تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، ICP، آربیتروم، STX و MKR؛ ۱۸ دی ۱۴۰۲

انتظار می‌رود کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تصمیم خود در رابطه با ETFهای اسپات بیت کوین را از امروز ۸ ژانویه (۱۸ دی)‌ تا روز چهارشنبه ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) اعلام کند. با توجه به پیش‌بینی‌های مرتبط با تایید احتمالی ETF اسپات، تا آن زمان گاوها (خریداران) تسلط نسبی بر بازار خواهند داشت.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، در حال حاضر سرنوشت بیت کوین پس از تایید احتمالی ETF اسپات به سوال اصلی سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. احتمال می‌رود بلافاصله پس از تایید، قیمت بیت کوین گارد صعودی به خود بگیرد و افزایش یابد؛ اما پس از فروکش کردن تب و تاب و هیجان، معامله‌گران ممکن است برای دریافت سود، کوین‌های خود را به فروش برسانند.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: coin360

در صورت عدم تایید ETF اسپات بیت کوین، احتمالا قیمت به شدت سقوط خواهد کرد. با این حال،‌ بعید است دوباره بازار نزولی شروع شود؛ چراکه معامله‌گران به سرعت بر هاوینگ پیش‌رو در ماه آوریل تمرکز کرده و این عامل احتمالا ریزش قیمت را محدود خواهد کرد. علاوه بر این، این باور که ETFهای اسپات بیت کوین در نهایت تایید می‌شوند از تداوم کاهش قیمت جلوگیری می‌کند.

حال این سوال مطرح می‌شود که تغییرات احتمالی قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها در روزهای آتی چگونه خواهد بود؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اینترنت کامپیوتر، آربیتروم، استکس و میکر را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در تاریخ ۵ ژانویه (۱۵ دی) یک الگوی دوجی و روز بعد یک الگوی Inside-day را در نمودار روزانه خود تشکیل داد که نشان‌دهنده بلاتکلیفی میان گاوها و خرس‌ها (فروشندگان) است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

با این حال، نیمه پر لیوان این است که قیمت همچنان در داخل الگوی مثلث صعودی در حال نوسان است. این الگو در صورتی که بیت کوین از ۴۴٬۷۰۰ دلار فراتر برود و کندلی بالاتر از این سطح بسته شود، تکمیل می‌شود و می‌تواند قیمت را تا هدف ۴۹٬۱۷۸ دلار و پس از آن ۵۲٬۰۰۰ دلار افزایش دهد.

خط حمایت این الگو سطح مهمی است و باید آن را مد نظر قرار داد. در صورتی که قیمت به زیر این خط روند سقوط کند، بیت کوین می‌تواند مجددا ۴۰٬۰۰۰ دلار را آزمایش کند و شاید تا ۳۷٬۹۸۰ دلار کاهش یابد. انتظار می‌رود در این سطوح با تقاضای خرید بالایی مواجه شویم.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم‌فریم ۴ ساعته شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای در حال افقی شدن است و شاخص قدرت نسبی (RSI) درست بالاتر از نقطه میانی قرار گرفته که نشان‌دهنده تعادل بین خریداران و فروشندگان است. مومنتوم صعودی در صورت بسته شدن کندلی بالاتر از ۴۴٬۷۰۰ دلار تقویت خواهد شد. یک مقاومت کوچک در حوالی ۴۵٬۸۷۹ دلار وجود دارد اما در صورت شکسته شدن، قیمت می‌تواند تا ۴۹٬۱۷۸ دلار صعود کند.

در سمت دیگر، سقوط قیمت به زیر میانگین متحرک ۵۰ دوره‌ای بیانگر خستگی خریداران خواهد بود. در این سناریو قیمت بیت کوین ممکن است خط حمایت الگوی مثلثی را آزمایش کند. اگر خریداران می‌خواهند روند صعودی دست‌نخورده باقی بماند، این خط روند باید حفظ شود.

تحلیل تکنیکال قیمت اینترنت کامپیوتر (ICP)

قیمت اینترنت کامپیوتر چند روزی است اصلاح شدیدی را تجربه می‌کند که نشان‌دهنده هجوم گاوها برای برداشت سود و خروج از بازار است.

نمودار اینترنت کامپیوتر تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اینترنت کامپیوتر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، خریداران به دنبال آن هستند تا روند اصلاحی فعلی را در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۱.۱۸ دلار) متوقف کنند. در صورت افزایش قیمت از این سطح می‌توان گفت احساسات همچنان صعودی باقی مانده و معامله‌گران در حال خرید در کف هستند. در ادامه، گاوها برای افزایش بیشتر قیمت ICP تا ۱۴.۴۰ دلار و نهایتا ۱۶ دلار تلاش خواهند کرد.

اما در حال حاضر شاخص RSI یک واگرایی منفی ایجاد کرده که نشان می‌دهد مومنتوم صعودی در حال تضعیف شدن است، به همین خاطر، در صورتی که قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، می‌توان انتظار داشت روند صعودی در کوتاه‌مدت به پایان خود رسیده باشد.

نمودار اینترنت کامپیوتر تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار اینترنت کامپیوتر تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، میانگین‌های متحرک یک تقاطع نزولی را ایجاد کرده‌اند و شاخص RSI نیز در محدوده منفی قرار گرفته است که نشان می‌دهد در کوتاه‌مدت کفه ترازو به سمت فروشندگان است. در صورتی که قیمت به زیر ۱۱.۷۰ دلار برسد، اینترنت کامپیوتر می‌تواند ابتدا تا ۱۱ دلار و سپس تا ۹.۳۶ دلار سقوط کند.

در سمت دیگر، فراتر رفتن قیمت از میانگین‌های متحرک می‌تواند روند اصلاحی را متوقف کند. در این سناریو، ICP می‌تواند به ترتیب تا ۱۵ دلار و سپس ۱۶ دلار صعود کند. انتظار می‌رود در این سطوح شاهد فشار فروش گسترده خرس‌ها باشیم.

تحلیل تکنیکال قیمت آربیتروم (ARB)

قیمت آربیتروم پس از ثبت اوج ۲.۱۱ دلاری خود در تاریخ ۴ ژانویه (۱۴ دی) به زیر ۲ دلار سقوط کرد و در ادامه، تشدید فشار فروش معامله‌گران کوتاه‌مدت این ارز دیجیتال را به سطح شکست ۱.۷۵ دلار کاهش داد.

نمودار آربیتروم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آربیتروم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان در حوالی ۱.۶۷ دلار هستیم. در صورت افزایش قیمت از محدوده ۱.۷۵ دلار، می‌توان گفت این سطح به یک سطح حمایتی تبدیل شده است. چنین اتفاقی احتمال آزمایش دوباره اوج ۲.۱۱ دلاری را افزایش می‌دهد. در این سناریو، قیمت آربیتروم می‌تواند تا ۲.۵۰ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل، اگر قیمت زیر ۱.۷۵ دلار تثبیت شود، آربیتروم می‌تواند میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۱.۵۹ دلار را آزمایش کند که سطح مهمی است و اگر از دست برود ممکن است به ریزش بیشتر تا ۱.۳۵ دلار منجر شود.

نمودار آربیتروم تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار آربیتروم تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم‌فریم ۴ ساعته شاهد کاهش قیمت به ناحیه ۱.۵۷ دلار بودیم. فروشندگان تلاش کردند تا قیمت را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای بکشانند. در این صورت، احتمال کاهش قیمت آربیتروم تا ۱.۵۰ دلار وجود داشته که تا ۱.۵۷ دلار هم ریزش را تجربه کرده است.

اگر خریداران بخواهند از ریزش بیشتر قیمت جلوگیری کنند، باید به سرعت قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (۱.۸۳ دلار) و سپس مقاومت سربار ۱.۹۶ دلاری برسانند. در این سناریو احتمال حمله به مقاومت ۲.۱۲ دلاری وجود خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال استکس (STX)

قیمت استکس در تاریخ ۵ ژانویه از مقاومت سربار ۱.۷۸ دلاری پس زده شد، با این حال، ریزش برای مدت کوتاهی ادامه داشت و این ارز دیجیتال دوباره در مدار صعودی قرار گرفت.

نمودار استکس تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار استکس تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

روز بعد، قیمت از حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱.۴۷ دلار) افزایش یافت که نشان‌دهنده خرید در کف توسط گاوهاست. در ادامه، خریداران قیمت را تا مقاومت ۱.۷۸ دلاری افزایش دادند. انتظار می‌رود در این سطح با مقاومت گسترده فروشندگان مواجه شویم. با این حال، در صورت شکسته شدن این مقاومت، استکس می‌تواند تا ۲.۲۰ دلار و سپس ۲.۵۰ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل، اگر قیمت به شدت از سطوح فعلی خود کاهش یابد، احتمالا استکس برای مدتی بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و مقاومت ۱.۷۸ دلاری نوسان خواهد کرد. اگر قیمت استکس به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود سقوط کند، ممکن است شاهد اصلاح شدیدتری تا ۱.۲۰ دلار باشیم.

نمودار استکس تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار استکس تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم‌فریم ۴ ساعته در حال حاضر قیمت در حوالی مقاومت سربار ۱.۷۸ دلار قرار گرفته است که در کوتاه‌مدت سطح مهمی محسوب می‌شود و باید آن را مد نظر قرار داد. در صورتی که خریداران بتوانند بر این مقاومت غلبه کنند، فاز بعدی روند صعودی آغاز خواهد شد که می‌تواند استکس را تا ۲ دلار افزایش دهد.

در سمت مقابل، ریزش شدید قیمت از ۱.۷۸ دلار می‌تواند قیمت را تا میانگین‌های متحرک و سپس ۱.۳۶ دلار کاهش دهد. در این سناریو قیمت استکس ممکن است برای مدتی بین ۱.۳۶ تا ۱.۷۸ دلار در نوسان باشد.

تحلیل تکنیکال میکر (MKR)

قیمت میکر در طول روند صعودی اخیر خود اصلاح شد. با این حال، نیمه پر لیوان این است که خریداران اجازه ندادند قیمت به زیر سطح شکست ۱٬۶۵۱ دلار بازگردد.

نمودار استکس تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار میکر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۶۱۵ دلار) در حال افزایش است و شاخص RSI در نزدیکی نقطه اشباع خرید قرار گرفته که نشان‌دهنده تسلط نسبی خریداران بر بازار است. اگر قیمت از حوالی ۱٬۶۵۱ دلار افزایش پیدا کند، می‌توان گفت سطح شکست مذکور به سطح حمایتی تبدیل شده است. در این سناریو قیمت میکر می‌تواند به مقاومت سربار ۲٬۰۰۰ دلاری حمله کند.

در سمت مقابل، باید به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه توجه کرد. در صورتی که این حمایت از دست برود، قیمت میکر می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۱٬۴۸۳ دلار سقوط کند.

نمودار میکر تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار میکر تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

همانطور که در نمودار با تایم‌فریم ۴ ساعته مشخص است، پس از آزمایش مجدد خط روند صعودی شاهد خرید در کف خریداران بوده‌ایم. در ادامه، گاوها قیمت را از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای فراتر بردند و در حال حاضر به دنبال آن هستند تا میکر را به بالای مقاومت ۱٬۸۲۵ دلار برسانند. در صورت موفقیت، قیمت میکر می‌تواند تا ۱٬۹۰۰ دلار و سپس ۲٬۰۰۰ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت به زیر خط روند مذکور سقوط کند، مومنتوم صعودی تضعیف می‌شود. در ادامه، در صورتی که سطح ۱٬۶۵۱ دلاری از دست برود، فشار فروش ممکن است افزایش یافته و به سقوط قیمت تا ۱٬۵۰۰ دلار منجر شود.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا