اخبار بیت کوین

احتمال اصلاح قیمت بیت کوین همچنان وجود دارد؛ ۵ نکته مهم که در هفته جاری باید به آن توجه کرد

قیمت بیت کوین (BTC) در آستانه هفته شکرگزاری آمریکا دوباره به بالای ۳۷,۰۰۰ دلار برگشته و گاوها همچنان کنترل خود بر بازار را حفظ کرده‌اند. BTC در نزدیکی سقف ۱۸ ماهه خود باقی مانده و با توجه به اینکه کندل هفتگی آن هم صعودی بسته شده، باید دید چه عواملی طی روزهای آینده می‌تواند روی آن تاثیر بگذارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین به خوبی توانسته رشد خود را حفظ کند و هرچند روند صعودی فعلی آن کندتر از هفته‌های گذشته است، قیمت آن از ابتدای ماه نوامبر (آبان) ۷٪ رشد کرده است. حال سوال این جا است که سرنوشت BTC چه خواهد شد؟

انتشار داده‌های اقتصادی آمریکا می‌تواند نوسانات جدیدی را در بازار کریپتو ایجاد کند؛ اما فاندامنتال‌های شبکه بیت کوین مثل بقیه سال ۲۰۲۳ قوی مانده است. در عین حال، داده‌های مربوط به عرضه BTC و پویایی آن‌ها شگفت‌انگیز است. این داده‌ها نشان می‌دهند بیت کوین‌هایی که به مدت یک سال یا بیشتر جابه‌جا نشده‌اند، در حال حاضر برای اولین بار در تاریخ بیش از ۷۰٪ عرضه BTC را تشکیل می‌دهند. این مسئله ثابت می‌کند هولدرهای بیت کوین علاقه‌ای به فروش دارایی‌های خود ندارند.

نرخ تسلط یا دامیننس بیت کوین بر بازار کریپتو نیز همچنان بالا است. به همین خاطر برخی از تحلیلگران معتقدند بازار کریپتو وارد یک بولران کلاسیک شده و در مراحل اولیه آن قرار دارد. در هر صورت، در مطلب پیش رو ۵ فاکتور مهم و موثر بر روند قیمت بیت کوین در هفته جاری را بررسی خواهیم کرد.

۱- احتمال اصلاح قیمت بیت کوین

بیت کوین با رسیدن به سطح ۳۷,۳۰۰ دلار، کندل هفتگی خود را در محدوده مناسبی بست، اما نتوانست این سطح را حفظ کند. قیمت BTC در حال حاضر هم در محدوده ۳۷,۱۰۰ دلار قرار دارد. تحلیلگر محبوب به نام اسکو (Skew) با انتشار نمودار زیر در پلتفرم اکس (توییتر سابق) اظهار داشت:

نمودار بیت کوین در بازار اسپات بایننس:

عرضه بیت کوین در بالای قیمت فعلی آن و محدوده ۴۰,۰۰۰ دلار به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

شکسته شدن این سطح به حفظ تقاضای بیت کوین در بازار اسپات نیاز دارد.

در صورتی روند صعودی BTC تایید می‌شود که سفارش‌های خرید لیمیت آن به این سطح نزدیک شده و افزایش قیمت و تقاضا را تایید کنند.

توییت اسکو
نمودار بیت کوین – منبع: توییت اسکو

برخی از تحلیلگران نیز معتقدند معاملات بیت کوین در کوتاه‌مدت در یک ناحیه محدود به رنج باقی می‌ماند. مایکل فن ده پپه (Michaël van de Poppe)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت ایت (Eight)، تاکید کرد:

بیت کوین در اینجا یک محدوده ایجاد کرده است. برای خرید باید به مقاومت ۳۸,۰۰۰ دلار و حمایت ۳۳,۰۰۰ تا ۳۴,۵۰۰ دلار توجه کنید.

من فکر می‌کنم بیت کوین ابتدا کمی کاهش یافته (شاید به زیر ۳۶,۰۰۰ دلار برسد) و سپس دوباره رشد می‌کند.

در هر صورت BTC باید روند خود را حفظ کند.

توییت فن ده پپه
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: توییت مایکل فن ده پپه

اینکه بیت کوین با آغاز یک روند اصلاحی سعی کند نقدینگی بازار را آزمایش کند، پیش‌بینی جدیدی نیست. به نظر می‌رسد اهداف نزولی BTC محدوده ۳۳,۰۰۰ دلار و حتی زیر ۳۱,۰۰۰ دلار است. با این حال، برخلاف روند صعودی اخیر BTC که آن را به سقف ۱۸ ماه قبل رساند، جو بسیار آرام‌تری را در میان معامله‌گران نشان می‌دهد و اوپن اینترست (Open Interest) و فاندینگ ریت (Funding Rate) آن خنثی مانده است. تحلیلگری به نام دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades) در این باره اظهار داشت:

برخی از معامله‌گران قبل از بسته شدن کندل هفتگی پوزیشن‌های شورت خود را بستند.

اوپن اینترست بیت کوین در مقایسه با چند هفته قبل خیلی پایین است. فاندینگ ریت هم خنثی است.

توییت دن کریپتو تریدز
نمودار بیت کوین – منبع: توییت دن کریپتو تریدز

داده‌های وب سایت کوین‌گلس (CoinGlass) نشان می‌دهد عملکرد بیت کوین از زمان رشد آن در ماه نوامبر (آبان) همچنان بهتر از عملکرد آن در ماه‌های نوامبر ۲۰۲۲ و ۲۰۲۱ بوده است. دن کریپتو تریدز تاکید کرد:

این داده‌ها خیلی عالی نیستند، اما بیت‌ کوین همچنان در ماه نوامبر (آبان) ۵٪ رشد کرده است. دسامبر (آذر) ماه پرنوسانی است که حرکت‌های بزرگی را به همراه دارد. من فکر می‌کنم باید منتظر پایان پرنوسان سال ۲۰۲۳ باشیم!

توییت دن کریپتو تریدز
عملکرد ماهانه بیت کوین – منبع: توییت دن کریپتو تریدز

۲- انتشار داده‌های اقتصادی آمریکا

در آستانه عید شکرگزاری آمریکا داده‌های اقتصادی خیلی مهمی منتشر نخواهد شد و احتمالا آرامش معامله‌گران بازار کریپتو نیز برهم نخواهد خورد. آمار مربوط به مدعیان بیکاری تنها داده مهمی است که در هفته آینده و در ۲۲ نوامبر (۱ آذر) منتشر می‌شود. به طور کلی، بیت کوین در سال ۲۰۲۳ کم‌تر از داده‌های اقتصادی تاثیر گرفته، اما داده‌های مربوط به بازار کار آمریکا باز هم در ایجاد نوسانات کوتاه‌مدت آن موثر بوده است.

داده‌های منتشرشده در هفته گذشته نشان داد کاهش تورم آمریکا سریع‌تر از پیش‌بینی بازارهای مالی اتفاق افتاده است. با این حال، فعالان بازار سعی کرده‌اند، محتاط باشند. داده‌های «FedWatch Tool» در سایت «CME Group» هم نشان می‌دهد اکثر فعالان بازار معتقدند نرخ بهره آمریکا در سطوح فعلی خود باقی می‌ماند.

احتمال تغییر نرخ بهره در ماه دسامبر
احتمال تغییر نرخ بهره در ماه دسامبر– منبع: CME Group

علاوه بر این، فدرال رزرو صورت جلسه FOMC خود را در این هفته منتشر خواهد کرد. پلتفرم «The Kobeissi Letter» اعلام کرده است:

مهم‌ترین رویدادهای این هفته:

۱. داده‌های مربوط به فروش خانه‌های موجود: سه‌شنبه
۲. صورتجلسه فدرال رزرو: سه‌شنبه
۳. سفارشات اصلی کالاهای بادوام: چهارشنبه
۴. مطالبات اولیه بیکاری: چهارشنبه
۵. تعطیل شدن بازارهای آمریکا برای روز شکرگزاری: پنج‌شنبه
۶. تعطیل شدن بازارهای آمریکا در ساعت ۱ بعد از ظهر: جمعه

جشن شکرگزاری مبارک!

توییت The Kobeissi Letter – پلتفرم اکس

پلتفرم The Kobeissi Letter خاطرنشان کرده هفته آینده هفته کوتاهی است، اما هنوز چند رویداد مهم دارد که مهم‌ترین آن‌ها صورت جلسه فدرال رزرو است.

۳- نگرانی از رونق استخراج بیت کوین

داده‌های فاندامنتال شبکه بیت کوین در بالاترین حد یا نزدیک به بالاترین حد خود باقی مانده‌اند و بسته به عملکرد کوتاه‌مدت بیت کوین ممکن است در هفته آینده هم رشد کنند. علاوه بر این، هش ریت و سختی استخراج BTC همچنان صعودی است. این شاخص‌ها در بیشتر سال ۲۰۲۳ صعودی بودند و در طول مسیر خود با چند اصلاح جزیی مواجه شدند.

با این حال، وضعیت خوش‌بینانه موجود خالی از ریسک نیست. تحلیلگری به اسم «Gigisulivan» در آخرین گزارش وب سایت کریپتوکوانت (CryptoQuant) در ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) اظهار داشت اوج هش ریت بیت کوین همواره قبل از کاهش قیمت آن به دست آمده است. او تاکید کرد:

این نظریه کلاسیک بعد از ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) کم‌رنگ‌تر شد؛ چون روند صعودی بیت کوین به خاطر ETFهای اسپات کنترل بازار را در دست گرفت و باعث شد قیمت BTC بیش از ۳۰٪ رشد کند. نکته مهم این است که ۲ هفته پیش رکورد جدیدی در نرخ هش به وجود آمد. با این حال، اگر قیمت بیت کوین به الگوهای کلاسیک احترام گذاشته و کاهش یابد، به احتمال زیاد هدف نزولی آن بین ۳۰,۰۰۰ تا ۳۱,۵۰۰ دلار قرار دارد.

برخی معتقدند ماینرها می‌خواهند ذخایر بیت کوین خود را تا قبل از هاوینگ در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) افزایش دهند. علاوه بر این، سختی استخراج بیت کوین در ۲۵ نوامبر (۴ آذر) دوباره به صورت خودکار تعدیل شده و احتمالا ۲٪ رشد می‌کند.

داده‌های فاندامنتال شبکه بیت کوین
داده‌های فاندامنتال شبکه بیت کوین – منبع: BTC.com

۴- امید گاوها به دامیننس بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر حدود ۵۲.۵٪ درصد از کل مارکت کپ بازار کریپتو را به خود اختصاص داده است. این مقدار در مقایسه با ابتدای ماه نوامبر (آبان) ۲٪ کاهش یافته، اما همچنان بیشتر از کف سالانه آن یعنی ۴۰٪ است. رشد دامیننس بیت کوین معمولا نشان‌دهنده مراحل اولیه یک بولران کلاسیک در بازار کریپتو است. شرکت سنتیمنت (Santiment) اعلام کرده است:

دامیننس بیت‌ کوین بالاخره کمی رشد کرد. آلت کوین‌ها بعد از روند صعودی ماه قبل با روند اصلاحی مواجه شده‌اند. با این حال، اگر سرمایه‌گذاران نگران شوند و فاد (Fud) موجود در بازار رشد کند، ممکن است با روندهای اصلاحی سریع‌تری مواجه شویم.

نمودار هفتگی دامیننس بیت کوین
نمودار هفتگی دامیننس بیت کوین – منبع: TradingView

دن کریپتو تریدز با توجه به این موضوع اظهار داشته است:

بهترین حالت برای بیت‌ کوین و بازار کریپتو این است که دامیننس BTC با افزایش قیمت آن رشد کند. هنوز نقدینگی کافی برای رشد کل بازار کریپتو به صورت یکباره وجود ندارد. به همین خاطر است که با پخش شدن بیش از حد نقدینگی شاهد این ریزش قیمت‌ها هستیم. با رشد بیت کوین نقدینگی دوباره به آلت کوین‌ها برمی‌گردد و قیمت آن‌ها را افزایش می‌دهد. هرچه نمودار اتریوم به بیت کوین (ETH/BTC) ضعیف‌تر باشد، قیمت BTC در بیشتر مواقع قوی‌تر خواهد بود.

نمودار هفتگی ETH/BTC
نمودار هفتگی ETH/BTC – منبع: TradingView

نمودار ETH/BTC در پایان اکتبر (مهر) به ۰.۰۵ BTC برگشت که پایین‌ترین مقدار آن از اواسط سال ۲۰۲۲ است.

۵- رکورد جدید عرضه بیت کوین

بیش از ۷۰٪ از عرضه بیت کوین در کیف پول‌هایی قرار دارد که مالکان آن‌ها هر گونه سودی را که از پایین‌ترین سطح بازار نزولی در سال ۲۰۲۲ به دست آورده‌اند، دریافت نکرده و در یک سال گذشته توکن‌های خود را جابه‌جا نکرده‌اند. این مقدار، رکورد جدیدی در کل تاریخ بیت کوین است. کالب فرانزن (Cubic Analytics)، تحلیلگر ارشد وب سایت «Cubic Analytics»، با توجه به نمودار زیر اظهار داشت:

بیت‌ کوین در سال گذشته ۱۳۹٪ رشد کرد و ۷۰٪ از کل عرضه در گردش آن فروخته یا منتقل نشد. این یعنی معامله‌گران بازار کریپتو به آن باور دارند.

توییت کالب فرانزن
بخشی از عرضه بیت کوین که در ۱ سال گذشته جابه‌جا نشده است – منبع: توییتر کالب فرانزن

گفتنی است با نزدیک شدن بیت کوین به محدوده ۴۰,۰۰۰ دلار بخش زیادی از BTCهایی که توسط سرمایه‌گذاران در بولران سال ۲۰۲۱ خریداری شده بودند، در سود خواهند بود. بنابراین، منطقه زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار می‌تواند به خوبی نشان دهنده یک نقطه عطف کلیدی برای کسب سود این دسته از سرمایه‌گذاران خواهد بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا