تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، ریپل، سولانا، دوج کوین، کاردانو، چین لینک و شاخص DXY؛ ۳۰ آبان ۱۴۰۲

ضعف شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) نشان می‌دهد دارایی های پرریسک مانند بیت کوین ممکن است به نفع خریداران عمل کنند. در این مطلب، تحلیل تکنیکال شاخص دلار را به همراه بیت کوین، اتریوم، ریپل، سولانا، دوج کوین، کاردانو و چین لینک بررسی خواهیم کرد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین در هفته گذشته سود ناچیز ۰.۸٪ را به دست آورد که نشان‌دهنده تثبیت قیمت آن زیر سطح ۳۸٬۰۰۰ دلار است؛ اما در این میان، چشم‌انداز دارایی‌های پرریسک همچنان صعودی است، زیرا شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) نزولی شده است.

نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال
نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال؛ منبع: کوین ۳۶۰

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال حتی پس از ۱۲۵٪ رشد در سال ۲۰۲۳ از دارایی‌های بیت کوین خود جدا نشده‌اند که این موضوع نشان‌دهنده دیدگاه بلندمدت صعودی آن‌هاست. ویلیام کلمنته (William Clemente)، یکی از بنیانگذاران شرکت رفلکسیویتی (Reflexivity)، نموداری از گلس نود (Glassnode) را در پلتفرم X (توئیتر سابق) منتشر کرد که نشان می‌دهد ۷۰٪ بیت کوین‌های در گردش، در سال گذشته فروخته یا منتقل نشده‌اند.

بر اساس گزارش پلتفرم دارایی دیجیتال فینکیا (Fineqia)، در سال ۲۰۲۳ سرمایه‌گذاری در محصولات قابل معامله ارز دیجیتال (ETP) افزایش یافته است. به گزارش این شرکت، دارایی‌های ارز دیجیتال تحت مدیریت شرکت‌ها از اول ژانویه (۱۱ دی ۱۴۰۱) تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ (۹ آبان ۱۴۰۲) حدود ۹۱٪ افزایش یافته است.

حالا سوال اینجاست که اگر بیت کوین نتواند از مقاومت خود عبور کند، آیا اصلاح عمیق‌تری را آغاز می‌کند؟ آیا آلت کوین‌ها نیز کاهش خواهند یافت یا می‌توانند روندی صعودی را آغاز کنند؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است به تحلیل تکنیکال چند ارز دیجیتال نگاهی بیندازیم.

تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY)

شاخص قدرت دلار در ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) از میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۱۰۵) کاهش یافت و به زیر الگوی کانال نزولی سقوط کرد.

نمودار شاخص قدرت دلار در تایم فریم روزانه
نمودار شاخص قدرت دلار در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

این شاخص یک روند اصلاحی را آغاز کرده که به سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی (از ۹۹.۵۸ تا ۱۰۷.۳۵۰) یعنی ۱۰۳.۴۶ رسیده است. شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه شروع به کاهش کرده است و RSI نزدیک به منطقه اشباع فروش است که نشان می‌دهد خرس‌ها دست بالا را دارند.

اگر سطح ۱۰۳.۴۶ شکسته شود، ریزش ممکن است به سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی یعنی ۱۰۲.۵۵ برسد. خریداران احتمالا در محدوده بین ۱۰۳.۴۶ و ۱۰۲.۵۵ با قدرت از این منطقه دفاع خواهند کرد. اولین نشانه قدرت خریدران، شکست قیمت و بسته شدن کندل روزانه بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین پس از آنکه توسط میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۳۵٬۹۲۵ دلار) حمایت شد، به تدریج به سمت مقاومت مهم ۳۸٬۰۰۰ دلار حرکت کرد. خرس‌ها در گذشته دو مرتبه از این سطح محافظت کرده‌اند. از این رو، یک بار دیگر سعی خواهند کرد همین کار را انجام دهند.

نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر قیمت به شدت از این سطح مقاومت ریجکت شده و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه برسد، ممکن است باعث فعال شدن استاپ لاس پوزیشن‌های معامله‌گران کوتاه‌مدت شود. این امر ممکن است باعث اصلاح قیمت BTC شود که می‌تواند به ۳۴٬۰۰۰ دلار و متعاقبا به ۳۲٬۴۰۰ دلار برسد.

در مقابل، اگر گاوها بر مقاومت ۳۸٬۰۰۰ دلار غلبه کنند، نشان‌دهنده شروع مرحله بعدی روند صعودی خواهد بود. در این صورت، قیمت BTC ممکن است تا ۴۰٬۰۰۰ دلار حرکت کند که باز هم احتمالا این سطح به‌عنوان یک مقاومت قابل توجه رفتار خواهد کرد. شیب افزایشی میانگین‌های متحرک و RSI در منطقه مثبت نشان می‌دهد که مسیر پیش رو کمترین مقاومت را به سمت صعود دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در حال تشکیل یک الگوی مثلث صعودی بزرگ است که با شکست قیمت و بسته شدن کندل روزانه بالای ۲٬۲۰۰ دلار کامل می‌شود. هدف این الگوی صعودی ۳٬۴۰۰ دلار است.

نمودار اتریوم در تایم فریم روزانه
نمودار اتریوم در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

گاوها با نزول قیمت به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱٬۹۴۹ دلار) در حال خرید هستند که نشان می‌دهد سطوح پایین‌تر همچنان خریداران را جذب می‌کنند. اگر قیمت بالاتر از حمایت روانی ۲٬۰۰۰ دلار باقی بماند، ETH می‌تواند تا ۲٬۰۹۰ دلار و سپس ۲٬۲۰۰ دلار افزایش یابد.

در مقابل، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه برسد، این امر نشان می‌دهد خرس‌ها در حال تلاش برای بازگشت به بازار در کوتاه‌مدت هستند. سپس، ممکن است قیمت به میانگین متحرک ساده ۵۰‌روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۱٬۷۷۹ دلار) کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل (XRP)

قیمت XRP در ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۰.۶۲ دلار) سقوط کرد، اما خرس‌ها نتوانستند قیمت را به حمایت بعدی در ۰.۵۶ دلار برسانند. این امر نشان می‌دهد سطوح پایین‌تر در حال جذب خریداران هستند.

نمودار ریپل در تایم فریم روزانه
نمودار ریپل در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت XRP بین ۰.۷۴ تا ۰.۵۶ دلار گیر کرده است. اگر خریداران قیمت را بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه برده و حفظ کنند، نشان از آغاز افزایش قیمت خواهد بود. سپس ممکن است قیمت ریپل به ۰.۶۷ دلار و متعاقبا به ۰.۷۵ دلار صعود کند. احتمالا قیمت در این محدوده نوسان خواهد کرد.

شکست ۰.۷۴ دلار یا سقوط به زیر ۰.۵۶ دلار می‌تواند آغاز یک روند جدید را رقم بزند. اگر قیمت بالای ۰.۷۴ دلار باقی بماند، ممکن است به ۰.۸۵ دلار برسد. از سوی دیگر، سقوط به زیر ۰.۵۶ دلار می‌تواند قیمت ریپل را به ۰.۴۶ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا (SOL)

خریداران برای حفظ قیمت سولانا در بالای ۵۹ دلار تلاش می‌کنند که نشان می‌دهد خرس ها در سطوح بالاتر فعال هستند.

نمودار سولانا در تایم فریم روزانه
نمودار سولانا در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

یک مزیت نسبی که به نفع گاوهاست، این است که آن‌ها هنوز میدان را خالی نکرده‌اند. این امر نشان می‌دهد خریداران عجله‌ای برای بستن پوزیشن‌های خود ندارند؛ زیرا پیش‌بینی می‌کنند روند صعودی ادامه یابد. در روند صعودی، شکست و بسته شدن کندل روزانه بالای ۶۸.۲۰ دلار می‌تواند مسیر رالی را تا ۷۷ دلار باز کند.

اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۵۱.۳۹ دلار) برسد، این دیدگاه صعودی در کوتاه‌مدت باطل خواهد شد. در این صورت، قیمت SOL می‌تواند تا حمایت مهم ۴۸ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو در چند روز گذشته شاهد نبرد سختی بین گاوها و خرس‌ها در نزدیکی سطح ۰.۳۸ دلار بوده است. شیب صعودی میانگین‌های متحرک و RSI در منطقه اشباع خرید نشان می‌دهد گاوها دست بالا را دارند. اگر قیمت بالاتر از ناحیه مقاومت ۰.۴۰-۰.۳۸ دلار باقی بماند، ADA می‌تواند تا ۰.۴۶ دلار افزایش یابد.

نمودار کاردانو در تایم فریم روزانه
نمودار کاردانو در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر خرس‌ها بخواهند جلوی صعود را بگیرند، باید به‌سرعت قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۳۵ دلار) برگردانند. اگر این اتفاق بیفتد، خریداران کوتاه‌مدت ممکن است سود خود را برداشت کنند و قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰‌روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۳۰ دلار) کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین در چند روز گذشته به تدریج در حال افزایش بوده است. گاوها در ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) قیمت را به بالای ۰.۰۸ دلار رساندند؛ اما نتوانستند موقعیت را حفظ کنند.

نمودار دوج کوین در تایم فریم روزانه
نمودار دوج کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت DOGE در ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) کاهش یافت و به ۰.۰۸ دلار رسید. یک نکته مثبت این است که گاوها همچنان در حال تلاش برای دفاع از سطح ۰.۰۸ دلار هستند. اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، نشان‌دهنده این است که سطح ۰.۰۸ دلار به حمایت تبدیل شده است. این موضوع، احتمال از سرگیری روند صعودی را افزایش می‌دهد. در این صورت، قیمت DOGE می‌تواند به ۰.۱۰ دلار برسد.

RSI نشانه‌هایی از شکل‌گیری واگرایی نزولی را نشان می‌دهد که احتمالا در کوتاه‌مدت باعث اصلاح قیمت خواهد شد. اگر فروشندگان بخواهند کنترل بازار را به دست بگیرند، باید قیمت را پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۰۷ دلار) بکشند و آن را حفظ کنند.

فروشندگان در ۱۷ و ۱۸ نوامبر (۲۶ و ۲۷ آبان) سعی کردند قیمت LINK را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۱۳.۶۴ دلار) برسانند، اما فتیله بلند کندل روزانه نشان‌دهنده خرید قوی در سطوح پایین‌تر است.

نمودار چین لینک در تایم فریم روزانه
نمودار چین لینک در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

یک مقاومت جزئی در ۱۵.۴۰ دلار وجود دارد؛ اما اگر بر این سطح غلبه شود، قیمت LINK می‌تواند بالاترین سقف محلی ۱۶.۶۰ دلار را دوباره آزمایش کند. انتظار می‌رود فروشندگان دوباره در این سطح دفاعی قوی داشته باشند؛ اما اگر گاوها میدان را خالی نکنند، احتمال شکست ۱۶.۶۰ دلار و عبور از آن افزایش می‌یابد.

در مقابل، اگر قیمت از ۱۵.۴۰ دلار کاهش یابد، نشان می‌دهد خرس‌ها در سطوح بالاتر می فروشنده هستند. اگر خرس‌ها بتوانند قیمت را به زیر سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی (در موج ۱۰.۵۰ تا ۱۶.۶۰) یعنی ۱۲.۸۳ دلار کاهش دهند و قیمت را حفظ کنند، روند به نفع خرس‌ها تغییر خواهد کرد.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا