تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۴ آلت کوین با پتانسیل رشد؛ ۱۳ آذر ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین بالاخره هفته گذشته از مقاومت ۳۸٬۵۰۰ دلار فراتر رفت و ساعاتی پیش برای اولین بار در ۱۹ ماه گذشته به ۴۰٬۰۰۰ دلار رسید. در ادامه، قیمت باز هم افزایش یافت و ساعاتی پیش از ۴۱٬۰۰۰ دلار عبور کرد. افزایش قیمت بیت کوین در حالی اتفاق افتاده است که اکنون نرخ ریالی آن سقف جدیدی ثبت و نسبت به زمان بیت کوین ۶۸٬۰۰۰ دلاری، افزایش پیدا کرده است. این موضوع به تورم فزاینده مرتبط است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین پیش‌بینی‌های مختلف مبنی بر تایید نخستین صندوق قابل معامله بورسی اسپات (ETF) توسط کمیسیون بورس در ماه ژانویه است. کوری کلیپستن (Cory Klippsten)، مدیر شرکت سوان بیت کوین در گفتگویی با بلومبرگ خاطرنشان کرد ظاهرا پنجره تایید بیت کوین به ۸، ۹ یا ۱۰ ژانویه محدوده شده است و ممکن است زودتر از پیش‌بینی‌ها شاهد تایید آن توسط SEC باشیم.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند قیمت بیت کوین پس از تایید ETFها افزایش یابد. با این حال، در هر روند صعودی احتمال اصلاح قیمت وجود دارد و ممکن است برخی از معامله‌گران از فرصت پیش‌آمده برای فروش و دریافت سود استفاده کنند.

لازم به ذکر است افرادی که همواره از استراتژی DCA استفاده می‌کنند، در بلندمدت از سود آن بهره‌مند خواهند شد. اگر کسی این استراتژی را برای بیت کوین از سال ۲۰۲۰ به کار بسته بود، اکنون ۱۰۶٪ سود کسب کرده بود. این در حالی است که این میزان سود برای سهام نزدک ۲۸٪، شاخص S&P 500 ۱۸٪، طلا ۱۶٪ و اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا ۲۰٪- است.

حال سوال اینجاست که آیا رشد اخیر بیت کوین جان تازه‌ای به بازار آلت کوین‌ها می‌بخشد؟ در ادامه، تحلیل تکنیکال بیت کوین، کاسپا، تورچین، منتل و رندر را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

قیمت بیت کوین در تاریخ ۱ دسامبر (۱۰ آذر) مقاومت سربار ۳۷٬۹۸۰ دلاری را به سمت بالا شکست و الگوی مثلث صعودی رسم‌شده در نمودار را تکمیل کرد. هدف این الگو، ۴۱٬۱۶۰ دلار بود که محقق شد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

معمولا پس از شکسته شدن یک الگو، قیمت دوباره سطح شکست را آزمایش می‌کند؛ در این صورت احتمال ریزش قیمت تا ۳۸٬۰۰۰ دلار وجود دارد. در صورتی که گاوها (خریداران) از این سطح دفاع کنند و اجازه ندهند از دست برود، چشم‌انداز صعودی افزایش می‌یابد. با توجه به اینکه تا ۴۸٬۰۰۰ دلار هیچ مقاومت قابل توجهی وجود ندارد، بیت کوین در ادامه می‌تواند تا این محدوده افزایش یابد.

درست است که گاوها در حال حاضر بر بازار مسلط هستند اما احتمال ریزش قیمت را نباید نادیده گرفت. انتظار می‌رود پس از اصلاح احتمالی قیمت، بیت کوین دوباره در محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلار با مقاومت خرس‌ها (فروشندگان) مواجه شود. در صورت سقوط قیمت به زیر ۳۸٬۰۰۰ دلار، حد ضرر معامله‌گران کوتاه‌مدت فعال خواهد شد. در ادامه، بیت کوین می‌تواند خط روند صعودی را که در نمودار بالا رسم شده است، آزمایش کند. اگر خرس‌ها بخواهند دوباره بر بازار مسلط شوند، باید قیمت بیت کوین را به زیر این خط روند بکشانند.

نمودار بیت کوین تایم فریم  ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

جهش اخیر باعث شد تا شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار ۴ ساعته به محدوده «اشباع خرید» وارد شود. این یعنی در کوتاه‌مدت ممکن است شاهد اصلاح قیمت بیت کوین باشیم. اولین حمایت در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و دومین حمایت در حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای در نزدیکی سطح شکست ۳۸٬۰۰۰ دلار قرار دارد.

در صورت افزایش قیمت پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای، می‌توان گفت معامله‌گران از هر ریزش جزئی قیمت برای خرید استفاده می‌کنند. چنین اتفاقی چشم‌انداز صعودی را افزایش می‌دهد. در سمت مقابل، سقوط قیمت به زیر ۳۸٬۰۰۰ دلار می‌تواند قیمت را تا خط روند صعودی کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال کاسپا (KAS)

قیمت کاسپا در چند روز گذشته در یک روند صعودی تثبیت شده است؛ این سیگنال مثبتی است و نشان می‌دهد خریداران عجله‌ای برای فروش و دریافت سود ندارند.

نمودار کاسپا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاسپا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، خریداران به دنبال آن هستند تا قیمت را تا مقاومت سربار ۰.۱۶ دلار افزایش دهند. انتظار می‌رود در این ناحیه شاهد مقاومت خرس‌ها باشیم. در صورتی که این مقاومت به سمت بالا شکسته شود، روند صعودی می‌تواند از سر گرفته شود و تا ۰.۲۰ دلار ادامه یابد.

در سمت مقابل، فشار فروش می‌تواند قیمت را از سطوح فعلی یا پس از آزمایش مقاومت ۰.۱۶ دلاری کاهش دهد؛ در این صورت کاسپا ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۰.۱۲ دلار سقوط کند. از دست رفتن این سطح حمایتی را می‌توان به منزله تغییر احتمالی روند در کوتاه‌مدت قلمداد کرد.

نمودار کاسپا تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار کاسپا تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

پرایس اکشن کاسپا در نمودار تایم فریم ۴ ساعته یک الگوی مثلث صعودی تشکیل داده است که با عبور قیمت از ۰.۱۵ دلار تکمیل می‌شود. در صورت تحقق این مهم می‌توان انتظار داشت روند صعودی دوباره از سر گرفته شود و قیمت کاسپا به ۰.۱۹ دلار برسد.

پیش‌بینی صعودی در صورت سقوط قیمت به زیر خط روند صعودی الگوی مثلث بی‌اعتبار می‌شود. معمولا تکمیل نشدن الگوهای صعودی سیگنالی نزولی است، اتفاقی که می‌تواند قیمت کاسپا را تا ۰.۱۱ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال تورچین (RUNE)

قیمت تورچین در روزهای اخیر روند صعودی را تجربه کرده و در تاریخ ۲ دسامبر (۱۱ آذر) از مقاومت ۶.۶۸ دلار عبور کرده است.

نمودار RUNE تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار RUNE تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

گاوها به دنبال آن‌ هستند تا قیمت را بالاتر از مقاومت مذکور حفظ کنند. با این حال، در صورت از دست رفتن این محدوده، قیمت تورچین می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۵.۷۲ دلار) کاهش یابد. در صورت از دست رفتن این میانگین متحرک، می‌توان گفت روند صعودی به پایان خود رسیده است.

 در سمت مقابل، تداوم فشار خرید می‌تواند همچنان قیمت را بالاتر از ۶.۶۸ دلار نگه دارد. در این صورت می‌توان انتظار داشت روند صعودی از سر گرفته شود و قیمت ابتدا تا ۸.۶۰ دلار و سپس ۱۰ دلار صعود کند.

نمودار RUNE تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار RUNE تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

تحلیل تایم‌فریم ۴ ساعته نیز نشان می‌دهد گاوها با عبور از سطح ۶.۶۸ دلار این محدوده را به حمایت تبدیل کرده‌اند؛ اتفاقی که می‌تواند زمینه صعود تا ۸.۲۶ دلار را فراهم کند.

در عین حال، خرس‌ها به دنبال آن هستند تا قیمت را به زیر ۶.۶۸ دلار برسانند. در صورت موفقیت، قیمت تورچین ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای خود اصلاح شود. در صورت ریزش قیمت به زیر این میانگین متحرک، روند کوتاه‌مدت نزولی خواهد شد.

تحلیل تکنیکال منتل (MNT)

قیمت منتل در تاریخ ۳۰ نوامبر (۹ آذر) از مقاومت ۰.۵۴ دلار عبور کرد، اتفاقی که نشان می‌دهد روند صعودی دست‌نخورده باقی مانده است.

نمودار منتل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار منتل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اگرچه شیب صعودی میانگین‌های متحرک از تداوم روند فعلی حمایت می‌کند، واگرایی منفی شاخص RSI نشان می‌دهد مومنتوم صعودی در حال ضعیف شدن است. این اتفاق می‌تواند قیمت را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۵۰ دلار کاهش دهد که سطح مهمی به شمار می‌رود.

افزایش قیمت از این میانگین متحرک را می‌توان به منزله تداوم روند صعودی در نظر گرفت. در این صورت قیمت منتل می‌تواند تا مقاومت سربار ۰.۶۰ دلاری افزایش یابد. در سمت مقابل، در صورت ریزش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو، قیمت می‌تواند تا ۰.۴۶ دلار سقوط کند.

نمودار منتل تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار منتل تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در نمودار تایم‌فریم ۴ ساعته نیز گاوها به دنبال حفظ قیمت بالاتر از سطح شکست ۰.۵۴ دلار هستند. در سمت مقابل، خرس‌ها در تلاش‌اند تا از این فرصت برای کاهش قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای استفاده کنند که سطح مهمی به شمار می‌رود.

در صورتی که قیمت پس از آزمایش این میانگین افزایش یابد، گاوها دوباره برای از سر گرفتن روند صعودی تلاش خواهند کرد. در سمت مقابل، اگر این میانگین از دست برود، اصلاح قیمت شدیدتری آغاز می‌شود که می‌تواند منتل را تا ۰.۵۰ دلار و سپس ۰.۴۶ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال رندر (RNDR)

قیمت رندر پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳.۲۱ دلار) در تاریخ ۳۰ نوامبر (۹ آذر) دوباره افزایش یافت. این امر نشان می‌دهد احساسات همچنان مثبت باقی مانده و معامله‌گران در حال خرید در کف هستند.

نمودار رندر تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار رندر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک نشان می‌دهد در مسیر صعودی، مقاومت زیادی وجود ندارد؛ با این حال واگرایی منفی RSI از تضعیف مومنتوم صعودی خبر می‌دهد. خریداران باید قیمت را به بالای ۳.۷۸ دلار برسانند تا کنترل بازار را در دست بگیرند. در این صورت، قیمت رندر می‌تواند تا ۴.۶۴ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل، اگر قیمت به شدت از سطوح فعلی کاهش یابد، می‌توان گفت فروش خرس‌ها در زمان افزایش قیمت همچنان ادامه دارد. سقوط قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳.۲۳ دلار) اولین نشانه تضعیف تسلط خریداران است. در ادامه، سقوط قیمت به زیر ۲.۹۶ دلار خرس‌ها را بر بازار مسلط خواهد کرد.

نمودار رندر تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار رندر تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در حال حاضر، گاوها به دنبال آن هستند تا قیمت را به بالای ۳.۷۸ دلار برسانند؛ با این حال، با مقاومت شدید خرس‌ها مواجه شده‌اند. در صورت کاهش قیمت از سطوح فعلی و سقوط به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای، حد ضرر بسیاری از معامله‌گران کوتاه‌مدت فعال خواهد شد. در این صورت قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای کاهش یابد.

در صورت از دست رفتن این میانگین متحرک، رنج زدن رندر ممکن برای مدت بیشتری ادامه یابد. در سمت دیگر، خرید در کف معامله‌گران می‌تواند قیمت را پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای افزایش دهد. در این صورت قیمت رندر می‌تواند تا ۴.۶۴ دلار صعود کند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا