اخبار بلاکچین

 رای گیری آزمایشی بر بستر بلاک چین در سوئیس

به گزارش SBC، شهروندان شهر زوگ از سیستم شناسه الکترونیک شهری (eID) استفاده خواهند کرد تا با گوشی‌های هوشمند خود در یک رای گیری آزمایشی بر پایه بلاک چین شرکت کنند. شهروندان این ناحیه از ۲۵ ژوئن تا ۱ جولای می‌توانند اپلیکیشن مخصوص ثبت رای را دانلود کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

این شهر که بدلیل استارت آپ‌های فراوان بلاک چینی خود بیشتر با نام Crypto Valley (کریپتو والی) شناخته شده است، در ماه نوامبر سیستم شناسه الکترونیکی eID خود را تاسیس نمود و در حال حاضر ۲۰۰ نفر کاربر دارد. همچنین در شهر زوگ پرداخت هزینه با ارزهای دیجیتالی، برای برخی خدمات شهری معتبر می‌باشد.

رای گیری درباره مسائل مختلف

از رای دهندگانی که شناسه دیجیتالی داشته باشند درباره استفاده از این شناسه در پرداخت رسید پارکینگ یا امانت گرفتن کتاب از کتابخانه سوال می‌شود. همچنین از آنها درباره برگزاری همه‌پرسی‌های آتی در منطقه نیز نظرخواهی می‌شود.

از آنجایی که این نوع رای گیری تنها یک نمونه آزمایشی است، نتایج این رای گیری قابل استناد نخواهد بود. در واقع این شهر می خواهد نشان دهد که آیا استفاده از تکنولوژی بلاک چین در مقیاس‌های بزرگتر امکان پذیر است یا خیر.

این نوع رای ‌گیری، نخستین نمونه آزمایشی در زمینه رای گیری الکترونیکی کشور سوئیس می‌باشد. دولت این کشور می خواهد دو سوم این کشور تا پایان سال رای ‌گیری الکترونیکی ارائه دهند.

گسترش کارایی شناسه‌های دیجیتالی

قابل ذکر است که سیستم شناسه الکترونیکی شهر زوگ تنها سیستم با این روش در کشور سوئیس نمی باشد.

سیستم شناسه الکترونیک دیگری در کانتون شفوزان با کمک شرکت Procivis تاسیس شده است که این سیستم بر پایه بلاک چین نمی‌باشد. این سیستم پس از آغاز به کار نمونه آزمایشی آن در ماه دسامبر، به تلفن‌های هوشمند قابلیت دسترسی به مالیات، ترافیک جاده‌ها، حمایت از کودکان و دیگر سازمان ها و ادارات را می دهد. این دسترسی ها همچنان به شرکت ها نیز داده می‎شود.

سیستم شناسه دیجیتالی ملی با نام SwissSign نیز سال گذشته توسط کنسرسیوم خصوصی متشکل از بانک ها، شرکت های بیمه، اپراتور بازار بورس، اداره پست سوئیس و اداره راه آهن سوئیس تاسیس شد.

نظر شما چیست؟ آیا بلاک چین می‌تواند برگزاری رفراندوم و رای‌گیری‌ها تسهیل بخشد؟

منبع
ccn

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا