تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، SPX و شاخص قدرت دلار؛ ۷ شهریور ۱۴۰۲

در حالی که شاخص S&P 500 (SPX) در تلاش برای بازیابی است، قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها برای شکستن سطوح مقاومت پیش روی خود تلاش می‌کنند. شاخص قدرت دلار آمریکا نیز که اغلب رابطه معکوس با قیمت بیت کوین دارد خط روند نزولی خود را شکسته و گارد صعودی گرفته است. در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین و اتریوم را به همراه دو شاخص SPX و DXY بررسی خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف و بر اساس داده‌های کوین گلس (CoinGlass)، قیمت بیت کوین در ماه آگوست حدود ۱۱٪ کاهش یافته است، در حالی که میزان این کاهش در ماه مشابه سال گذشته حدود ۱۳.۸۸٪ بوده است. چشم‌انداز بازدهی بیت کوین برای سپتامبر نیز چندان امیدوارکننده به نظر نمی‌رسد. چرا که تاریخ نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۷، بازار بیت کوین در ماه سپتامبر همواره کاهشی بوده است.

مایک مک گلون (Mike McGlone)، استراتژیست ارشد بلومبرگ حتی نسبت به بیت کوین دیدگاه نزولی‌تری دارد. وی در مصاحبه با کیتکو نیوز (Kitco News) هشدار داد که در صورت «رکود اقتصاد جهانی»، قیمت بیت کوین ممکن است تا ۱۰٬۰۰۰ دلار کاهش یابد.

مطالعه کنید: آیا اقتصاد آمریکا سرانجام وارد رکود خواهد شد؟ ۸ زنگ خطر از اقتصاد کلان برای بازار بیت کوین

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

شرایط بازار نشان می‌دهد گاوها و خرس‌ها وارد معاملات بزرگ و پر ریسک نمی‌شوند و بیت‌کوین همچنان در محدوده ۲۴٬۸۰۰ تا ۲۶٬۸۳۳ دلار معامله می‌شود.

نمودار روزانه قیمت BTC/USDT
نمودار روزانه قیمت BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب نزولی میانگین‌های متحرک و RSI در منطقه اشباع فروش نشان می‌دهند خرس‌ها هنوز دست بالا را دارند. با این حال، فروشندگان ممکن است برای از سرگیری حرکت نزولی مشکل پیدا کنند، زیرا گاوها احتمالا با قدرت از سطح ۲۴٬۸۰۰ دلار دفاع خواهند کرد.

اگر قیمت از این سطح حمایتی مهم بازگردد، نشان می‌دهد BTC ممکن است برای مدت بیشتری به تثبیت خود در این محدوده ادامه دهد. در صورت صعود از این محدوده، عبور قیمت از ۲۶٬۸۳۳ دلار اولین نشانه قدرت خواهد بود. در این صورت، قیمت بیت کوین می‌تواند خود را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۲۸٬۸۰۶ دلار) و سپس به ۳۰٬۰۰۰ دلار برساند.

در مقابل، شکست و بسته شدن کندل قیمت به زیر سطح حمایت ۲۴٬۸۰۰ دلار می تواند مرحله بعدی روند نزولی را تا ۲۰٬۰۰۰ دلار آغاز کند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در حوالی حمایت مهم ۱٬۶۲۶ دلار معامله می‌شود که نشان می‌دهد خرس ها فشار فروش را حفظ کرده‌اند.

نمودار روزانه ETH/USDT
نمودار روزانه ETH/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شکست گاوها در شروع یک ریکاوری قوی، خطر شکست قیمت به زیر ۱٬۶۲۶ دلار را افزایش می‌دهد. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت ETH می‌تواند به ۱٬۵۵۰ دلار سقوط کند. این سطح ممکن است با خرید قوی از سوی گاوها مواجه شود.

اگر قیمت از این سطح بالا برود اما از ۱٬۶۲۶ دلار ریجکت شود، این امر نشان می‌دهد خرس‌ها این سطح را به مقاومت تغییر داده‌اند. در این صورت، روند نزولی به سمت ۱٬۳۶۸ دلار محتمل خواهد بود. گاوها باید قیمت را به بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱٬۷۱۶ دلار) برسانند تا سیگنال بازگشت قیمت صادر شود.

تحلیل تکنیکال شاخص S&P 500

شاخص SPX در ۲۴ آگوست (۲ شهریور) از میانگین‌های متحرک ریجکت شد، اما خرس‌ها نتوانستند سطوح پایین‌تر را حفظ کنند.

نمودار روزانه SPX
نمودار روزانه SPX؛ منبع: تریدینگ ویو

پس از ریکاوری قیمت در ۲۵ آگوست (۳ شهریور)، گاوها فشار خرید خود را حفظ کردند و شاخص SPX را به سمت میانگین‌های متحرک بازگرداندند. اگر خریداران بر این مانع غلبه کنند، SPX می‌تواند به منطقه مقاومتی بین ۴٬۶۰۷ تا ۴٬۶۵۰ صعود کند. این منطقه احتمالا شاهد نبرد سختی بین گاوها و خرس‌ها خواهد بود.

اگر قیمت یک بار دیگر از میانگین‌های متحرک ریزش کند، نشان می‌دهد خرس‌ها به شدت از این سطح دفاع می‌کنند. در این صورت، ممکن است قیمت SPX به سمت حمایت ۴٬۳۲۵ دلار کاهش یابد. اگر این سطح شکسته شود، یک الگوی سر و شانه معکوس تکمیل خواهد شد که در صورت تایید آن می‌توانیم شاهد یک اصلاح قیمت به سمت هدف این الگو یعنی ۴٬۰۴۳ دلار باشیم.

تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار (DXY)

گاوها در ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد)، شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) را به بالای خط روند نزولی رساندند که نشان می‌دهد این شاخص گارد صعودی به خود گرفته است.

نمودار روزانه DXY
نمودار روزانه DXY؛ منبع: تریدینگ ویو

خرس ها در ۲۳ آگوست (۱ شهریور) سعی کردند قیمت را به پایین‌ این سطح برگردانند، اما گاوها موضع خود را حفظ کردند. این امر نشان می‌دهد گاوها با موفقیت خط روند نزولی را به حمایت تبدیل کرده‌اند.

گاوها در مرحله بعدی تلاش خواهند کرد تا DXY را به ۱۰۶ برسانند. شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱۰۳ دلار ) و شاخص قدرت نسبی (RSI) در نزدیکی منطقه اشباع خرید نشان‌دهنده برتری خریداران هستند.

اگر خرس‌ها بخواهند بازگردند، باید به سرعت قیمت را به زیر خط روند نزولی برگردانند. اگر آنها موفق شوند، ممکن است شاخص DXY به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا در ۱۰۲ دلار) کاهش یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا