تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۹ آلت کوین منتخب؛ ۲۳ آذر ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین پس از سقوط در تاریخ ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) برای چند روز تثبیت شد؛ اما ساعاتی پیش و پس از نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)، دوباره به مرز ۴۳٬۰۰۰ دلار رسید. بر اساس داده‌های گلسنود، هولدرهای کوتاه‌مدت (یعنی آن دسته از هولدرهایی که کوین‌های خود را حداکثر ۱۵۵ روز نگهداری کرده‌اند) در تاریخ ۱۱ و ۱۲ دسامبر (۲۰ و ۲۱ آذر) به ترتیب ۱.۹۳ و ۲.۰۸ میلیارد دلار ارز دیجیتال فروخته‌اند. آخرین باری که میزان فروش ۱ روزه از ۲ میلیارد دلار عبور کرد به ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ برمی‌گردد. این امر نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت برای خروج از بازار و دریافت سود عجله دارند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، با این حال به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران از فرصت برای خرید در کف استفاده کرده‌اند. به گفته پلتفرم تحلیلی متریال ایندیکیترز (Material Indicators)، سفارشات خرید بزرگی در سطوح قیمتی پایین انجام شده است. البته مشخص نیست این سفارشات برای انباشت بیشتر بوده یا صرفا با دید یک فرصت معاملاتی کوتاه‌مدت صورت گرفته است.

نمای کلی از بازار رمزارزها ۲۳ آذر ۱۴۰۲ - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها ۲۳ آذر ۱۴۰۲ – منبع: Coin360

تحلیلگری با نام مارسل پیچمن (Marcel Pechman) معتقد است علیرغم اصلاح اخیر قیمت، بیت کوین همچنان در مسیر رسیدن به ۵۰٬۰۰۰ دلار قرار دارد. به گفته وی، شانس لیکویید شدن پوزیشن‌های معاملاتی به صورت دومینووار کم است؛ چراکه به نظر می‌رسد فاز اصلاحی اخیر در درجه اول توسط بازار اسپات هدایت می‌شود.

روند آتی بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها چگونه خواهد بود؟ آیا صعود دوباره از سر گرفته خواهد شد؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۹ آلت کوین منتخب را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۴۰٬۸۷۰ دلار قرار دارد. با این حال، گاوها (خریداران) هنوز نتوانستند قیمت را آنچنان افزایش دهند. این امر نشان می‌دهد همچنان برای خرید بیت کوین در سطوح قیمتی بالاتر تردید وجود دارد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

واگرایی منفی شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان می‌دهد احتمالا مومنتوم صعودی در حال تضعیف شدن است؛ اتفاقی که میانگین متحرک نمایی مذکور را در معرض از دست رفتن قرار می‌دهد. در صورت شکسته شدن میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، قیمت بیت کوین می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۳۷٬۷۰۷ دلار) سقوط کند.

در سمت مقابل، احتمال افزایش قیمت بیت کوین تا مقاومت ۴۴٬۷۰۰ دلاری وجود دارد. انتظار می‌رود در این سطح شاهد تقابل گسترده خرس‌ها (فروشندگان) و گاوها باشیم. در صورت شکسته شدن این مقاومت، قیمت بیت کوین ممکن است تا ۴۸٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

افزایش جزیی قیمت اتریوم پس از آزمایش حمایت ۲٬۲۰۰ دلار در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر)‌ نشان می‌دهد تقاضای زیادی در سطوح پایین برای این ارز وجود ندارد.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

فروشندگان در حال حاضر به دنبال‌ آن هستند تا قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲٬۱۹۲ دلار) بکشانند. در این صورت، قیمت اتریوم می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود در حوالی ۲٬۰۲۹ دلار سقوط کند.

در سمت مقابل، بازگشت تقاضا می‌تواند قیمت را از ۲٬۲۵۰ دلار فراتر ببرد. در این سناریو اتریوم دوباره بالاترین سطح ۵۲ هفته اخیر خود در حوالی ۲٬۴۰۳ دلار را آزمایش خواهد کرد. در صورت شکسته شدن این سطح، اتریوم می‌تواند در مرحله بعدی فاز صعودی خود به ۳٬۰۰۰ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

در حال حاضر یک الگوی سر و شانه معکوس در نمودار BNB در حال تشکیل شدن است که با شکسته شدن خط گردن در حوالی ۲۷۵ دلار تکمیل می‌شود.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۳۸ دلار) شروع به افزایش کرده و RSI نیز در محدوده مثبت قرار گرفته که نشان می‌دهد کفه ترازو فعلا به نفع خریداران است. در ادامه، قیمت می‌تواند تا خط گردن این الگوی صعودی افزایش یابد. انتظار می‌رود در این سطح شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان باشیم. با این حال، شکسته شدن این مقاومت می‌تواند قیمت BNB را تا هدف الگو یعنی ۳۳۳ دلار افزایش دهد.

در سمت مقابل، BNB می‌تواند تا میانگین‌های متحرک خود کاهش یابد. در صورت از دست رفتن میانگین‌های متحرک رسم‌شده در نمودار بالا، ریزش سرعت بیشتری خواهد گرفت و احتمالا تا حمایت کلیدی ۲۲۳ دلاری ادامه خواهد یافت.

تحلیل تکنیکال قیمت XRP

خریداران در تاریخ ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) سعی کردند ریزش قیمت XRP را در حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۰.۶۲ دلار) متوقف کنند؛ اما نتوانستند قیمت را از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۶۳ دلار) فراتر ببرند.

نمودار XRP تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار XRP تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، روز گذشته فشار فروش مجددا از سر گرفته شد و قیمت را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کشاند. در حال حاضر، فروشندگان به دنبال آن هستند تا قیمت را به حمایت ۰.۵۶ دلار برسانند. در این سطح احتمالا شاهد تقاضای بالای خرید از جانب گاوها خواهیم بود.

در حال حاضر، شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه افقی شده و شاخص RSI درست زیر نقطه میانی قرار گرفته که نشان می‌دهد احتمالا در کوتاه‌مدت شاهد رنج زدن XRP خواهیم بود.

در سمت مقابل، اگر قیمت از ۰.۶۷ دلار فراتر برود، گاوها دوباره بر بازار مسلط می‌شوند. در این سناریو قیمت XRP می‌تواند تا مقاومت سربار ۰.۷۴ دلاری صعود کند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا سه روز پیش (پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۶۴.۴۶ دلار) مجددا افزایش یافت، با این حال، گاوها نتوانستند این روند را حفظ کنند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، روز گذشته فشار فروش در نزدیکی ۷۲ دلار دوباره قیمت را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش داد. واگرایی منفی شاخص RSI نشان می‌دهد مومنتوم صعودی در حال تضعیف است. در صورتی که قیمت سولانا به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، احتمالا فشار فروش شدیدتر خواهد شد و قیمت را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۵۳.۷۳ دلار کاهش خواهد داد.

در سمت دیگر، در صورت افزایش قیمت از سطوح فعلی، سولانا می‌تواند تا ۷۸ دلار صعود کند.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو در حال حاضر بین سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی (۰.۵۱ دلار) و ۰.۶۵ دلار در حال تثبیت است. این امر نشان می‌دهد خریداران از هر ریزش جزئی برای خرید بیشتر استفاده می‌کنند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

صعودی شدن شیب میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن شاخص RSI در منطقه اشباع خرید نشان می‌دهد مقاومت زیادی در مسیر کاردانو قرار ندارد. در ادامه گاوها دوباره تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای ۰.۶۵ دلار برسانند. در صورت تحقق این مهم، قیمت کاردانو می‌تواند ابتدا تا ۰.۷۰ دلار و سپس ۰.۷۸ دلار افزایش یابد.

در سمت دیگر، اگر قیمت به زیر ۰.۵۱ دلار و حمایت مهم ۰.۴۷ دلاری هم‌تراز با میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، روند صعودی متوقف می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

دوج کوین سه روز پیش مقاومت سربار ۰.۱۱ دلاری را آزمایش کرد اما نتوانست آن را به سمت بالا بشکند. در ادامه، روز گذشته قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۰۹ دلار کاهش یافت.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورت افزایش شدید قیمت از سطوح کنونی، می‌توان گفت معامله‌گران از فرصت خرید در کف استفاده کرده‌اند. در ادامه گاوها بار دیگر برای شکستن مقاومت ۰.۱۱ دلاری تلاش خواهند کرد. در صورت موفقیت، قیمت دوج کوین می‌تواند تا ۰.۱۴ دلار و سپس ۰.۱۶ دلار افزایش یابد.

پیش‌بینی صعودی، در صورت سقوط قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۰.۰۸ دلار و سپس ۰.۰۷ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

خریداران در تاریخ ۱۱ و ۱۲ دسامبر (۲۰ و ۲۱ آذر) قیمت آوالانچ را از مقاومت ۳۸ دلاری فراتر بردند، با این حال نتوانستند این روند را ادامه دهند.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه قیمت در روز گذشته کاهش یافت؛ اما اگر نیمه پر لیوان را ببینیم، متوجه می‌شویم که اصلاح قیمت در سطح ۳۸.۲٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۳۴.۳۶ دلار متوقف شد و در ادامه دوباره به بالای ۳۸ دلار بازگشت. در صورت تداوم روند صعودی، قیمت آوالانچ می‌تواند دوباره اوج ۴۲.۸۹ دلاری خود را آزمایش کند.

در سمت مقابل، اگر AVAX نتواند سطح ۳۸ دلاری را حفظ کند، می‌توان گفت خرس‌ها از این رالی برای فروش استفاده کرده‌اند. چنین اتفاقی می‌تواند قیمت را به زیر ۳۴.۳۶ دلار بکشد و در ادامه تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۲۸.۲۲ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت پولکادات

افزایش قیمت پولکادات در تاریخ ۹ دسامبر (۱۸ آذر) زیر مقاومت ۷.۹۰ دلاری متوقف شد که نشان‌دهنده فشار فروش و دریافت سود معامله‌گران کوتاه‌مدت است.

نمودار پولکادات تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار پولکادات تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، قیمت دوباره در تاریخ ۱۱ دسامبر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶.۱۹) دلار بالاتر رفت؛ اما گاوها نتوانستند از مقاومت ۷.۳۶ دلاری فراتر بروند. این امر نشان می‌دهد خرس‌ها همچنان در سطوح بالاتر فعال هستند. در حال حاضر، فروشندگان میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه را هدف قرار داده‌اند که سطح بسیار مهمی است.

اگر قیمت پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه افزایش یابد،‌ می‌توان گفت احساسات همچنان مثبت باقی مانده و معامله‌گران به دنبال خرید در کف هستند. در این سناریو خریداران بار دیگر مقاومت ۷.۹۰ دلاری را آزمایش خواهند کرد. در سمت مقابل، شکسته شدن میانگین متحرک نمایی مذکور می‌تواند قیمت را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۵.۳۵ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت پالیگان

قیمت پالیگان در تاریخ ۸ دسامبر (۱۷ آذر) از ۰.۸۹ دلار فراتر رفت اما این روند پایدار نبود و قیمت سه روز بعد دوباره به زیر این سطح بازگردانده شد.

نمودار پالیگان تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار پالیگان تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، خریداران در تاریخ ۱۲ دسامبر (۱۹ آذر) دوباره تلاش کردند قیمت را از ۰.۸۹ دلار فراتر ببرند؛ اما تیر آنها به سنگ خورد. در حال حاضر، فروشندگان به دنبال آن هستند تا قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۸۳ دلار) برسانند. در صورت تحقق این مهم، پالیگان ممکن است تا ۰.۷۰ دلار سقوط کند.

در صورت افزایش قیمت از سطوح فعلی و فراتر رفتن از ۰.۸۹ دلار، پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو، قیمت می‌تواند ابتدا تا ۰.۹۵ دلار و سپس ۱ دلار صعود کند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا