اخبار خارجی

۱۰ سال پیش در چنین روزهایی ساتوشی ناکاموتو ناپدید شد؛ آخرین پیام او چه بود؟

ده سال پیش در چنین روزهایی برنامه نویس (یا برنامه نویسانی) با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو برای آخرین بار در Bitcointalk نظر خود را ارائه داد و برای همیشه جمع توسعه‌دهندگان بیت کوین را ترک کرد (حداقل دیگر با این نام فعالیتی نداشت). خالق شبکه و رمز ارز بیت کوین، ده سال پیش آخرین پیام خود را با جامعه Bitcoin به اشتراک گذاشت. او در این پیام از سایر توسعه‌دهندگان خواست تا بر روی حمله DoS در شبکه تمرکز کنند و راهکاری برای آن در نظر بگیرند. در این خبر، به دور از هیاهوی نوسانات قیمت این ارز دیجیتال، سری به گذشته زده‌ایم و پیام‌های ساتوشی ناکاموتو را مرور می‌کنیم.

ساتوشی ناکاموتو؛ خالق بیت کوین

قصه خالق بیت کوین به عنوان یک معما و راز باقی مانده است. کسی از هویت فردی که بیت کوین را بوجود آورده، اطلاعی ندارد. حتی دقیقا نمی‌دانیم که او یک نفر بوده یا گروهی از دانشمندان چنین سیستم مالی را بوجود آورده‌اند. به هر حال Satoshi Nakamoto از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ رهبری تیم توسعه‌دهندگان بیت کوین را بر عهده داشت و در بسیاری از مواقع مسیر درست را به آنها نشان می‌داد. او (جنسیتش را نیز نمی‌دانیم) یا آنها، در آن سال‌ها از طریق فروم Bitcointalk.org با دیگر توسعه‌دهندگان در ارتباط بود. آخرین پیامی که او در این فروم مطرح کرد، یک سری مطلب تحت عنوان “افزودن محدودیت‌های DoS، حذف Safe mode” بود. این پیام که آخرین مطلب ساتوشی ناکاموتو بود در ۱۲ دسامبر سال ۲۰۱۰ (۲۱ آذر ۱۳۸۹) منتشر شد. او در آخرین نوشته خود تاکید کرد که در این زمینه کارهای زیادی برای انجام وجود دارد.

More work to do

تصویر زیر آخرین پیام او است که تقریبا ده سال پیش منتشر شده بود. عبارت More Work to do به معنی کارهای زیادی هست که باید انجام داد، که در آخرین پیام او آمده به سمبلی برای جامعه بیت کوین تبدیل شده است.

آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو

ترجمه آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو:

کارهای زیادی وجود دارد که باید برای DoS انجام داد. اما پیش از اینکه به ایده‌های پیچیده‌تری بپردازیم، من آنچه را در این زمینه نیاز بوده و انجام داده‌ام را به عنوان نسخه اولیه مطرح می‌کنم. طرح من برای این موضوع در نسخه ۰.۳.۱۹ قرار گرفته است. در این نسخه کنترل‌هایی برای حمله DoS ایجاد شده است. همانطور پیش از این من و گوین به وضوح گفتیم، این نرم‌افزار در برابر حمله DoS اصلا مقاوم نیست و آسیب پذیر است. این یک پیشرفت است، اما هنوز هم راه‌های زیادی برای حمله به این نرم‌افزار وجود دارد که من بتوانم حساب کنم. من این نسخه را در این اینجا قرار داده‌ام تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید. هشدار Safe Mode را حذف کنید. هشدار Safe Mode یک اقدام موقتی در واکنش به ایراد بوجود آمده در نسخه ۰.۳.۹ بود.

 او در ادامه این پیام نوشت:

می‌توانیم بگوییم که آنچه ما به دنبال آن هستیم، این است که کاربران این نرم افزار را در حالت Disable Safe Mode استفاده کنند. اما این اتفاق ظاهر خوبی نداشته و در واقع این هشدار هیچ گاه به عنوان یک ویژگی دائمی در نرم افزار در نظر گرفته نشده است. این حالت را می‌توان در مواقعی که زنجیره طولانی از بلاک های تایید نشده در شبکه PoW مشاهده شد، فعال کرد.

در آن زمان قیمت هر کوین بیت کوین تنها ۲۰ سنت بود. در این ماه، ساتوشی ناکاموتو پاسخ‌های فراوانی را به پرسش‌های فنی مطرح شده در این فروم منتشر کرد. مجموعه این راهکارها، مسیر توسعه و پیشرفت بیت کوین را هموارتر کرد. بررسی تعداد پست‌های ساتوشی در دو هفته اول ماه دسامبر سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد که او در این دو هفته، که در واقع دو هفته آخر فعالیت او بود، بسیار بیشتر از قبل فعالیت داشته و پاسخ پرسش‌ها را داده است.

چرا خالق بیت کوین ناپدید شد

ساتوشی ناکاموتو

 

هیچ کس نمی‌داند که چرا خالق بیت کوین به یک‌باره تصمیم گرفت ناپدید شود. اما مطالعه پیام‌های او روز قبل از انتشار آخرین پیامش، نشان می‌دهد که او ناراحت و غمگین است. دلیل این ناراحتی این بود که یک مقاله بیت کوین را با این عنوان منتشر کرده بود: Could the Wikileaks Scandal Lead to New Virtual Currency.

در آن زمان، ویکی لیکس(مجله انتشار اسناد محرمانه) توسط وزارت خزانه داری امریکا مسدود شده بود. از این رو این مجله برای دریافت کمک قادر به استفاده از پی پل و ویزا و مسترکارت نبود. در نتیجه این مجله از بیت کوین به عنوان ابزار دریافت کمک استفاده کرده بود. از پاسخ‌های ساتوشی ناکاموتو به موضوع ویکی لیکس، می‌توان این برداشت را کرد که خالق بیت کوین از اینکه جامعه کوچک او مورد توجه قرار گرفته بسیار آزرده خاطر شده است.

بهتر بود که این توجه به بیت کوین در زمینه دیگری صورت می‌گرفت. ویکی لیکس با بزرگان درافتاده و خشم آنها را به دنبال خود، به سمت بیت کوین کشیده است.

بیت کوین به سرعت در حال تغییر بود و به نظر می‌رسد ناکاموتو از این موضوع به خوبی اطلاع داشت که کنترل امور از دست او خارج خواهد شد. زمانی که موضوعی در میان مردم مطرح می‌شود، دیگر این مردم هستند که تصمیم می‌گیرند با آن چگونه رفتار کنند.

شش روز پیش از آنکه این مقاله مربوط به ویکی لیکس مطرح شود، کاربری به ساتوشی اعلام کرد که ویکی لیکس به استفاده از ارزهای دیجیتال علاقه نشان داده است. ساتوشی که به نظر می‌رسید از شنیدن این خبر برآشفته شده از او خواست تا این خبر را به او نشان دهد. او از قرار گرفتن بیت کوین در چنین جایگاهی عصبانی به نظر می‌رسید.

ناکاموتو اصرار داشت که بیت کوین باید به تدریج پیشرفت کند و نرم افزار آن باید به تدریج، بهبود یابد.

من به ویکی لیکس اعلام خواهم کرد که سعی در استفاده از بیت کوین نداشته باشد. بیت کوین هنوز بسیار کوچکتر از آن است که بخواهد مورد استفاده قرار گیرد. ما نمی‌توانیم فراتر از ظرفیت خود عمل کنیم و در صورتی که این حجم از تقاضا به سمت استفاده از بیت کوین بیاید، قطعا ایده ما نابود خواهد شد.

اما ویکی لیکس تصمیم خود را گرفته بود و صحبت‌های ساتوشی تاثیری در آن نداشت. ویکی لیکس بیت کوین را به روش پرداخت خود اضافه کرد. تقریبا یک دهه است که کسی از خالق بیت کوین خبری ندارد. اما تعداد زیادی ایمیل و پیام نوشتاری از طرف خالق بیت کوین وجود دارد.

با ناپدید شدن ساتوشی ناکاموتو، بسیاری از افراد خود را ساتوشی واقعی معرفی کردند. اما تا به این لحظه، کسی یند معتبری مبنی بر اینکه او ساتوشی ناکاموتو است ارائه نکرده است. شاید مشهورترین آنها کریگ رایت است. مردی که تقریبا از پنج سال گذشته مدعی است که او ساتوشی ناکاموتوی واقعی است. هر چند ادعای او به طور گسترده توسط جامعه بیت کوین رد شده است. تصویر زیر ریز فعالیت او را در این فروم نشان می‌دهد. او برای آخرین بار در ۱۳ دسامبر در این فروم آنلاین شد.

آخرین باری که ساتوشی آنلاین شد

سخن پایانی

فارغ از تمام این ادعاهای مطرح شده در مورد هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، آنچه مسلم است این است که ساتوشی ناکاموتو در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۰ جامعه بیت کوین رابرای همیشه ترک کرده است. آخرین پیام او هشداری برای حمله DoS بوده که به دیگر توسعه‌دهندگان داده است. پس از این پیام، تقریبا هر آنچه در مورد خالق بیت کوین مطرح شده، گمانه زنی است و فاقد مدارک معتبر است. ناکاموتو در تاریخ ۱۳ دسامبر و یک روز پس از انتشار آخرین پیام خود مجددا وارد فروم شده اما هیچ پیامی را منتشر نکرده است. این آخرین مرتبه‌ای است که ساتوشی ناکاموتو به این فروم وارد شده و این آخرین ورود ساتوشی به فروم بوده است.

منبع
news.bitcoin

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا