اخبار خارجی

آیا بیت کوین همانند طلا یک دارایی امن است؟

نمودار قیمت بیت کوین در محدوده بسیار مهمی است. قیمت بیت کوین که از سال ۲۰۱۷ در محدوده خاصی قرار دارد و با نزدیک شدن به هاوینگ این ارز دیجیتال، صاحب نظران معتقدند که بیت کوین در آستانه افزایش قیمت بسیار چشمگیر است. اما در صورت درست بودن این نظر، باید انتظار داشت که روند بعدی قیمت بیت کوین، نزولی باشد.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که پیرامون ارزهای دیجیتال وجود دارد این است که آیا می‌توان بیت کوین را به عنوان یک دارایی امن نظیر طلا به حساب آورد یا خیر. به عقیده طرفداران این ارز دیجیتال که آن را به عنوان راهکاری برای بانک های مرکزی کنترل کننده ارزهای سنتی می‌بییند، بیت کوین یک دارایی امن است. اما شواهد اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که بانک های مرکزی حداقل برای کوتاه مدت از عرصه ارزهای دیجیتال دور خواهند ماند. اگر بیت کوین واقعا یک دارایی امن است باید نوسان قیمت خود را کاهش دهد.

نمی‌توان بیت کوین را در دسته بندی دقیقی قرار داد اما روند کلی قیمت بیتکوین طی ۱۲ ماه گذشته تا حد زیادی همانند اوراق قرضه و طلا بوده است. در نتیجه تا حد زیادی منطقی است که بیت کوین را به عنوان ذخیره ارزش مناسب و بالقوه ای در جهان مملو از ارزهای بی ارزش در نظر بگیریم.

در واقع، این ارز دیجیتال برتر به عنوان “زیرمجموعه” ای از دارایی های امن سنتی در نظر گرفته می‌شود. سرمایه گذاران بیت کوین، این ارز دیجیتال را روش جایگزینی برای فعالیت های بانک مرکزی در نظر می‌گیرند که روزی ارزش ارزهای سنتی را دستخوش تغییر خواهد کرد. هنگامی که چشم انداز اقتصادی مناسب نباشد، روند قیمت بیت کوین صعودی می‌شود، زیرا در این شرایط، بازار از فعالیت بانک مرکزی مطمئن نیست.

فدرال رزرو هم چنین نرخ سود از اوراق قرضه و طلا را کاهش داد. به همین دلیل است که از تابستان سال گذشته، قیمت بیت کوین روند نزولی داشته است زیرا معاملات آمریکا و چین در شرایط خوبی قرار داشت و اقتصاد جهانی نیز در مسیر باثباتی حرکت می‌کرد. اوراق قرضه و طلا شرایط مشابه با بازار داشتند اما شرایط برای بیت کوین متفاوت بود. اگر نرخ سود در سال گذشته به اوج خود می‌رسید، اقتصاد به ثبات دست می‌یافت و سیستم مالی کنونی به حدی ناکارآمد نمیشد که تقاضا برای راهکار جایگزینی برای ارزهای سنتی و به خصوص بیت کوین افزایش یابد.

عملکرد این کوین در خصوص جذب خریداران همانند طلا و اوراق قرضه نبوده است. بیتکوین را می‌توان پر سروصداترین دارایی خواند که با تغییر نرخ سود بانک مرکزی، بیشترین نوسان قیمت را داشته است. هم چنین در شرایطی که نرخ سود کاهش یافته است، این ارز دیجیتال برتر را می‌توان یک معامله و دارایی امن در نظر گرفت. شیوع ویروس کورونا نیز باعث افزایش نرخ سود و در نتیجه روند صعودی بیت کوین شده است.

بیتکوین اکنون نگاهی به همتایان خود در خصوص تبدیل شدن به دارایی امن دارد. طلا به رکورد قیمت ۷ سال اخیر خود رسیده است و اوراق قرضه نیز از ماه اکتبر، بیشترین میزان خود را پشت سر می‌گذارد، بیت کوین نیز در صدد عبور از مرز قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار است. فشار از جانب خریداران کاذب و نهنگ ها هم چنان وجود دارد. در صورت کاهش نرخ سود می‌توان انتظار داشت که بیت کوین وارد روند نزولی شود.

سال ۲۰۱۷ را می‌توان سالی در نظر گرفت که روند قیمت بیتکوین، آن را از دارایی امن خارج کرده بود. در آن زمان، حباب قیمت بیتکوین، این ارز دیجیتال را به جای آنکه تبدیل به دارایی امن نظیر طلا تبدیل کند باعث شده بود که همانند بازار بورس عمل کند. پس اگر قیمت بیکوین با افزایش چشمگیری مواجه شود چه اقدامی باید انجام دهیم؟ پاسخ این پرسش مشخص نیست، اما اگر نقص یا ناکارآمدی در چشم انداز اقتصادی مشاهده شود، می‌توان آن را نشانه ای برای احتکار قریب الوقوع بیت کوین دانست. در این صورت، بیتکوین بار دیگر به دارایی پرخطری نظیر بورس تبدیل می‌شود که برای ماندگاری بلندمدت آن نکته خوبی نیست.

منبع
forbes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا