تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، سولانا، آوالانچ، RNDR و سویی: ۹ بهمن ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین در روزهای اخیر آرام آرام افزایش یافته که نشان‌دهنده تداوم تقاضا از جانب خریداران (گاوها) است. به گفته جیمز سیفرت (James Seyffart)، تحلیلگر بلومبرگ، ارزش بیت کوین‌های تحت مدیریت صندوق آی‌شرز بیت کوین تراست (IBIT) شرکت بلک راک از مرز ۲ میلیارد دلار عبور کرده است که بیانگر وجود تقاضا برای بزرگترین ارز دیجیتال بازار است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، اگرچه تقاضای بالا مانع از ریزش بیشتر قیمت بیت کوین شده است، بعید است به زودی بولران بیت کوین آغاز شود. در حال حاضر، با توجه به جریان ورودی به صندوق‌های ETF بیت کوین و انتظار برای هاوینگ در ماه آوریل (فروردین)، این ارز احتمالا به فاز تثبیت قیمت وارد خواهد شد.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

وارد شدن به فاز تثبیتی یک سیگنال مثبت است؛ چرا که نشان می‌دهد معامله‌گران هیچ عجله‌ای برای فروش و برداشت سود ندارند و پیش‌بینی می‌کنند روند صعودی ادامه داشته باشد. چنین اتفاقی ممکن است خبر خوبی برای آلت کوین‌ها نیز باشد، زیرا می‌توانند توجه سرمایه‌گذاران را دوباره به خود جلب کنند.

روند بیت کوین در روزهای آتی چگونه خواهد بود؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین، سولانا، آوالانچ، رندر و سویی را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت یت کوین در تاریخ ۲۷ ژانویه (۷ بهمن) از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۱٬۹۵۹ دلار) خود فراتر رفت که نشان‌دهنده کاهش فشار فروش است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، میانگین‌های متحرک رسم شده در نمودار بالا به حالت افقی درآمده‌اند و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز در نزدیکی نقطه میانی خود قرار گرفته که تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد. به همین خاطر ممکن است برای مدتی بیت کوین بین محدوده ۳۷٬۹۸۰ تا ۴۴٬۷۰۰ دلار نوسان کند.

شکسته شدن مقاومت ۴۴٬۷۰۰ دلار و بسته شدن کندلی بالاتر از این سطح اولین نشانه بازگشت خریداران به بازار خواهد بود. چنین اتفاقی می‌تواند قیمت را به اوج ۴۸٬۹۷۰ دلاری برساند. در سمت مقابل اما اگر قیمت به زیر ۳۷٬۹۸۰ دلار سقوط کند، ممکن است شاهد اصلاح شدیدتر تا ۳۴٬۸۰۰ دلار باشیم.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شاهد تقاطع صعودی میانگین‌های متحرک هستیم و شاخص RSI نیز در نزدیکی محدوده اشباع خرید قرار گرفته که نشان‌ می‌دهد خریداران در حال بازگشت به بازار هستند. چنین شرایطی می‌تواند قیمت را تا ۴۳٬۵۰۰ دلار و سپس ۴۴٬۷۰۰ دلار افزایش دهد.

در صورت ریزش قیمت، احتمالا میانگین‌های متحرک به عنوان سطوح حمایتی قوی ایفای نقش خواهند کرد. با این حال، اگر قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای سقوط کند کفه ترازو به نفع فروشندگان (خرس‌ها) متمایل می‌شود. در این سناریو قیمت می‌تواند ابتدا تا ۳۹٬۵۰۰ دلار و سپس ۳۷٬۹۸۰ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا دو روز پیش از میانگین‌های متحرک خود فراتر رفت و در حال حاضر بالاتر از خط روند نزولی رسم شده در نمودار زیر قرار دارد.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۹۳ دلار) به حالت افقی در آمده و شاخص RSI نیز درست بالاتر از نقطه میانی خود قرار گرفته که نشان‌دهنده تعادل بین خریداران و فروشندگان است. اگر قیمت بالاتر از خط روند نزولی مذکور باقی بماند، سولانا می‌تواند ابتدا تا ۱۰۷ دلار و سپس ۱۱۷ دلار صعود کند.

در سمت دیگر اگر قیمت به زیر میانگین‌های متحرک رسم شده کاهش یابد، ممکن است روند تغییر کند و دوباره شاهد آزمایش حمایت ۷۹ دلاری باشیم.

نمودار سولانا تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته نیز قیمت از خط روند نزولی رسم شده بالاتر رفته و الگوی مثلثی نزولی را که پیش‌تر در حال تشکیل شدن بود، بی‌اعتبار کرده که سیگنال مثبتی است.

در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را همچنان بالاتر از این خط روند حفظ کنند، سولانا به احتمال زیاد به سمت ۱۰۷ دلار و پس از آن ۱۱۷ دلار صعود خواهد کرد. در سمت دیگر، ریزش قیمت به زیر ۸۵ دلار می‌تواند این پیش‌بینی صعودی را فاقد اعتبار کند.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ چند روزی است در یک کانال نزولی در نوسان است. قیمت پس از برخورد با ضلع پایینی این کانال در تاریخ ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) افزایش یافت و در ادامه روز گذشته به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۳۴ دلار رسید.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه  - منبع: TradingView
نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر خریداران به دنبال‌ آن هستند تا قیمت را به خط مقاومت کانال برسانند و آن را به سمت بالا بشکنند. با این حال اگر آوالانچ پس از آزمایش خط مقاومت ریجکت شود، احتمالا مدت بیشتری را شاهد نوسان در این محدوده خواهیم بود.

در سمت دیگر اما خرید تهاجمی گاوها می‌تواند قیمت را به بالای مقاومت مذکور برساند. در این سناریو آوالانچ می‌تواند تا ۴۴ دلار افزایش یابد و پس از آن مقاومت ۵۰ دلاری را آزمایش کند.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار آوالانچ تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای شروع به افزایش کرده و شاخص RSI نیز در نزدیکی محدوده اشباع خرید قرار گرفته که نشان‌دهنده تقاضای بالای خریداران است. در روزهای اخیر آوالانچ سه بار تلاش کرده تا خط روند بالایی کانال نزولی خود را به سمت بالا بشکند، اما ناموفق بوده است. بنابراین، همچنان امکان ریجکت شدن و سقوط قیمت وجود دارد.

در صورتی که قیمت پس از آزمایش خط روند نزولی کاهش یابد، اما در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای دوباره افزایش یابد، می‌توان گفت خریداران از هر ریزشی به عنوان فرصتی برای خرید استفاده می‌کنند. چنین اتفاقی چشم‌انداز خروج از کانال مذکور و صعود تا ۴۴ دلار را بهبود می‌بخشد.

در سمت دیگر اما اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین‌های متحرک رسم شده در نمودار برسد، احتمالا برای مدت بیشتری شاهد رنج زدن آوالانچ در این کانال نزولی خواهیم بود.

تحلیل تکنیکال قیمت رندر (RNDR)

قیمت رندر پس از پولبک اولیه، در روزهای اخیر بین ۳.۵۶ تا ۴.۴۰ دلار در حال تثبیت شدن است.

نمودار رندر  تایم فریم ۱ روزه  - منبع: TradingView
نمودار رندر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

هر دو میانگین متحرک رسم شده در نمودار بالا به حالت افقی درآمده‌اند و شاخص RSI نیز بالاتر از نقطه میانی خود قرار گرفته که نشان‌دهنده تعادل بین خریداران و فروشندگان است. در صورتی که قیمت از ۴.۴۰ دلار کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴ دلار) برسد، رندر ممکن است برای مدت بیشتری در محدوده مذکور نوسان کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت از ۴.۴۰ دلار فراتر برود، می‌توان گفت خریداران بر فروشندگان غلبه کرده‌اند. در این سناریو قیمت رندر می‌تواند ابتدا تا ۵.۰۷ دلار و سپس ۵.۲۸ دلار افزایش یابد. شکسته شدن مقاومت ۵.۲۸ دلاری سیگنالی برای از سرگیری روند صعودی خواهد بود.

نمودار رندر  تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار رندر تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شاهد تشکیل الگوی مثلث متقارن هستیم که نشان‌دهنده بلاتکلیفی خریداران و فروشندگان است. خریداران به دنبال آن هستند تا قیمت را از ضلع بالایی مثلث فراتر ببرند. در صورت تحقق این مهم رندر می‌تواند تا ۴.۴۰ و سپس ۴.۷۱ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای برسد، ممکن است شاهد ریزش بیشتر تا ضلع پایینی الگو باشیم.

تحلیل تکنیکال قیمت سویی

قیمت سویی در چند روز اخیر در یک روند صعودی به سر می‌برد. با این حال خرس‌ها به دنبال آن هستند تا این روند را در حوالی ۱.۵۰ دلار متوقف کنند.

نمودار سویی تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سویی تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، یک الگوی کف گرد در نمودار سویی تشکیل شده که در صورت کلوز کندل روزانه بالاتر از ۱.۵۰ دلار تکمیل می‌شود. در صورت تحقق این مهم، رالی سویی ممکن است تا ۲ دلار ادامه پیدا کند و اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای نیفتد، به هدف الگوی مذکور در حوالی ۲.۶۴ دلار حمله کند.

فعلا خرس‌ها با قدرت از مقاومت ۱.۵۰ دلاری دفاع می‌کنند و به دنبال آن هستند تا قیمت را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۱.۱۸ دلار کاهش دهند. در صورت افزایش دوباره قیمت از این ناحیه، احتمال عبور از مقاومت ۱.۵۰ دلاری افزایش می‌یابد. در سمت دیگر اما ریزش به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه می‌تواند مسیر را برای اصلاح تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۰.۹۲ دلار باز کند.

نمودار سویی تایم فریم 
 ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار سویی تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته در حال حاضر قیمت در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای قرار دارد و به دنبال‌ آن است تا از مقاومت سربار ۱.۵۰ دلاری فراتر برود. در صورت تداوم ریزش قیمت و سقوط به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای، ممکن است شاهد اصلاح بیشتر تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای باشیم.

در سمت دیگر اما اگر قیمت از حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای افزایش یابد، می‌توان گفت احساسات کلی همچنان مثبت باقی مانده است. در این سناریو سویی ممکن است از ۱.۵۰ دلار عبور و رالی صعودی خود را از سر بگیرد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا