مقالات

استیبل کوین جدید تتر با پشتوانه یوان چین، جدیدترین روش برای دور زدن قانونگذاری ها

کمپانی سازنده تتر؛ استیبل کوین با پشتوانه یوان چین به اسم CNHT را معرفی کرد. این ارز دیجیتال جدیدترین محصول از مجموعه کوین های این شرکت است که مطابق با مسائل قانونگذاری می‌باشد.

مروری بر نحوه کنترل ارز در کشور چین

به عنوان بخشی از استراتژی پولی کشور چین در خصوص حفظ و افزایش ارزش یوان نسبت به دلار، کنترل مسیرهای ورود سرمایه به این کشور توسط دولت اجباری است. این نظریه بخشی از مفهوم اقتصاد بین المللی به اسم “سه گانه غیرممکن” می‌باشد.

طبق این نظریه، برای دولت ها غیرممکن است که تمام سه مورد زیرا را به طور همزمان در اختیار داشته باشند. این سه مورد عبارتند از:

  • نرخ ثابت تبادل با ارز خارجی
  • حرکت آزاد سرمایه
  • قابلیت تعیین نرخ های بهره

دولت چین تصمیم گرفته است تا به منظور اهداف تجاری به اصلاح نرخ تبادل یوان نسبت به دلار بپردازد، در حالی که قابلیت تعیین نرخ بهره را برای برانگیختن اقتصاد حفظ کند.

در نتیجه، شهروندان چینی هر سال فقط می‌توانند معادل ۵۰ هزار دلار به صورت یوان از کشور خارج کنند. به علاوه، تبادل و تراکنش ارز به داخل یا خارج از کشور به دقت توسط بانک مرکزی چین نظارت می‌شود.

بازار سیاه برای انتقال یوان

به دنبال کنترل ذکر شده، بازار سیاه بزرگی برای انتقال یوان به خارج از کشور ایجاد شده است. با در نظر گرفتن اینکه نرخ بهره در کشور چین به مقدار کم حفظ شده است، این شرایط نیز منطقی به نظر می‌رسد، یعنی آنکه برگشت سرمایه و کسب سود در خارج از کشور چین بیشتر می‌باشد.

دا هانگ فی موسس NEO در همایش جامعه NEO در سال ۲۰۱۹ گفت در نتیجه، ممنوعیت بیت کوین در کشور چین یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است. برای آنکه کشور چین بتواند کنترل سرمایه خود را حفظ کند، باید مطمئن شود که ابزارهای مبادلاتی نظیر بیت کوین محدود شده اند.

اما تهدید دیگری برای رژیم پولی کشور چین وجود دارد؛ تتر.

دور زدن نظارت های کشور چین با استفاده از USDT

گروه متشکل از مدیران اجرایی شرکت های VeChain، NEO، آنتولوژی، توموچین و سایر پروژه های بلاک چین آسیایی اذعان داشتند که استیبل کوین با پشتوانه دلار شرکت تتر به اسم USDT یکی از محبوب ترین روش های انتقال پول به خارج از کشور چین می‌باشد.

یوان جی ژانگ مدیر ارشد اجرایی شرکت کانفلاکس گفت دور زدن کنترل و نظارت های ارزی یکی از پراستفاده ترین کاربردهای این استیبل کوین می‌باشد. استیبل کوین USDT روشی ارزان برای اجتناب از این نظارت ها می‌باشد بدون آنکه به قرار گرفتن در معرض نوسان های بیت کوین نیازی باشد.

برخلاف سایر استیبل کوین ها، تقریبا می‌توان گفت که تتر اصلا قانونگذاری نشده است. شرکای بانکی این شرکت در باهاماس قرار دارد که بهشت فرار کنندگان مالیاتی می‌باشد. موسسان شرکت تتر از افشای محل زندگی خود طفره می‌روند تا اقدامات قانونی را کاهش دهند. آیفینکس (iFinex) که شرکت مادر بیتفینکس و تتر می‌باشد دائما درگیر کشمکش های قانونی، هک و مسائل میلیارد دلاری دیگر است.

علیرغم بدنامی تتر و حتی اخبار مبنی بر اینکه فقط ۷۴ درصد USDT دارای پشتوانه دلار می‌باشد، در آخر می‌توان گفت که این مسائل اصلا اهمیت ندارند. ارزش اصلی USDT در خصوص دور زدن قانونگذاری ها می‌باشد و نه ثبات مطلق یا قابلیت بازخرید آن.

روش های دیگر برای اجتناب از مسائل قانونگذاری

اکنون تتر در حال ارائه استیبل کوین با پشتوانه یوان چین می‌باشد. نکته قابل ذکر این است که پشتوانه کوین مورد نظر CNH می‌باشد، نه CNY.

اگرچه CNH و CNY هر دو ارز ملی چین می‌باشند، اما CNY در داخل کشور چین مورد استفاده قرار می‌گیرد و با نرخ مشخص شده توسط بانک خلق چین (بانک مرکزی چین) معامله می‌شود. در مقابل، CNH همانند سایر ارزهای بین المللی به صورت آزاد و شناور معامله می‌شود.

استیبل کوین CNHT روشی دیگر نیز برای آسانتر کردن خروج پول از کشور چین ارائه می‌دهد. صادرکنندگان برای خارج کردن یوان را از کشور چین می‌توانند CNH را به استیبل کوین CNHT تبدیل کنند، CNHT را با USDT و سپس با بیت کوین و در آخر با دلار معامله کنند.

این فرایند برای پولشویی و قاچاق ارز بسیار ایده آل است زیرا کل این فرآیند را بدون نیاز به بررسی های تایید هویت (KYC) یا اقدامات ضدپولشویی (AML) انجام داد. با استفاده از صرافی های کوچکتر و قانونگذاری نشده و صرافی های بیت کوین همتا به همتا، کل این فرآیند را می‌توان به دور از نظارت های مالی موجود انجام داد.

استیبل کوین CNHT ابتدا در بلاک چین اتریوم و به عنوان توکن ERC-20 در دسترس قرار خواهد گرفت. هنوز مشخص نیست که کدام صرافی ابتدا به پشتیبانی این استیبل کوین خواهد پرداخت، اما انتظار می‌رود که صرافی های کوچکتر که در کشورهایی با قانونگذاری های آسانتر واقع شده اند در این امر پیشقدم باشند.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا