می‌پردازند و شبکه را مدیریت می‌کنند. سولانا به تازگی استخرهای سپرده‌گذاری خود را برای ارتقا امنیت شبکه راه‌اندازی کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Newsbtc بنیاد سولانا در بیانیه‌ای اعلام کرد برای ارتقای امنیت شبکه، افزایش مقاومت در برابر سانسور و تشویق هولدرهای توکن SOL، استخرهای سپرده‌گذاری (Staking Pools) خود را راه‌اندازی کرده است.  

بر اساس این بیانیه استخرهای سپرده‌گذاری (استیکینگ) سولانا توسط یک فرآیند حاکمیت درون زنجیره‌ای فعالیت می‌کند. هولدرهای توکن SOL می‌توانند با استفاده از کیف پول غیر حضانتی SolFlare به این شبکه متصل شوند و در این فرآیند مشارکت نمایند.

دارندگان توکن SOL می‌توانند با قرار دادن توکن‌های خود در اختیار یک یا چند اعتبارسنج یا تایید‌کننده (Validator)، پاداش کسب کنند و به امنیت شبکه کمک کنند. پاداش این کار بر اساس نرخ تورم، تعداد کل توکن‌های SOL سپرده‌گذاری‌شده در شبکه و همچنین زمان و کارمزد (هزینه) یک تاکیدکننده، تعیین می‌شود.

بنیاد سولانا اعلام کرد این فرایند برای افزایش توانایی شبکه جهت مقاومت در برابر اختلالات یا حملات راه‌اندازی شده است و قدرت این فرایند، براساس قاعده و معیار اکثریت غالب سنجیده می‌شود. این معیار، نشان‌دهنده کمترین تعداد تاییدکنندگانی است که می‌توانند یک حمله موفق را انجام دهند.

استخرهای استکینگ (Stake Pools) کاربران را تشویق می‌کند تا توکن‌های SOL را بین اعتبارسنج‌های مستقل سپرده‌گذاری کنند. با افزایش حجم سپرده‌گذاری‌ها امنیت شبکه نیز افزایش می‌یابد. در متن بیانیه این تیم آمده است:

سولانا در حال حاضر جزو پایدارترین شبکه‌ها در برابر هرگونه رخنه و کنترل است. با این حال بنیاد سولانا می‌تواند توزیع سپرده‌ها را بیش از این گسترش دهد.

در زمان نگارش این خبر قیمت سولانا برابر ۲۸.۱۵ دلار است.

نمودار قیمت سولانا توکن SOL

چگونه می توانیم با ایجاد تامین امنیت شبکه سولانا پاداش دریافت کنیم؟

هنگامی که کاربران رمزارزهای SOL خود را سپرده‌گذاری (استیک) می‌کنند ، توکن‌های استیک‌شده بین تعداد زیادی تاییدکننده تقسیم می‌شود. پس از آن کاربران متناسب با حجم سپرده آنها برای نماینده‌های خود توکن جدید به دست می‌آورند و علاوه بر آن سود سپرده‌گذاری نیز به آنها تعلق می‌گیرد.

به گفته بنیاد سولانا، این پاداش‌ها می‌توانند در سایر برنامه‌های امور مالی غیر متمرکز (DeFi) نیز استفاده شوند. به عنوان مثال، از این پاداش‌ها می‌توان در برخی صرافی‌های غیرمتمرکز (یا به اصطلاح DEXها) نظیر serum یا بازارسازهای خودکار مانند Raydium نیز استفاده کرد.

استخرهای سپرده‌گذاری از ۳ بازیگر اصلی تشکیل شده است:

۱) مدیر استخر (the manager) می‌تواند نرخ کارمزدها را به‌روزرسانی کند و آنها را جمع کند.

۲) سپرده‌گذار (staker): افرادی هستند که با گرو گذاشتن توکن‌های خود در استخرها، به صورت غیر مستقیم به حفظ امنیت شبکه کمک می‌کنند. سپرده‌گذاران قادر به اضافه کردن تایید کننده‌ها (validators) به استخر سپرده‌گذاری، حذف آنها از شبکه و متعادل‌سازی سپرده‌ها هستند.

۳) کاربران (users): افرادی هستند که توکن‌های SOL خود را برای ایجاد امنیت شبکه در استخرهای موجود سپرده‌گذاری می‌کنند تا علاوه بر کسب سود و دریافت پاداش در ازای نگه داشتن آنها در شبکه، به حفظ امنیت شبکه کمک کنند.

بنیاد سولانا در این بیانیه آورده است:

استخرهای استیکینگ تنها سپرده‌های کاملا فعال را پردازش می‌کنند، واریزها باید از سپرده‌های فعال به استخرها وارد شود و برداشت‌ها نیز یک حساب کاملا فعال را ایجاد می‌کنند. به این معنی که مدیر استخرها، استیکرها و کاربران بتوانند به راحتی سپرده‌ها را ایجاد کنند و آنها را به نمایندگان بسپارند. این فرآیند از ارسال و دریافت ساده توکن‌های SPL و SOL بسیار پیشرفته‌تر است.

این بنیاد ذکر کرده است که شرکت‌کنندگان در استخر استیکینگ در صورتی که هر یک از ۳ شرط زیر را داشته باشند می‌توانند از مزایای دیگر نیز سود ببرند. اولا مدیرانی که بتوانند استخر سهام خود را تا تاریخ ۳۰ آگوست ۲۰۲۱ (۸ شهریور ۱۴۰۰) راه‌­اندازی کنند، ۱۰۰ توکن SOL به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. علاوه بر آن اگر بتوانند حجم سپرده واریز شده به استخر را به ۱۰۰،۰۰۰ SOL برسانند به آنها ۲۰۰ SOL اعطا می‌شود. اگر حجم واریز شده به ۱،۰۰۰،۰۰۰ SOL برسد به آنها ۱۰۰۰ SOL اهدا می‌شود.

به نظر شما راه‌اندازی استخرهای سپرده‌گذاری تا چه میزان می‌تواند به تامین امنیت شبکه کمک کند؟

منبع
newsbtc

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا