تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، BNB، ریپل و متیک؛ ۸ مرداد ۱۴۰۲

عملکرد قیمت بیت کوین ضعیف و خسته‌کننده شده است، اما برخی آلت‌کوین‌ها نشانه‌هایی از خروج از سطوح مقاومت خود را نشان می‌دهند. در این مطلب تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۴ آلت‌کوین را بررسی خواهیم کرد که احتمالا بتوانند یک حرکت صعودی را به ثبت برسانند.

به نقل از کوین تلگراف، افزایش ۰.۲۵٪ نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ۲۶ جولای (۴ مرداد) و صحبت‌های جروم پاول ( Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو، پس از جلسه FOMC نیز نتوانست بیت کوین را از محدوده خود خارج کند. این امر نشان می‌دهد افزایش نرخ بهره به هیچ عنوان غافلگیر‌کننده نبود و نتیجه آن از قبل توسط بازارها پیش‌بینی شده بود.

همان طور که گزارش دادیم، داده‌های شاخص هزینه‌های مصرف شخصی ایالات متحده (PCE) مطلوب و کمتر از پیش‌بینی تحلیلگران منتشر شد؛ با این حال، بازار ارزهای دیجیتال به عملکرد ضعیف خود در ۲۸ جولای (۶ مرداد) ادامه داد. از آنجایی که PCE معیار ترجیحی فدرال رزرو برای ارزیابی تورم است، از این رو ناظران بازار به دقت آن را رصد می‌کنند.

وضعیت بازار ارزهای دیجیتال
وضعیت بازار ارزهای دیجیتال؛ منبع: کوین۳۶۰

اگرچه وضعیت قیمت بیت کوین در کوتاه مدت معامله‌گران را بلاتکلیف نگه داشته است، اما بد نیست نیم نگاهی به وضعیت آن در بلندمدت داشته باشیم. جف کندریک (Geoff Kendrick)، رییس بخش تحقیقات کریپتو در استاندارد چارترد (Standard Chartered )، در مصاحبه با CNBC گفت که انتظار دارد بیت کوین سال ۲۰۲۴ را در محدوده ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۱۲۰٬۰۰۰ دلار به پایان برساند. او معتقد است که بیت کوین احتمالا شاهد الگوهای قیمتی خواهد بود که در چرخه‌های هاوینگ قبلی دیده شده‌اند.

در این وضعیت این سوال مطرح می‌شود که آیا با وجود تثبیت قیمت بیت کوین، برخی آلت کوین‌ها توان خارج شدن از این وضع را دارند؟ برای پاسخ به این سوال نمودار بیت کوین و ۴ آلت کوین مطرح را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

برگشت قیمت بیت کوین به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار پایین، ۲۹٬۲۵۰ دلار) و نزدیک شدن میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۲۹٬۷۴۳ دلار) به آن نشان می‌دهد سطوح بالاتر فروشندگان را جذب می‌کنند.

نمودار روزانه BTC/USDT
نمودار روزانه BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نزولی شده است و شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده منفی قرار دارد که نشان می‌دهد برتری نسبی در دست خرس‌ها است.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر سطح حمایت در ۲۸٬۸۶۱ دلار کاهش دهند، قیمت BTC ممکن است حرکت نزولی خود را تا ۲۷٬۵۰۰ دلار و سپس به ۲۶٬۰۰۰ دلار آغاز کند. اگر چنین حرکتی رخ دهد ممکن است نوسانات بیت کوین برای مدتی در منطقه ۲۴٬۸۰۰ دلار تا ۳۱٬۰۰۰ دلار ادامه یابد.

سطح مهمی که باید در صورت صعود مراقب آن باشیم، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه است. اگر بیت کوین بتواند بر این مقاومت غلبه کند، قیمت می‌تواند تا ۳۱٬۰۰۰ دلار افزایش یابد. در این صورت، خرس‌ها احتمالا در منطقه ۳۱٬۰۰۰ تا ۳۲٬۴۰۰ دلار با چالش سختی روبرو خواهند شد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتر در چند روز گذشته بین میانگین‌های متحرک گیر کرده است. این امر نشان می‌دهد گاوها در کاهش قیمت به سمت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار پایین، ۱٬۸۵۴ دلار) در حال خرید هستند، اما نتوانسته‌اند قیمت را بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۱٬۸۸۱ دلار) نگه دارند.

نمودار روزانه ETH/USDT
نمودار روزانه ETH/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

بعید به نظر می‌رسد این دامنه نوسان محدود برای مدت طولانی ادامه یابد و احتمالا به‌زودی با یک شکست قوی تمام خواهد شد. اگر گاوها قیمت را به بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، قیمت ETH می‌تواند به ۱٬۹۳۰ دلار و در نهایت به ۲٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

برعکس، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه سقوط کند، نشان می‌دهد خرس‌ها دست بالا را دارند. در این صورت، ممکن است اتریوم برای مدتی طولانی‌ در محدوده بزرگی بین ۱٬۶۲۶ تا ۲٬۰۰۰ دلار نوسان کند.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل پس از رالی بزرگ خود در ۱۳ جولای (۲۲ تیر)، ممکن است وارد یک دوره تثبیت شود. مرزهای این محدوده می‌تواند ۰.۶۷ دلار و ۰.۸۵ دلار باشد.

نمودار روزانه XRP/USDT
نمودار روزانه XRP/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۶۸ دلار) افزایش یافته است و RSI در محدوده مثبت قرار دارد که نشان می‌دهد گاوها برتری نسبی را در دست دارند. قیمت XRP می‌تواند تا ۰.۷۵ دلار افزایش یابد و در صورت غلبه بر این سطح، احتمالا این صعود تا ۰.۸۵ دلار ادامه پیدا کند.

در مقابل، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر ۰.۶۷ دلار سقوط کند، نشان می‌دهد خرس‌ها کنترل را در دست گرفته‌اند. در این صورت، قیمت XRP می‌تواند تا سطح ۰.۵۶ دلار کاهش یابد و این سطح احتمالا توسط خریداران حمایت خواهد شد. لازم به ذکر است، قیمت ۰.۵۶ دلار با سطح ۰.۷۸۶ فیبوناچی اصلاحی (تشکیل شده از موج صعودی ۰.۴۶ دلار تا ۰.۹۳ دلار) مطابقت دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در داخل یک الگوی مثلث قرار گرفته است که هنوز معلوم نیست این الگو از کدام طرف می‌شکند. این موضوع نشان می‌دهد هم گاوها و هم خرس‌ها برای به دست آوردن برتری در حال مبارزه هستند.

نمودار روزانه BNB/USDT
نمودار روزانه BNB/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر خریداران قیمت را به بالاتر از میانگین‌های متحرک برسانند، BNB می‌تواند تا خط مقاومت مثلث رشد کند. این سطح برای خرس‌ها بسیار مهم خواهد بود که به شدت از آن دفاع خواهند کرد، زیرا عبور از آن می‌تواند قیمت را به ۲۶۵ دلار و سپس به هدف الگوی مثلث یعنی ۲۹۰ دلار برساند.

در مقابل، اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد، نشان می‌دهد خرس‌ها موفق شده‌اند فشار فروش خود را حفظ کنند. در این صورت، قیمت BNB می‌تواند به خط حمایت الگوی مثلث سقوط کند. این سطح نیز ممکن است خریداران را جذب کند اما اگر آن‌ها نتوانند به یک جهش معنادار دست پیدا کنند، ممکن است کاهش قیمت ادامه یافته و حمایت مهم بعدی در ۲۲۰ دلار را آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت متیک

قیمت متیک در سه روز گذشته بین میانگین‌های متحرک معامله شده است که نشان‌دهنده وضعیت عدم تصمیم‌گیری در میان گاوها و خرس‌ها است.

نمودار روزانه MATIC/USDT
نمودار روزانه MATIC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۶۹ دلار) برسد، نشان می‌دهد خرس‌ها قدرت را به دست گرفته‌اند. در این صورت، قیمت MATIC می‌تواند تا ۰.۶۵ دلار و پس از آن به حمایت قوی در ۰.۶۰ دلار کاهش یابد.

برعکس، اگر قیمت بالا برود و از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه عبور کند، نشان می‌دهد گاوها بر خرس‌ها غلبه کرده‌اند. این امر می تواند به منزله شروع بهبود قیمت تا ۰.۸۰ دلار و متعاقبا به ۰.۹۰ دلار باشد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا