مقالات

دلیل افزایش قیمت تتر در صرافی های ایرانی چیست؛ توضیحات تکمیلی توسط مدیریت صرافی ها

طی بازار نزولی و کاهش قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال، قیمت تتر در ایران با افزایش چشمگیری مواجه شد. قیمت تتر در صرافی های ایرانی بسیار بالاتر از قیمت دلار فیزیکی یا حواله دلار شده است و برخی صرافی ها را متهم به دستکاری قیمت در این شرایط کردند. بسیاری از کاربران از ما درخواست کردند که در این خصوص شفاف سازی کنیم و اکنون به بررسی این موضوع می پردازیم.

این مطلب در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ بروزرسانی شده است

قیمت BTC روز جمعه حدود ۵۰ درصد کاهش یافت و به ۳۶۰۰ دلار رسید. اگرچه بسیاری از معامله گرها متحمل ضررهای هنگفتی شدند؛ اما در این بین بسیاری از فرصت پیش آمده برای خرید و فروش ارز دیجیتال و خرید بیت کوین در پایین ترین قیمت استفاده کردند. اما قیمت تتر در صرافی های ایرانی بالاتر از قیمت واقعی دلار فیزیکی بود و همین امر باعث شد که ما قیمت ریالی تتر را در صفحه قیمت ارز دیجیتال خود با روش جدید محاسبه کنیم. 

به دلیل اینکه تفاوت قیمتی بین دلار فیزیکی و دلار دیجیتالی یا تتر در بازار ایران فاحش بود و باعث شده بود که قیمت های ریالی که در صفحه قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال اعلام میکنیم دقیق نباشد و یا منطقی به نظر نرسد، ما در میهن بلاکچین برای اینکه قیمت تتر دقیقی را اعلام کنیم، از قیمت بازارهای معاملاتی نوبیتکس، والکس و رمزینکس میانگین گرفتیم و به عنوان قیمت دلار یا تتر در محاسبات از آن استفاده کردیم.

عوامل ایجاد تفاوت قیمت تتر با دلار فیزیکی

حال بازگردیم به موضوع قیمت تتر در صرافی‌ها. چه عواملی باعث تفاوت قیمت USDT با دلار فیزیکی می شود؟ صرافی ها در واقع بازارهای معاملاتی هستند. در بازارهای معاملاتی نرخ ارز یا در اینجا تتر را افرادی که سفارش خرید و فروش ثبت می کنند مشخص می‌کنند. در بازار نزولی، تتر با تقاضای زیادی روبرو شد. اینکه قیمت آن افزایش یافت در واقع به دلیل تقاضاهای زیاد و ثبت سفارش با قیمت‌های بالا بود.

در واقع این مسئله در خصوص تمام ارزها و صرافی ها صدق می‌کند. پس می‌توان گفت با توجه به تقاضای بالا، تتر در بازار کم می شود و تعادل عرضه و تقاضا بهم می ریزد. از آنجایی که تقاضا بالا می‌رود و عرضه کم است، موجب افزایش قیمت می شود. در واقع عرضه و تقاضا بیشترین تاثیر را بر روی قیمت می‌گذارند. البته نهنگ‌های بزرگی وجود دارند که می‌توانند قیمت را دستکاری کنند. اما این اتفاق بیشتر در بازارهای جهانی روی می دهد که خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد که این عامل را در افزایش اخیر قیمت تتر در صرافی های ایرانی در نظر بگیریم. به صورت کلی می‌توان دلایل زیر را به عنوان علت‌های تفاوت قیمت USDT و دلار در صرافی‌ها عنوان کرد:

  • سیاست‌های ارزی دولت ایران
  • ارزش ریال و گپ قیمتی
  • کارمزد شبکه‌های مختلف
  • عرضه و تقاضا
  • کارمزد صرافی‌های ایرانی
  • تفاوت ماهیت تتر و دلار

با توجه به اینکه کاربران درخواست شفاف سازی در این خصوص را داشتند، تصمیم گرفتیم از صرافی‌های ایرانی چندین سوال در این مورد بپرسیم. سوالات و پاسخ هر صرافی را در زیر مشاهده می کنید:

چرا قیمت تتر انقدر بالا رفت و تفاوت فاحشی با قیمت دلار (یا دلار حواله) پیدا کرد؟

سوال بعدی هم مرتبط با مشکلات دیگری است که به علت بار سنگین خرید و فروش در این چند روز در صرافی های ایرانی به وجود آمده بود مطرح کردیم.

آیا مشکلی با درگاه های بانکی، رمز پویا ، محدودیت های انتقال وجه و … نداشتید ؟

پاسخ صرافی آبان تتر

پاسخ مدیر فنی صرافی آبان تتر به سوالات ما این بود:

تقاضا برای پول نقد غیر فیزیکی که راحت و سریع به هر جای دنیا منتقل بشود و ناقل ویروس هم نباشد، بالا رفته است. در این چند روز، عرضه هم کم بود؛ و این به جایی رسید که همه صرافی‌های بزرگ و کوجک دنیا هم بیت‌کوین‌های خود را به تتر تبدیل می‌کردند تا با قیمت بیشتر به تقاضای بازار عرضه کنند. صرافی‌های ارزدیجیتال ایران هم مستثنی نیستند. در ضمن الان همه صرافی‌ها با افت شدید قیمت بیتکوین نگران ضرر شدید در هفته‌های صعود هستند.

پاسخ صرافی والکس

بردیا احمدنیا مسئول بازار معاملاتی والکس گفت:

تتر ارزی هست که افراد برای خرید و فروش بیت کوین در سایت‌های خارجی استفاده می‌کنند. برای همین موضوع، در مواقعی که قیمت بیت کوین پامپ یا دامپ می شود تقاضا برای USDT به شدت افزایش پیدا می‌کند و به دلیل وجود کمبود تتر در بازارهای داخلی و عدم فروش بسیاری از صراف های سنتی بزرگ، قیمت تتر افزایش پیدا می کند. دلیل این امر افزایش تقاضا و کاهش عرضه هست.

در مورد دومین سوال هم به دلیل بالا بودن تعداد واریزی‌ها درگاه‌های پرداخت نمی‌توانند سرویس پایداری ارائه بدهند و ما برای رفع این مشکل به صورت همزمان از سه درگاه بانکی استفاده می‌کنیم.

پاسخ صرافی ساناکش

امین عبادی مسئول صرافی ساناکش خاطر نشان کرد:

زمانی که بیت کوین ریزش‌های شدید دارد معمولا ماینرها تامین نمی کنند و عملا فروش ندارند و حالا به عنوان اینکه حدودا ۲۰ الی ۲۵ درصد تا ۳۰ درصد بازار کریپتو را ماینرها تشکیل می‌دهند، خب این عزیزان وقتی فروش نداشته باشند طبیعتاً عرضه تتر و عرضه ارزهای دیجیتال کلا پایین می‌آید. دومین مطلب در ریزش شدید این است که خیلی از کسانی که موجود کار بیت کوین هستند، مثلا طرف ۱۰۰ بیت کوین دارد برای ترید و دنبال این است که بیت‌های خود را ۱۰,۰۰۰ بفروشد، یه هجومی به بازار می شود که جنبه روانی دارد و این خود تاثیرگذار است.

کما اینکه خود بایننس و خیلی از اکسچنج‌ها در نوسان‌های وحشتناک هم ۲۰ الی ۲۵ درصد ریت تبدیل می گرفتند، یعنی شما ۴۰۰۰ تتر می‌خواستید بخرید، روی ۴۰۰۰ مثلا با ۲۰ درصد ۲۵ درصد قیمت نهایی ۵۰۰۰ در میامد، وقتی طبیعتاً چنین نوسان هایی در بازار اتفاق می‌افتد این خیلی عادی است که ارزش تتر اینجوری باشد.

کما اینکه مثلا روی نرخ قیمتی ۱۳۰۰۰ یا ۱۴۰۰۰ بیت کوین، عملا تتر روی ریت منفی یک معامله می‌شد. این امر به دلیل عرضه و تقاضای خود بازار و هجوم معامله گرها به بازار به وجود می آید. و یه بخشی هم که شاید خیلی دوستان به آن توجه نکنند چون مخفی است به این دلیل است که صاحبان بازار بلاک چین و نهنگ‌های پشت این داستان دنبال این هستند که بیت کوین را در این اعداد جمع آوری کنند و از عرضه تتر خودداری می کنند.

بهتر است بگویم وقتی صاحبان بازار اینجوری می‌بینند ترجیح می دهند تتر تو بازار نریزند و وقتی کسی می خواهد بیت کوین بخرد حالا با بروکرها هماهنگ هستند که با ریت ۲۰ درصد ۲۵ درصد بالاتر بیت هاشون را بفروشند تا ضررشان کمتر باشد.

 

پاسخ صرافی نوبیتکس

امیرحسین راد مسئول بازار معاملاتی نوبیتکس اعلام کرد:

قیمت ارز دیجیتال تابعی از قیمت تتر هست و زمانی که تقاضا به شدت بالا می رود و چند برابر می شود. طبیعتا عرضه پاسخگوی این میزان تقاضا نخواهد بود. فراموش نکنیم ما عرضه کننده اصلی ارزهای دیجیتال در جهان نیستیم پس در این شرایط باید از سایر نقاط دنیا نیاز خریدار ایرانی پاسخ داده بشود. یه مقایسه ساده می‌تواند بالارفتن قیمت ماسک در این روزها باشد که منحصر به کشور ما نبود و در تمام دنیا این افزایش رو شاهد بودیم. دلیل ساده موضوع این است که تولید ماسک برای یک سطح مشخص از نیاز در شرایط عادی بوده است. حالا وقتی شرایط اضطراری پیش آمده عملا تولید پاسخگوی مصرف نخواهد بود.

در شرایط فعلی هم ما به هیچ کسی توصیه خرید نداریم. خودمان هم معتقدیم قیمت های فعلی بالاتر از ارزش واقعی این نوع ارزها هستند و صرفاً هجوم خریداران این شرایط رو رقم زده است. توجه داشته باشید این پدیده منحصر به ایران هم نیست. حتی در کشورهای همسایه مثل ترکیه هم قیمت تتر به لیر حداقل ۵٪ بالاتر از قیمت دلار به لیر هست بدلیل همین موضوعی که عرض کردم خدمتتان.

پاسخ صرافی کریپتوکامرس

مسئول صرافی کریپتوکامرس پاسخ داد:

١- در همه بازارها در مرحله اول عرضه و تقاضا تعيين كننده قيمت هستند. در روزهاي اخير تقاضاي تتر به شدت افزايش يافته است و حتي قيمت آن از يك دلار هم چند سنت بالاتر رفت.

٢- حواله دلار در شرايط فعلي بسيار كمياب شده است و اين در حالي است كه مراحل خريد تتر از دلار حواله شامل چندين مرحله كارمزد مي شود. وقتي قيمت حواله دلار به ١٦ هزار تومان مي رسد و هر تتر با قيمت تمام شده ١٧٦٠٠ تومان به دست صرافي ما مي رسد، بايد با چه قيمتي آن را بفروشيم؟

٣- همواره اختلاف بين قيمت خريد و فروش ما ثابت است و براي ما فرقي ندارد كه تتر در حال حاضر چه قيمتي دارد و اين عرضه و تقاضاست كه قيمت خريد تتر را معیين مي كند.

٤- همين عرضه و تقاضاست كه باعث شده قيمت در تمامي صرافي ها افزايش يابد. هر كالايي كه تقاضا براي آن افزايش يابد هم گران و هم احتمالا كمياب ميشود (درست مثل ماسك و دستكش در روزهاي اخير)

٥- اگر قيمت فروش تتر افزايش پيدا كرده، به همان ميزان قيمت خريد آن از مشتري هم افزايش داشته است.

پاسخ صرافی ارز پایا

مسئول بازار معاملاتی ارزپایا گفت:

افزایش قیمت در بازار تتر کاملا مشهود است.

تورم صعودی از سمت برخی فروشنده های بزرگ صورت گرفته است. در چند روز اخیر افرادی با وبسایت تماس گرفتند که قصد فروش تتر به مقدار بیش از ۱۰۰ هزار تا رو داشتند و ادعا می کردند که نرخ دلار افزایش پیدا خواهد کرد و به همین علت تتر خودشون رو به بالاترین قیمت پیشنهادی در بین صرافی ها و بازار های معاملاتی خواهند فروخت.

قطعا اینگونه افراد ابتدا موج نگرانی را در فضای مجازی بپا کرده و با سوء استفاده از این شرایط سود کسب می کنند.

همچنین بازارهای معاملاتی بصورت عرضه و تقاضا فعالیت می کنند پس خودشون به تنهایی قدرت زیادی برای دستکاری بازار ندارند.

پاسخ صرافی پارس بیت

مهکامه شریف زاد مدیرعامل صرافی پارس بیت نیز پاسخ خود را در یک فایل ارسال کردند که تصاویر فایل را در زیر با شما به اشتراک می گذاریم:

شریف زاد ادامه داد:

وی افزود:

پاسخ صرافی اکسیر

مسئول بازار معاملاتی اکسیر بیان کرد که تیم این مجموعه به این جمع بندی رسیده است:

در ریزش اخیر قیمت بیتکوین ما بیشتر شاهد اشتیاق کاربرها به نگهداری و خرید بودیم تا ترس از ضرر و فروش بیتکوین ها. حتی فروشنده‌ها برنامه ریزی کردند که قیمت پایین تر بیاد دوباره خرید کنند.

بار ترافیکی سایت به نسبت روزهای دیگه خیلی بالا رفت. حجم معاملاتمان تقریبا دو برابر شد، حجم واریز و تیکت‌ها بین دو تا سه برابر شد. تحلیل ما این است که، این سری فوموی فروش بین کاربرا زیاد نبود و خیلی ها اقدام به خرید بیتکوین و نگهداری آن کردند. به طوری که الان حجم دارایی ها بصورت بیتکوین بیشتر از قبل هست.

در مورد افزایش قیمت تتر هم یک عامل می تواند نیاز به خرید بیتکوین باشد. چون تتر را همه جا می شود خیلی راحت به بیتکوین تبدیل کرد، تقاضا برای خرید بیشتر شد و فروشنده ها کمتر.

در مورد رمز پویا، این آمار بهتر است از پرداخت یارها گرفته شود، ولی از آنجایی که ما با دوتا پرداخت یار کار می کنیم یه عددی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد ریزش تراکنش موفق داشتیم. ولی کاربرای پلتفرم هایی مثل اکسیر چون راه دیگری ندارند برای واریز وجه (مثلا خرید حضوری، کارت کشیدن و…)، چندبار تراکنش رو انجام می دهند تا بالاخره یکی موفق شود.

یه مورد دیگر، هاوینگ هست. مردم دانششان به نسبت هاوینگ قبلی بیتکوین بیشتر شده است. به نظر می رسد نمیتوانیم انتظار داشته باشیم که رفتار بازار و بیتکوینر ها مثل قبل باشد.

جمع بندی نهایی

افت های شدید در بازار ارزهای دیجیتال اولین باری نیست که اتفاق می افتد. البته باید گفت این ریزش یکی از سنگین ترین سقوط‌های بازار بود و قطعا تبعات زیادی به همراه داشته است. اما با توجه به توضیحات تکمیلی مدیریت صرافی‌ها که بالا به آنها اشاره شد؛ مشخص شد دلیل اختلاف قیمت USDT با دلار دلایل منطقی داشته است که در این وضعیت اجتناب ناپذیر بوده است.

این روزها نباید این نکته را فراموش کنیم که چه به عنوان کاربر و چه به عنوان فعال این حوزه؛ باید سعی کنیم انتقادات و مشکلات موجود را به بهترین نحو ممکن پشت سر بگذاریم و قضاوت کردن یک طرفه بدون پایه و اساس را مبنای استدلالات خود قرار ندهیم.

همانطور که همه میدانیم به دلیل نبود قانون گذاری درست در ایران و سایر کشورهای جهان؛ فعالیت در این حوزه با مشکلات زیادی همراه است و کسانیکه که تلاش میکنند سرویس خاصی ارائه دهند؛ علاوه بر فراز و نشیب های بازار با معضلات دیگری نیز دست و پنجه نرم میکنند.

  • چرا قیمت تتر با دلار تفاوت دارد؟ 

مهم‌ترین عوامل ایجاد اختلاف قیمت USDT با دلار سیاست‌های ارزی دولت ایران، ارزش ریال و گپ قیمتی، کارمزد شبکه‌های مختلف، عرضه و تقاضا، کارمزد صرافی‌های ایرانی و تفاوت ماهیت تتر و دلار است.

  • تفاوت قیمت دلار و تتر در ایران چقدر است؟

معمولا تتر بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان از دلار گران‌تر است و این اختلاف قیمت در زمان‌هایی که بازار با افزایش و کاهش ناگهانی قیمت مواجه می‌شود، می‌تواند بیشتر هم بشود. 

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا