تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، BNB، ریپل و TON؛ ۴ شهریور ۱۴۰۲

پس از اظهارنظرهای رییس فدرال رزرو مبنی بر اینکه افزایش نرخ بهره می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ ادامه یابد، بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها کمی متزلزل شده است. هر چند لحن هاوکیش جروم پاول باعث شد قیمت بیت کوین با ۲٪ نوسان به زیر ۲۶٬۰۰۰ دلار برسد، اما با بازگشت مجدد به بالای این سطح نشان داد برای خروج از این وضعیت به محرک قوی‌تری نیاز دارد. برای این منظور، تحلیل تکنیکال بیت کوین را به همراه اتریوم، BNB، ریپل و TON بررسی خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو در ۲۵ آگوست (۳ شهریور) در سخنرانی خود در نشست جکسون هول هشدار داد تورم بسیار بالاست و بانک مرکزی در صورت نیاز برای افزایش بیشتر نرخ‌ بهره اقدام خواهد کرد. اظهارات پاول نشان می‌دهد احتمالا نرخ بهره برای مدت طولانی‌تری بالا باقی می‌ماند.

با این حال، یک نشانه مثبت این است که پس از یک افت کوتاه مدت قیمت، بازارهای سهام ایالات متحده از پایین‌ترین سطح روزانه خود بهبود یافتند. با سپری شدن این رویداد بدون هیچ گونه حرکت عمده‌ای در قیمت، معامله‌گران منتظر محرک بعدی بازار هستند.

نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال
نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال؛ منبع: کوین ۳۶۰

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، پنترا کپیتال (Pantera Capital) معتقد است بیت کوین به چرخه‌های هاوینگ قبلی خود ادامه خواهد داد. اگر این اتفاق بیفتد، بیت کوین می‌تواند تا آپریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) به ۳۵٬۰۰۰ دلار برسد؛ زمانی که انتظار می‌رود هاوینگ بعدی رخ دهد. پس از آن، قیمت BTC می‌تواند به شدت رشد کرده و تا ۱۴۸٬۰۰۰ دلار صعود کند.

آیا خرس‌ها فشار فروش خود را حفظ می‌کنند و قیمت را به زیر سطوح حمایتی در بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها می‌کشند؟ در ادامه تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۴ آلت کوین را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۲۳ آگوست (۱ شهریور) بار دیگر از مقاومت ۲۶٬۸۳۳ دلار ریجکت شد که نشان می‌دهد خرس‌ها به فروش خود در رالی‌ها ادامه می‌دهند. این امر قیمت BTC را در محدوده بین ۲۶٬۸۳۳ تا ۲۴٬۸۰۰ دلار نگه داشته است.

نمودار روزانه BTC/USDT
نمودار روزانه BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

تثبیت و فشردگی قیمت نزدیک به حمایت یک محدوده علامت نزول است، زیرا نشان‌دهنده عدم خرید تهاجمی توسط گاوها است. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA، خط آبی در نمودار بالا) در ۲۷٬۴۶۳ دلار و شاخص قدرت نسبی (RSI) در قلمرو اشباع فروش، نشان می‌دهند خرس‌ها دست بالا را دارند.

اگر قیمت به زیر ۲۴٬۸۰۰ دلار سقوط کند، ممکن است حد ضرر معامله‌گران زیادی را فعال کند. این امر احتمالا باعث لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ خواهد شد که می‌تواند قیمت BTC را به حمایت ۲۰٬۰۰۰ دلار برساند.

اولین نشانه صعود، بسته شدن کندل قیمت بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خواهد بود. در این صورت، درها برای افزایش احتمالی قیمت به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA، خط قرمز در نمودار بالا) در ۲۹٬۰۵۵ دلار باز خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتر

گاوها در ۲۳ آگوست (۱ شهریور) قیمت اتر را به بالای مقاومت ۱٬۷۰۰ دلار رساندند اما نتوانستند سطوح بالاتر را حفظ کنند. این امر نشان می‌دهد خرس‌ها با قدرت از سطح ۱٬۷۰۰ دلار محافظت می‌کنند.

نمودار روزانه ETH/USDT
نمودار روزانه ETH/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

میانگین‌های متحرک نزولی و RSI در قلمرو اشباع فروش نشان می‌دهند خرس‌ها همچنان کنترل را در دست دارند. فروشندگان سعی خواهند کرد قیمت را به زیر منطقه ۱٬۶۲۶ دلار یعنی به ۱٬۵۵۰ دلار کاهش دهند. اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، قیمت ETH می‌تواند حرکت نزولی خود را به سمت ۱٬۳۶۸ دلار آغاز کند.

در عین حال، گاوها احتمالا برنامه‌های دیگری دارند. آن‌ها به شدت از این منطقه حمایت دفاع خواهند کرد و سعی می‌کنند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱٬۷۳۷ دلار) برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، احتمالا اتریوم برای چند روز دیگر در محدوده بزرگی بین ۱٬۶۲۶ دلار و ۲٬۰۰۰ دلار در نوسان خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

ریکاوری قیمت BNB در سطح شکست ۲۲۰ دلار با مانع مواجه شد. این امر نشان می‌دهد خرس‌ها تلاش می‌کنند تا این سطح را به مقاومت تبدیل کنند.

نمودار روزانه BNB/USDT
نمودار روزانه BNB/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

خرس‌ها در تلاشند تا قیمت را به حمایت روانی ۲۰۰ دلار برسانند. این سطح برای گاوها بسیار مهم است که باید از آن دفاع کنند، زیرا اگر شکسته شود قیمت BNB می‌تواند به حمایت مهم بعدی در ۱۸۳ دلار سقوط کند.

اگر خریداران بخواهند از کاهش قیمت جلوگیری کنند، باید به سرعت قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۲۲۵ دلار) برسانند. در این صورت، BNB می‌تواند یک رالی به سمت خط مقاومت را آغاز کند. این سطح ممکن است دوباره با فروش قوی از سوی خرس‌ها مواجه شود.

تحلیل تکنیکال قیمت XRP

جهش قیمت XRP از حمایت ۰.۵۰ دلار حتی نتوانست به مقاومت ۰.۵۶ دلار برسد که نشان می‌دهد تقاضا در سطوح بالاتر کاهش یافته است.

نمودار روزانه XRP/USDT
نمودار روزانه XRP/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

خرس‌ها سعی خواهند کرد با پایین آوردن قیمت به زیر سطح حمایت ۰.۵۰ دلار، موقعیت خود را تقویت کنند. اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، قمت XRP می‌تواند حرکتی سراشیبی را به سمت حمایت مهم بعدی در ۰.۴۱ دلار آغاز کند. انتظار می‌رود خریداران به شدت در افت قیمت به این سطح خرید کنند.

در روند صعودی، گاوها باید قیمت را به بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۵۶ دلار) برسانند تا کنترل بازار را از دست خرس‌ها خارج کنند. در این صورت، قیمت ریپل می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۶۳ دلار) صعود کند.

تحلیل تکنیکال قیمت Toncoin

قیمت TON در چند روز گذشته در تلاش برای تشکیل یک سطح پایه (base) بوده است. این امر منجر به شکل‌گیری یک الگوی سر و شانه معکوس شده است که با شکست بالای ۱.۵۳ دلار تکمیل می‌شود.

نمودار روزانه TON/USDT
نمودار روزانه TON/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱.۳۵ دلار) شروع به افزایش کرده است و RSI در محدوده مثبت قرار دارد که نشان می‌دهد گاوها در حال بازگشت هستند. اگر خریداران قیمت را به بالای ۱.۵۳ دلار برسانند، قیمت TON می‌تواند شتاب بیشتری گرفته و حرکت جدیدی را به سمت هدف این الگو (به اندازه ارتفاع سر الگو تا خط گردن) یعنی ۱.۹۱ دلار آغاز کند.

برخلاف این فرضیه، اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد، نشان‌دهنده عدم تمایل خرس‌ها به تسلیم شدن است. در این صورت، قیمت می‌تواند ابتدا تا میانگین‌های متحرک کاهش یافته و اگر این حمایت شکسته شود، توقف بعدی در ۱.۲۵ دلار خواهد بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا