تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۹ آلت کوین برتر بازار؛ ۷ دی ۱۴۰۲

بیت کوین همچنان به روند مثبت خود در ماه دسامبر ادامه داده است که نشان می‌دهد خریداران از هر ریزش جزئی برای خرید در کف استفاده می‌کنند. بر اساس داده‌های کوین‌شرز، در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر (۱ دی)، ۸۷.۶ میلیون دلار به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مرتبط با بیت کوین وارد شده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، گزارش شرکت تحقیقاتی ETFGI نیز نشان می‌دهد در ماه نوامبر ۱.۳۱ میلیارد دلار پول به ETF‌های ارز دیجیتال و محصولات کریپتویی قابل معامله در بورس (ETP) وارد شده است و کل جریان ورودی در سال جاری را به ۱.۶۰ میلیارد دلار رسانده است.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران پیش از تایید احتمالی ETF در ماه ژانویه در حال خرید و انباشت هر چه بیشتر بیت کوین هستند. روز گذشته شرکت مایکرواستراتژی اعلام کرد ۱۴٬۶۲۰ واحد بیت کوین دیگر خریداری کرده و تعداد کوین‌های خود را به ۱۸۹٬۱۵۰ دلار رسانده است. آخرین خرید بیت کوین مایکرواستراتژی با قیمت ۴۲٬۱۱۰ دلار به ازای هر بیت کوین صورت گرفته و میانگین کل قیمت خرید آن‌ها را به ۳۱٬۱۶۸ دلار رسانده است.

آیا بیت کوین و آلت کوین‌ها به روند صعودی خود در واپسین روزهای سال ۲۰۲۳ ادامه خواهند داد؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

قیمت بیت کوین در حال حاضر بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (۴۲٬۵۱۳ دلار) و مقاومت سربار ۴۴٬۷۰۰ دلاری در نوسان است و در چند روز گذشته یک الگوی مثلثی صعودی را تشکیل داده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

این الگو با شکسته شدن مقاومت ۴۴٬۷۰۰ دلاری و بسته شدن کندل قیمت بالاتر از آن تکمیل می‌شود. در صورتی که این اتفاق رخ دهد بیت کوین می‌تواند در فاز بعدی رالی صعودی خود تا ۴۹٬۱۷۸ دلار افزایش یابد.

در سمت دیگر ماجرا، اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد و به زیر ضلع پایینی مثلث برسد، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار می‌شود. در این سناریو حد ضرر بسیاری از معامله‌گران فعال خواهد شد که می‌تواند قیمت را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۴۰٬۰۲۲ دلار) و سپس تا ۳۷٬۹۸۰ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکینکال اتریوم

قیمت اتریوم در چند روز گذشته در یک کانال نزولی در نوسان بوده است، البته این واقعیت که گاوها اجازه ندادند قیمت پایین‌تر از ۲٬۲۰۰ دلار باقی بماند یک مزیت مهم به شمار می‌رود.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

فشار خرید بالا در روز گذشته باعث شده تا قیمت از کانال نزولی مذکور خارج شود. در صورت حفظ قیمت بالاتر از خط مقاومت کانال نزولی، احتمال شکسته شدن مقاومت ۲٬۴۰۳ دلاری افزایش می‌یابد و اتریوم در ادامه می‌تواند تا ۳٬۰۰۰ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت مجددا وارد کانال نزولی شود، می‌توان چنین برداشت کرد که سطوح بالاتر همچنان فروشندگان را جذب می‌کند. در صورتی که در ادامه اتریوم به زیر ۲٬۲۰۰ دلار سقوط کند، قیمت می‌تواند تا خط حمایت کانال مذکور اصلاح شود که سطح مهمی است. در صورت از دست رفتن خط حمایت کانال احتمالا شاهد ریزش شدیدتر قیمت ابتدا تا ۱٬۹۰۰ دلار و سپس تا ۱٬۷۵۰ دلار خواهیم بود.

تحلیل تکنیکال سولانا

قیمت سولانا در چند روز اخیر در یک روند صعودی قوی به سر می‌برد. گاوها به راحتی در تاریخ ۲۳ دسامبر (۲ دی) مقاومت کلیدی ۱۰۰ دلار را شکستند و دو روز بعد قیمت را به ۱۲۶ دلار رساندند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اما در ادامه دریافت سود فروشندگان در تاریخ ۲۶ دسامبر اصلاح قیمت سولانا را آغاز کرد. البته سایه بلند روی کندل آن روز نشان می‌دهد خرید زیادی در سطح ۳۸.۲٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۱۰۳ دلار صورت گرفته است. روز گذشته نیز قیمت باز هم به ریزش ادامه داد که نشان می‌دهد فروشندگان تمایلی برای تسلیم شدن ندارند.

در صورتی که قیمت به زیر ۱۰۳ دلار سقوط کند، سولانا می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (۸۹ دلار) در حوالی سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی سقوط کند. در صورت از دست رفتن میانگین متحرک مذکور می‌توان انتظار داشت روند در کوتاه‌مدت نزولی شود. در سمت مقابل، اگر قیمت دوباره به بالای ۱۲۶ دلار برسد، گاوها مجددا کنترل بازار را در اختیار خواهند گرفت.

تحلیل تکنیکال BNB

قیمت BNB سه روز پیش در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۶۲ دلار) گارد صعودی به خود گرفت و روز بعد از خط گردن الگوی سر و شانه معکوس فراتر رفت.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، روز گذشته فروشندگان تلاش کردند تا قیمت را به خط گردن این الگو برسانند، اما سایه بلند روی کندل روزانه نشان می‌دهد فشار خرید بالایی وجود دارد. در حال حاضر، گاوها به دنبال آن هستند تا قیمت را به هدف الگوی سر و شانه معکوس در ۳۳۳ دلار و نهایتا ۳۵۰ دلار برسانند.

در همین حال، خرس‌ها هنوز کاملا تسلیم نشده‌اند و به دنبال آن هستند تا از تداوم روند صعودی در حوالی ۳۱۷ دلار جلوگیری و قیمت را اصلاح کنند. فروشندگان برای تسلط دوباره بر بازار باید قیمت را به زیر خط گردن بکشانند.

تحلیل تکنیکال XRP

قیمت XRP در چند روز اخیر بین ۰.۵۶ تا ۰.۶۷ دلار در حال رنج زدن بوده است که نشان‌دهنده تعادل بین خریداران و فروشندگان است.

نمودار XRP تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار XRP تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب هر دو میانگین متحرک رسم‌شده در نمودار، افقی شده و شاخص قدرت نسبی‌ (RSI) نیز در نزدیکی نقطه میانی قرار گرفته است که نشان می‌دهد رنج زدن XRP در این محدوده احتمالا برای مدت بیشتری ادامه خواهد داشت. در صورتی که گاوها موفق شوند مقاومت ۰.۶۷ دلاری را به سمت بالا بشکنند، قیمت می‌تواند تا ۰.۷۴ دلار افزایش یابد. انتظار می‌رود در این سطح شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان باشیم.

در سمت مقابل، اگر قیمت به زیر ۰.۵۶ دلار کاهش یابد، خرس‌ها بر بازار مسلط خواهند شد. در این سناریو احتمال کاهش بیشتر قیمت تا حمایت ۰.۴۶ دلاری وجود دارد.

تحلیل تکنیکال کاردانو

قیمت کاردانو در روزهای گذشته در یک روند صعودی تثبیت شده است. حرکات قیمت در روزهای اخیر یک الگوی مثلث متقارن را تشکیل داده که نشان‌دهنده عدم اطمینان بین خریداران و فروشندگان است.

نمودار ;کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن شاخص RSI در قلمرو مثبت نشان‌ می‌دهد کفه بازار به سمت خریداران سنگینی می‌کند. در صورتی که قیمت ضلع بالایی مثلث را بشکند، ADA می‌تواند ابتدا تا ۰.۶۹ دلار و سپس تا ۰.۸۰ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر ضلع پایینی الگو سقوط کند، کاردانو می‌تواند تا حمایت ۰.۴۶ دلاری کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال آوالانچ

قیمت آوالانچ در تاریخ ۲۴ دسامبر (۳ دی)‌ پس از سطح ۴۹.۹۶ دلار ریجکت شد که نشان‌دهنده فشار فروش در حوالی مقاومت روانی ۵۰ دلار است.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، فشار فروش در تاریخ ۲۶ دسامبر (۵ دی) افزایش یافت و قیمت را به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۰.۳۱ دلار) رساند. سایه بلند روی کندل روزانه اما نشان می‌دهد خریداران از ریزش‌ها برای خرید در کف استفاده می‌کنند. برای تداوم روند صعودی، گاوها باید قیمت را به بالای مقاومت ۵۰ دلاری برسانند.

اما در حال حاضر RSI نشانه‌هایی از تشکیل یک واگرایی نزولی را نشان می‌دهد؛ این یعنی مومنتوم صعودی ممکن است در حال تضعیف شدن باشد. در چنین سناریویی احتمالا شاهد تثبیت یا اصلاح قیمت در کوتاه‌مدت خواهیم بود. در صورتی که AVAX به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود سقوط کند، فشار فروش ممکن است تشدید شده و قیمت را تا ۳۴ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال دوج کوین

فروشندگان دو روز پیش قیمت دوج کوین را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۰۹ دلار رساندند. با این حال، سایه بلند روی کندل روزانه نشان می‌دهد فشار خرید بالایی در حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه وجود داشته است.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

مسطح شدن شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و قرار گرفتن شاخص RSI در نزدیکی نقطه میانی بیانگر تعادل بین عرضه و تقاضاست. در صورتی که قیمت DOGE کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسد، این تعادل ممکن است به نفع خرس‌ها تغییر کند و در ادامه دوج کوین به ۰.۰۷ دلار سقوط کند.

در سمت دیگر، اگر خریداران می‌خواهند دوباره کنترل بازار را به دست بگیرند، باید قیمت را از ناحیه مقاومت ۰.۱۰ تا ۰.۱۱ دلار فراتر ببرند. در صورت تحقق این مهم دوج کوین می‌تواند در فاز بعدی رالی صعودی خود تا ۰.۱۶ دلار صعود کند.

تحلیل تکنیکال پولکادات

قیمت پولکادات در حال اصلاح شدن در یک روند صعودی است. قیمت دو روز پیش در حوالی سطح ۹.۵۹ دلاری اصلاح شد؛ اتفاقی که نشان‌ می‌دهد خرس‌ها با تمام توان خود از مقاومت ۱۰ دلاری دفاع می‌کنند.

نمودار پولکادات تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار پولکادات تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در روند فعلی، احتمالا قیمت پولکادات تا سطح شکست ۷.۹۰ دلاری اصلاح خواهد شد. اگر قیمت پس از آزمایش این حمایت بهبود یابد، می‌توان گفت احساسات همچنان مثبت باقی مانده و معامله‌گران در حال خرید در کف هستند. در ادامه، خریداران بار دیگر برای شکستن مقاومت ۱۰ دلاری تلاش خواهند کرد و در صورت موفقیت ممکن است صعود تا ۱۲ دلار ادامه یابد.

اما شاخص RSI در حال تشکیل یک واگرایی منفی است و این می‌تواند به ضرر مومنتوم صعودی باشد. بنابراین، احتمالا برای مدتی شاهد نوسان DOT بین ۷.۹۰ تا ۹.۵۹ دلار خواهیم بود.

تحلیل تکنیکال پالیگان

قیمت پالیگان سه روز پیش در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (۰.۸۷ دلار) روند صعودی خود را آغاز کرد و در تاریخ ۲۶ دسامبر (۵ دی) از مقاومت سربار ۱ دلاری فراتر رفت.

نمودار پالیگان تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار پالیگان تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، خریداران به دنبال افزایش بیشتر قیمت هستند؛ اما احتمالا در ناحیه ۱.۲۰ دلار با مقاومت خرس‌ها مواجه خواهند شد که می‌تواند قیمت را مجددا تا ۱ دلار کاهش دهد. در صورت افزایش دوباره قیمت، می‌توان انتظار داشت مقاومت ۱.۲۰ دلاری شکسته شود و در نهایت قیمت تا ۱.۵۰ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل، اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۱ دلار برسانند، روند نزولی ممکن است تشدید شده و MATIC تا حمایت ۰.۸۹ دلاری سقوط کند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا