اخبار عمومی

احتمال تایید تمام ETFهای اسپات بیت کوین تا ۸ روز دیگر؛ مذاکرات SEC و گری‌اسکیل آغاز شد

مهلت کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا (SEC) برای تایید یا رد صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین به گونه‌ای تداخل پیدا کرده است که این آژانس می‌تواند تا ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) همه ۱۲ پرونده موجود را تایید کند. علاوه بر این SEC مذاکراتی را با شرکت گری‌اسکیل اینوستمنتس (Grayscale Investments) آغاز کرده است تا جزییات درخواست این شرکت برای تبدیل صندوق GBTC به ETF اسپات بیت کوین را بررسی نماید.

به نقل از کوین تلگراف، جیمز سیفارت (James Seyffart) و اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگران ETF بلومبرگ اعلام کرده‌اند که SEC تا ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) می‌تواند همه ۱۲ پرونده ETF اسپات بیت کوین (از جمله پرونده گری‌اسکیل) را تایید کند، اما چنین چیزی هنوز به طول کامل تایید نشده است. جیمز سیفارت اعلام کرده است:

ما هنوز باور داریم که ETFهای اسپات بیت کوین به احتمال ۹۰٪ تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ (۲۰ دی) تایید می‌شوند. با این حال به تاریخی نزدیک می‌شویم که SEC می‌تواند همه درخواست‌های مربوط به این ETFها را تایید کند.

این اولین تاریخی است که به SEC اجازه می‌دهد چنین کاری کند.

مهلت SEC برای تایید یا رد ETFهای اسپات بیت کوین – منبع: توییت جیمز سیفارت

بسیاری از کارشناسان باور دارند که SEC چند ETF اسپات بیت کوین را به طور همزمان تایید می‌کند تا هیچ یک از شرکت‌ها مزیت نسبی بیشتری نسبت به بقیه به دست نیاورند. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، SEC در گذشته اعلام نتیجه درخواست شرکت‌های بلک راک، فیدلیتی، بیت‌وایز (Bitwise)، ویزدم‌تری (WisdomTree)، این‌وسکو (Invesco)، ون‌اک (VanEck) و ولکری (Valkyrie) را به تعویق انداخته بود.

در آن زمان آژانس مذکور ۸ نوامبر (۱۷ آبان) را به عنوان آخرین روز از دوره اظهار نظر خود انتخاب کرده بود. از ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) مهلت SEC برای اعلام نتیجه ۳ پرونده شروع می‌شود. این ۳ پرونده توسط شرکت‌های هشدکس (Hashdex)، گلوبال ایکس (Global X) و فرانکلین (Franklin) ارائه شده‌اند و SEC تا ۲۳ نوامبر (۲ آذر) فرصت دارد آن‌ها را تایید یا رد کند.

هرچند که مهلت SEC برای تایید همه ۱۲ پرونده مذکور در ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) به پایان می‌رسد، این آژانس تا قبل از ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) فرصت دارد ۹ مورد از آن‌ها را تایید کند.

مذاکرات SEC و شرکت گری‌اسکیل برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین آغاز شده است

به نقل از کوین دسک، SEC مذاکرات جدیدی را با گری‌اسکیل اینوستمنتس در مورد جزئیات برنامه این شرکت برای تبدیل صندوق GBTC به یک ETF اسپات بیت کوین آغاز کرده است. این اتفاق می‌تواند پیامدهای مهمی برای صنعت کریپتو داشته باشد؛ چراکه معامله‌گران این بازار مدت‌ها است که منتظر تایید یک یا چند ETF اسپات توسط SEC هستند و بسیاری از آن‌ها چنین رویدادی را نقطه عطف مهمی می‌دانند که مسیر سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال را آسان‌تر می‌کند.

به نظر می‌رسد گری‌اسکیل بعد از پیروزی در دادگاه با بخش تجارت و بازار (Division of Trading and Markets) و بخش امور مالی شرکت‌ها (Division of Corporation Finance) کمیسیون مذکور در تماس بوده است. گفتنی است که هر دو بخش مذکور در ایجاد و تایید صندوق‌های ETF نقش دارند.

شرکت گری‌اسکیل بخشی از یک شرکت مادر به اسم دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) است و به خاطر صندوق GBTC خود مدت‌ها با SEC در ارتباط بود، اما وقتی تصمیم گرفت ETF اسپات بیت کوین را راه‌اندازی کند؛ با مخالفت آژانس مذکور مواجه شد.

اختلافات گری‌اسکیل و SEC سپس به دادگاه کشانده شد؛ اما دادگاه آمریکا هم تایید کرد که SEC در رد درخواست گری‌اسکیل خودسرانه عمل کرده و باید درخواست شرکت مذکور را دوباره بررسی کند. کریگ سالم (Craig Salm)، مدیر ارشد حقوقی گری‌اسکیل، اعلام است:

در حال حاضر ما فقط روی تعامل سازنده خود با بخش تجارت و بازار متمرکز شده‌ایم. هنوز مسائلی وجود دارد که باید آن‌ها را حل کنیم. به طور کلی اتفاقات خوبی رخ داده است و حالا مطمئنیم که ETFهای اسپات تایید می‌شوند. فقط باید ببینیم چه زمانی این اتفاق رخ می‌دهد.

طبق گفته‌های سالم، بقیه متقاضیان ETF اسپات بیت کوین (مثل شرکت‌های بلک راک و فیدلیتی) هم در مذاکرات خود با SEC پیشرفت کرده‌اند. گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس SEC، حدود ۲ هفته پیش اعلام کرده بود که تا وقتی پیشنهادات کارکنان این آژانس را بررسی نکند، نظری درباره پرونده گری‌اسکیل نمی‌دهد. با این حال او در ویدیویی که روز چهارشنبه منتشر شد، روی فعالیت‌های بخش امور مالی شرکت‌ها SEC تاکید کرد. این بخش نقش مهمی در پرونده گری‌اسکیل دارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا