تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتر، سولانا، کاردانو، دوج، چین لینک و دو شاخص SPX و DXY؛ ۲۳ آبان ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۲۰٪‌ افزایش یافته که نشان می‌دهد احساسات به طور قابل‌توجهی در بازار رمزارزها بهبود یافته است. بر اساس داده‌های سایت بیت اینفو چارتز (BitInfoCharts)، افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بیت کوین باعث شده تا تعداد آدرس‌های حاوی بیش از ۱ میلیون دلار بیت کوین (میلیونرهای بیت کوین) از ۲۳٬۷۹۵ عدد در ابتدای سال جاری به ۸۱٬۹۲۵ عدد افزایش یابد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، با وجود رالی اخیر، قیمت بیت کوین ممکن است در کوتاه‌مدت و با توجه به اتفاقات پیش رو در هفته جاری کاهش یابد. امروز عصر شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه اکتبر و فردا شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) منتشر می‌شود. علاوه بر این، مهلت ۴۵‌روزه مجلس نمایندگان آمریکا برای تصویب بودجه سال آینده روز جمعه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) به پایان می‌رسد و در صورت عدم تصویب لایحه بودجه، شاهد تعطیلی دولت این کشور خواهیم بود.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع:‌ Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع:‌ Coin360

اصلاح کوتاه‌مدت قیمت برای روند بازار در بلندمدت مفید است. علاوه بر این، این ریزش احتمالی ممکن است فرصتی برای خرید بیشتر توسط معامله‌گران تلقی شود؛ چرا که اکثر تحلیلگران معتقدند قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ و به دنبال تایید ETF اسپات افزایش می‌یابد.

آیا قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها در کوتاه‌مدت اصلاح خواهد شد یا گاوها همچنان فشار خرید خود را حفظ خواهند کرد؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال شاخص SPX، شاخص قدرت دلار آمریکا به همراه قیمت بیت کوین، اتریوم، سولانا، کاردانو، دوج کوین و چین لینک را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال شاخص S&P 500

شاخص S&P 500 در تاریخ ۹ نوامبر (۱۸ آبان) از خط گردن الگوی سرو شانه رسم شده در نمودار زیر بهبود پیدا کرد و افزایش یافت. این امر نشان می‌دهد خریداران از هر ریزش جزیی برای خرید بیشتر استفاده می‌کنند.

نمودار شاخص SPX تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار شاخص SPX تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۴٬۳۱۹) شروع به افزایش کرده و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز وارد ناحیه مثبت شده است. این امر نشان می‌دهد فعلا بازار در اختیار گاوها (خریداران) است. در صورتی که این شاخص بتواند از خط روند نزولی رسم‌شده در نمودار بالاتر برود، مسیر برای رشد تا ۴٬۵۱۲ واحد باز خواهد شد.

با این حال، بعید است خرس‌ها (فروشندگان) به این راحتی تسلیم شوند. خرس‌ها ابتدا تلاش خواهند کرد تا از خط روند نزولی مذکور محافظت کنند و قیمت را به زیر خط گردن بکشانند. در صورت تحقق این مهم، شاخص S&P 500 می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه کاهش یابد. در صورت از دست رفتن این میانگین، خرس‌ها کنترل بازار را در اختیار خواهند گرفت.

تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار آمریکا

شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) در تاریخ ۳ نوامبر به زیر خط حمایت الگوی کانال نزولی رسم‌شده در نمودار سقوط کرد. با این حال، خرس‌ها نتوانستند ریزش را ادامه دهند و این شاخص دوباره بهبود یافت و به میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار زیر، ۱۰۵.۹۲) رسید.

نمودار شاخص DXY تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار شاخص DXY تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

در صورت ریزش DXY از سطوح فعلی، می‌توان گفت احساسات بازار نزولی شده و معامله‌گران در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه در حال فروش هستند. چنین اتفاقی می‌تواند شاخص دلار آمریکا را تا سطح ۳۸.۲٪ فیبوناچی اصلاحی (تشکیل‌شده از موج ۹۹.۵۸ تا ۱۰۷.۳۵) در حوالی ۱۰۴.۳۸ کاهش دهد.

در سمت مقابل، اگر خریداران بتوانند DXY را از میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه بالاتر ببرند، این شاخص می‌تواند تا خط مقاومت کانال نزولی مذکور افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در چهار روز گذشته نزدیک به خط مقاومت کانال صعودی باقی مانده است؛ با این حال، به دلیل نبود تقاضا در سطوح بالاتر، روند صعودی ادامه پیدا نکرده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

در صورتی که قیمت بیت کوین مجددا وارد الگوی کانال صعودی شود، می‌توان گفت شکسته شدن خط مقاومت این الگو در تاریخ ۹ نوامبر (۱۸ آبان) احتمالا یک تله گاوی بوده است. در این سناریو فروش و برداشت سود معامله‌گران کوتاه‌مدت می‌تواند قیمت را به میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۳۴٬۹۶۱ دلار) کاهش دهد.

قرار گرفتن شاخص RSI در محدوده «اشباع خرید» نیز زنگ خطر را برای تثبیت یا اصلاح احتمالی قیمت در کوتاه‌مدت به صدا در آورده است. این فاز اصلاحی در صورت کشیده شدن قیمت به زیر کانال صعودی می‌تواند بیت کوین را تا ۳۲٬۴۰۰ و نهایتا ۳۱٬۰۰۰ دلار کاهش یابد.

در سمت مقابل، اگر قیمت افزایش یابد و از ۳۸٬۰۰۰ دلار عبور کند، می‌توان انتظار داشت رالی تا ۴۰٬۰۰۰ دلار ادامه داشته باشد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در تاریخ ۱۲ نوامبر پس از آزمایش دوباره سطح کلیدی ۲٬۰۰۰ دلاری افزایش یافت. این امر نشان می‌دهد خریداران به دنبال تبدیل این سطح به حمایت برای صعود بیشتر هستند.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

انتظار می‌رود خریداران بار دیگر به مقاومت ۲٬۲۰۰ دلار حمله کنند. در صورت شکسته شدن این مقاومت و با توجه به این‌که هیچ مقاومتی قابل توجهی تا ۳٬۰۰۰ دلار وجود ندارد، مومنتوم می‌تواند افزایش یابد و قیمت اتریوم به ۳٬۰۰۰ دلار برسد.

در همین حال، احتمالا خرس‌ها با تمام قدرت از مقاومت ۲٬۲۰۰ دلار دفاع خواهند کرد. در صورت پس زده شدن قیمت از این مقاومت، انتظار می‌رود اتریوم برای چند روز بین ۲٬۰۰۰ تا ۲٬۲۰۰ دلار تثبیت شود. در صورتی هم که قیمت به زیر ۲٬۰۰۰ دلار سقوط کند، روند کوتاه‌مدت نزولی خواهد شد. در این سناریو اتریوم می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا) در حوالی ۱٬۹۰۸ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا در تاریخ ۱۰ نوامبر از مقاومت ۴۸ دلار فراتر رفت و روز بعد به ۵۹ دلار رسید. با این حال، روند صعودی با مقاومت خرس‌ها مواجه شد و قیمت کمی کاهش یافت.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

افزایش قیمت سولانا در چند روز گذشته، RSI را به بالای محدوده ۸۸ رسانده که نشان می‌دهد رالی اخیر بیش از حد گسترش یافته و احتمالا با تثبیت یا اصلاح قیمت مواجه خواهیم شد. در صورت ریزش قیمت سولانا از سطوح کنونی، این ارز دیجیتال می‌تواند تا ۴۸ دلار کاهش یابد. انتظار می‌رود فشار خرید در این سطح باعث شود ۴۸ دلار به سطح حمایتی تبدیل شود.

 در سمت مقابل، در صورت از دست رفتن ۴۸ دلار، می‌توان نتیجه گرفت معامله‌گران برای خروج از بازار و برداشت سود هجوم آورده‌اند. در این سناریو ریزش سولانا می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۴۳ دلار) ادامه پیدا کند.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو در تاریخ ۱۰ نوامبر از مقاومت ۰.۳۸ دلاری عبور کرد؛ با این حال با دفاع خرس‌ها مواجه شد و کمی کاهش یافت.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

در حال حاضر، فروشندگان به دنبال کاهش قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه در حوالی ۰.۳۴ دلار هستند. در صورتی که خریداران تمایل دارند روند صعودی پا‌برجا بماند، باید این میانگین متحرک را حفظ کنند. در صورت جهش شدید قیمت از این سطح، احتمال عبور از مقاومت ۰.۳۸ دلار و افزایش تا ۰.۴۲ دلار و متعاقبا ۰.۴۶ دلار وجود خواهد داشت.

در سمت مقابل، در صورت تداوم ریزش قیمت و سقوط کاردانو به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه، احتمالا ADA مدتی را در محدوده ۰.۲۴ تا ۰.۳۸ دلاری در نوسان خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین در تاریخ ۱۱ نوامبر از ۰.۰۸ دلار فراتر رفت. با این حال، سایه بلند کندل تایم فریم روزانه نشان می‌دهد گاوها موفق به ادامه رالی نشده‌اند.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

ناتوانی گاوها در افزایش قیمت باعث شده است که دوج کوین به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۰۷ دلار) کاهش یابد. در صورت جهش قیمت از این سطح، بزرگترین میم کوین بازار می‌تواند دوباره سطح ۰.۰۸ دلار را آزمایش کند. این مقاومت سطح مهمی است و باید آن را زیر نظر داشت؛ چرا که اگر شکسته شود، می‌تواند مسیر را برای افزایش احتمالی تا ۰.۱۰ دلار هموار کند.

در سمت مقابل، از دست رفتن میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه و بسته شدن کندل زیر این سطح می‌تواند دوج کوین را برای مدتی در محدوده ۰.۰۶ تا ۰.۰۸ دلاری باقی نگه دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت چین لینک

افزایش چشم‌گیر قیمت چین لینک در چند روز اخیر باعث شده است که شاخص RSI به بالای ۸۶ برسد. این امر نشان می‌دهد رالی کنونی بیش از حد طولانی شده است و امکان ریزش و اصلاح قیمت وجود دارد.

نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

چنین اتفاقی ممکن است معامله‌گران کوتاه‌مدت را به فروش و برداشت سود در نزدیکی ۱۶.۶۰ دلار در تاریخ ۱۲ نوامبر (۱۹ آبان) ترغیب کرده باشد. در ادامه، قیمت چین لینک می‌تواند تا سطح ۳۸.۲٪ فیبوناچی اصلاحی (تشکیل شده از موج ۱۰.۵ دلار تا ۱۶.۶ دلار) در حوالی ۱۴.۲۷ دلار و سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۱۳.۵۵ دلار کاهش یابد.

در این مسیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱۳ دلار) از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. در صورت افزایش شدید قیمت از این سطح می‌توان گفت معامله‌گران همچنان به ریزش‌ها به چشم فرصت خرید نگاه می‌کنند. در این سناریو قیمت می‌تواند به ۱۶.۶۰ دلار افزایش یابد و در صورت شکسته شدن این مقاومت، به ۱۸ دلار برسد. در سمت مقابل، اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه سقوط کند، این دیدگاه صعودی در کوتاه‌مدت بی‌اعتبار خواهد شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا